Connect with us

Ekonomi

Akaryakıtta Yüksek Fiyat Düzeni

Published

on

Akaryakıtta yüksek fiyat düzeni gerçekleşti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu akaryakıtta tavan fiyat düzenlemesi yaptı. Tavan fiyat yürütümde 2 ay uygulanacak. EPDK’nın aldığı karara göre İstanbul Anadolu bölgesinde benzinde tavan fiyat 7,08 TL, motorinde ise 6,44 TL şeklinde olacak. Avrupa bölgesinde ise benzinde 7,07 olan tavan fiyat motorinde ise 6,43 TL olarak uygulamada kalacak.

Türkiye’nin tüm şehirlerinde akaryakıt satışlarında yürütümde tavan fiyatlar EPDK tarafından karara bağlanacak.

EPDK Başkanı Yılmaz kararla ile ilgili olarak “Hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını savunmak için tavan fiyat kararı aldık. Akaryakıt fiyatlarında 17 ila 20 kuruş indirim uygulanacak. Kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satış gerçekleştiremeyecek” dedi.

Bugün olağanüstü toplanma sürecini gerçekleştiren Kurul; tüketici haklarını korumak, sektörün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını sürdürmek için, ortaya çıkan kâr oyunlarının yinelenmemesi amacı ile “tavan fiyat” uygulanması kararı aldı. Bu karar ile Türkiye’nin tüm illerinde uygulamaya girecek ve tavan fiyatlar EPDK tarafından belirlenecek.

3 il için fiyat tutarları şu şekilde;

Şirketler bu tutarlardan daha yüksek fiyatlarda kesinlikle satış gerçekleştiremeyecek. Gerçekleştirilme durumunun tespiti halinde EPDK tarafından hakkında yasal soruşturma başlatılacak ve gerekli idari yaptırımlar gerçekleşecek.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz daha önce yaptıkları ikazlara rağmen bazı sektör oyuncularının uygulaması gereken adımları uygulamadığını ifade ederek “Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı fakat ne yazık ki bazı firmalar kâr oyunları ile bu uygulamayı suiistimal etti. Yaptığımız incelemeler sonucunda tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı vermiş olduk” dedi.

“Bugün Kurulumuz olağanüstü toplantı gerçekleştirerek hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını savunmak için tavan fiyat uygulaması kararı aldı. Kararımızın sonrasında tavan fiyattan daha aşağı rakamlarda akaryakıt satış işlemi, daha fazla fiyat rekabeti beklentisi içindeyiz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Fakat kimse tavan fiyattan bir kuruş daha pahalı satamayacak”

Akaryakıtta ki Düzenleme 2 Ay Uygulanacak

Enerji piyasalarında serbestliğe büyük ölçüde önem verdiklerini fakat tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün kötüye gitmesine izin vermeyeceklerini bir kez daha tekrarlayan Başkan Yılmaz; “Toptan ve otomasyon satışlarındaki indirimlerin pazarlık gücü olmayan istasyon müşterilerinin üstüne zam olarak geri gelmesine izin vermeyiz. Tüketici grupları arasında çapraz sübvansiyona, serbest piyasanın yapısını tehlikeye atacak manipülasyonlara da asla karşılıksız kalamayız. Hep söyledik; piyasalarımızın sağlıklı işleyişi için kanunla verilmiş yetkilerimizi kullanmaktan geri adım atmadık, çekinmedik. Umut ediyorum ki bu kararımız bütün sektör oyuncuları tarafından farkına varılır, gereken mesaj alınır, fiyatlar konusunda gereken hassasiyet gösterilir” dedi.

Bu geceden itibaren kanuna girecek tavan fiyat uygulaması kapsamında il olarak fiyatlar; EPDK’nın resmi internet sitesinden açıklanacak.

Tavan fiyat uygulaması 2 ay geçerliliğini koruyacak. EPDK; daha önce 2009, 2014 ve 2015 senelerinde olmak üzere üç defa tavan fiyat uygulaması gerçekleştirmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Hazine Bakanı Nebati: “Disiplinden taviz vermiyoruz”

Published

on

By

Hazine Bakanı Nebati: "Disiplinden taviz vermiyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni bütçe rakamlarını yaptığı açıklamada değerlendirdi.

