Connect with us

Ekonomi

Akaryakıtta Yüksek Fiyat Düzeni

Published

on

Akaryakıtta yüksek fiyat düzeni gerçekleşti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu akaryakıtta tavan fiyat düzenlemesi yaptı. Tavan fiyat yürütümde 2 ay uygulanacak. EPDK’nın aldığı karara göre İstanbul Anadolu bölgesinde benzinde tavan fiyat 7,08 TL, motorinde ise 6,44 TL şeklinde olacak. Avrupa bölgesinde ise benzinde 7,07 olan tavan fiyat motorinde ise 6,43 TL olarak uygulamada kalacak.

Türkiye’nin tüm şehirlerinde akaryakıt satışlarında yürütümde tavan fiyatlar EPDK tarafından karara bağlanacak.

EPDK Başkanı Yılmaz kararla ile ilgili olarak “Hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını savunmak için tavan fiyat kararı aldık. Akaryakıt fiyatlarında 17 ila 20 kuruş indirim uygulanacak. Kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satış gerçekleştiremeyecek” dedi.

Bugün olağanüstü toplanma sürecini gerçekleştiren Kurul; tüketici haklarını korumak, sektörün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını sürdürmek için, ortaya çıkan kâr oyunlarının yinelenmemesi amacı ile “tavan fiyat” uygulanması kararı aldı. Bu karar ile Türkiye’nin tüm illerinde uygulamaya girecek ve tavan fiyatlar EPDK tarafından belirlenecek.

3 il için fiyat tutarları şu şekilde;

Şirketler bu tutarlardan daha yüksek fiyatlarda kesinlikle satış gerçekleştiremeyecek. Gerçekleştirilme durumunun tespiti halinde EPDK tarafından hakkında yasal soruşturma başlatılacak ve gerekli idari yaptırımlar gerçekleşecek.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz daha önce yaptıkları ikazlara rağmen bazı sektör oyuncularının uygulaması gereken adımları uygulamadığını ifade ederek “Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı fakat ne yazık ki bazı firmalar kâr oyunları ile bu uygulamayı suiistimal etti. Yaptığımız incelemeler sonucunda tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı vermiş olduk” dedi.

“Bugün Kurulumuz olağanüstü toplantı gerçekleştirerek hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını savunmak için tavan fiyat uygulaması kararı aldı. Kararımızın sonrasında tavan fiyattan daha aşağı rakamlarda akaryakıt satış işlemi, daha fazla fiyat rekabeti beklentisi içindeyiz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Fakat kimse tavan fiyattan bir kuruş daha pahalı satamayacak”

Akaryakıtta ki Düzenleme 2 Ay Uygulanacak

Enerji piyasalarında serbestliğe büyük ölçüde önem verdiklerini fakat tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün kötüye gitmesine izin vermeyeceklerini bir kez daha tekrarlayan Başkan Yılmaz; “Toptan ve otomasyon satışlarındaki indirimlerin pazarlık gücü olmayan istasyon müşterilerinin üstüne zam olarak geri gelmesine izin vermeyiz. Tüketici grupları arasında çapraz sübvansiyona, serbest piyasanın yapısını tehlikeye atacak manipülasyonlara da asla karşılıksız kalamayız. Hep söyledik; piyasalarımızın sağlıklı işleyişi için kanunla verilmiş yetkilerimizi kullanmaktan geri adım atmadık, çekinmedik. Umut ediyorum ki bu kararımız bütün sektör oyuncuları tarafından farkına varılır, gereken mesaj alınır, fiyatlar konusunda gereken hassasiyet gösterilir” dedi.

Bu geceden itibaren kanuna girecek tavan fiyat uygulaması kapsamında il olarak fiyatlar; EPDK’nın resmi internet sitesinden açıklanacak.

Tavan fiyat uygulaması 2 ay geçerliliğini koruyacak. EPDK; daha önce 2009, 2014 ve 2015 senelerinde olmak üzere üç defa tavan fiyat uygulaması gerçekleştirmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Asgari ücret zammı belli oldu!

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni asgari ücretin yüzde 25 zamla net 5 bin 500 TL olduğunu açıkladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını Perşembe günü gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamalarda çalışanları enflasyona karşı koruyacakları söylemişti. Asgari Ücret Tespit Komisyon toplantısı sonrası açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, net rakam telaffuz edilmediğini ancak enflasyonun altında bir artışın kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Asgari ücret net 5 bin 500 TL

1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücret yüzde 25 zam yapıldı. Bununla birlikte net asgari ücret 5 bin 500 TL olmuş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İSTANBUL’DA ENFLASYON YÜZDE 94’E ULAŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin açıklanacağı toplantıda ilk sözü alan isim oldu. Bilgin, çalışanların ücretlerinden asgari ücret kadar vergi indirimi uygulamasının devam edeceğini belirtti.

Bilgin’in ardından TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol konuştu. Akkol, asgari ücretin taban ücret olduğunu, ortalama ücret olmadığını belirtti. Akkol, ara zammın üçlü mutabakatla belirlendiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu.

Erdoğan’ın öne çıkan sözleri şunlar oldu:

Enflasyon sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın sorunudur. Enflasyon rakamları ülkemizde elbette farklı tezahür etmektedir. Fiyat artışlarının insanların hayatlarına olan etkisi aynıdır. Asıl önceliğimizi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne veriyoruz.

Fahiş fiyat sorunlarını asla görmezden gelmedik. Üretimi destekleyerek, çarkların durmasına, istihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Hedefimiz çalışanları hayat pahalılığına karşı desteklemektir.

Yılbaşında asgari ücrete tarihi bir zam yapmıştık. Aralık-Ocak aylarının enflasyonda yol açtığı kamburun artışın yetersiz kalmasına yol açtığını tespit ettik.

Continue Reading

Ekonomi

İstanbul’da enflasyon yüzde 94’e ulaştı

Published

on

By

İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlanan rapora göre İstanbul’da yıllık enflasyon %94,19 seviyesine ulaştı. Son bir ayda fiyatlarda ise ortalama %4 oranında artış gözlendi. Yıllık fiyat artışı ise %94,19 oldu.

Son ayda en çok fiyat artışı %5,16 ile ulaştırma ve haberleşmede oldu

Konut harcamalarında %5,06, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında %4,55, gıda harcamalarında %3,79, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında %3,72, ev eşyası harcamalarında %3,57, giyim harcamalarında %2,12 ve diğer harcamalar grubunda %0,52 artış görüldü.

Toptan eşya fiyatlarında ise son bir yılda %88 oranında artış yaşandı

Yıllık en yüksek artış yaşanan gruplar şöyle: madenlerde %74,56, yakacak ve enerjide %70,34, gıda maddelerinde %65,63, kimyevi maddelerde %49,60, işlenmemiş maddelerde %35,62, inşaat malzemelerinde %34,02, mensucatta %14,79 olarak gözlendi.

4 Temmuz Pazartesi saat 10.00’da açıklanacak TÜFE rakamlarının öncü datası olan İstanbul enflasyonunda son ayda %4 oranında artış olması TÜFE’nin de %80’i aşacağı beklentisini kuvvetlendirdi.

Continue Reading

Ekonomi

Yoksulluk sınırı 20 bin lirayı geçti

Published

on

By

TÜRK-İŞ’in hazırladığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın 2022 Haziran ayı sonucuna göre; gıda enflasyonu yüzde 117’yi aşarak rekor kırdı. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 6 bin 319 liraya, yoksulluk sınırı da 20 bin 818 liraya çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 313 liraya yükseldi.

TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması 2022 Haziran ayı sonuçlarını açıkladı.

Bununla birlikte mutfak enflasyonundaki artış aylık yüzde 6,2; son 12 aylık artış da yüzde 117,3 oldu.

Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 8 bin 313 liraya ulaştı. Açıklamada, “Bir kişiye neredeyse iki asgari ücret gerekiyor” ifadesi yer aldı.

Açlık sınırı 6 bin 891 lira ile mevcut asgari ücretin 2 bin 137 lira üzerine çıktı.

Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6 bin 391 liraya, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 20 bin 818 liraya ve bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 313 liraya yükseldi.

Mutfak enflasyonu aylık 6,2 oranında arttı
TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim Haziran 2022 itibariyle şu şekilde gerçekleşti:

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 6,2 oranında gerçekleşti.

Son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 117,29 olarak hesaplandı.

Altı aylık değişim oranı yüzde 55,96 oranında oldu.

Continue Reading

Global

Copyright © 2020 Bugun Finans