Gün içerisinde açıklanan merkezi yönetim bütçesi, Ağustos ayında 3,6 Milyar TL fazla verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, merkezi yönetim bütçesinin mali disiplinin önemli bir göstergesi olduğunu ve disiplinden taviz verilmediğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Nebati’nin bütçe değerlendirmesi:

Mali disiplinden taviz vermeden yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Mali disiplinin önemli bir göstergesi olan Merkezi Yönetim Bütçesi Ağustos ayında 3 milyar 586 milyon lira fazla verdi. Faiz dışı fazla ise 26 milyar 233 milyon liraya ulaştı.

Yatırımı ve üretimi teşvik eden ekonomi politikamız büyümeyi ve vergi gelirlerinde artışı beraberinde getiriyor. Harcamalarda ortaya koyduğumuz ihtiyatlı duruş da kamu maliyesinde birçok gelişmiş ülkeden daha iyi performans göstermemizi sağlıyor.

Yılın başından bu yana sürdürdüğümüz sıkı bütçe disiplininden şaşmadan yatırıma ve büyümeye devam.

Bütçe, 2021’in Aralık ayında 145 milyar TL tutarında rekor açık vermişti. Bu yıl Haziran ayında ise 143 milyar TL ile rekor fazla veren bütçe, yılın ilk 8 ayında 33 milyar 127 milyon TL fazla verdi.

Continue Reading

Ekonomi

KOBİ’lere özel destek paketi geliyor

Published

on

By

Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada teminat eksikliği yaşayan KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını en uygun şekilde desteklemek için Hazine Destekli Kefalet Paketi çalışması yürüttüklerini açıkladı.

Teknik çalışmaların bitmesinin ardından detayların paylaşılacağını belirten Bakan Nebati, hazırlanan paketin üretim, ihracat ve istihdam önceleyen Türkiye Ekonomi Modeliyle uyumlu olacağını söyledi.

Bakan Nebati’nin açıklaması ise şöyle:

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında bugüne kadar uygulamaya aldığımız destek paketleri, teminat eksikliği bulunan işletmelerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılaması hususunda önemli bir işlev görmüştür.

Gelinen aşamada, teminat eksikliği yaşayan KOBİ’lerimizin finansman ihtiyaçlarını en uygun şekilde desteklemek amacıyla; üretim, ihracat ve istihdamı önceleyen Türkiye Ekonomi Modelimizle uyumlu şekilde, yeni bir Hazine Destekli Kefalet Paketi çalışması yürütüyoruz.

Hazine Destekli Kefalet Paketi, ekonomimizin lokomotifi olan KOBİ’lerimizi odağına alan bir anlayışla kurgulanmakta olup, teknik çalışmaların tamamlanmasına müteakip hazırlanan paketin kullandırım koşulları ve diğer tüm detayları kamuoyumuzun bilgisine sunulacaktır.

Continue Reading

Ekonomi

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

Published

on

By

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Türkiye’de enflasyon %80’i aşarken, Ağustos ayında aylık %1,46 arttı ve yıllık %80,21’e çıkarak 24 yılın zirvesini gördü.

Ağustos’ta en çok sağlık giderleri arttı

Ağustos ayında Temmuz ayına göre en az artış gösteren ana grup %-1,78 ile ulaştırma oldu. Bununla birlikte bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %7,01 ile sağlık oldu.

Yıllık bazda en yüksek maliyet ulaştırmada

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %27,05 ile haberleşme olurken en çok artış %116,87 ile ulaştırmada görüldü.

Üretici enflasyonu zirveden geriledi

Temmuz’da yıllık %144,61 olan ÜFE, Ağustos’ta %143,75’e gerileme yaşadı. Aylık artış oranı %2,41 oldu.

Enflasyon tahminlerinde dikkat çeken revizyon

Merkez Bankası, 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini %42,8’den %60,4’e yükseltti.

Dün açıklanan orta vadeli programda da 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi %9,8’den %65’e oldukça sert bir değişimle yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine Bakanı Nebati ve Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, açıklamalarında enflasyonda Aralık’tan itibaren baz etkisiyle düşüşün başlayacağını, 2023’ün ilk aylarında ise Yeni Ekonomi Modelinin etkisiyle enflasyondaki düşüşün hızlanacağını belirttiler.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans