Connect with us

Ekonomi

Akaryakıtta Yüksek Fiyat Düzeni

Published

on

Akaryakıtta yüksek fiyat düzeni gerçekleşti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu akaryakıtta tavan fiyat düzenlemesi yaptı. Tavan fiyat yürütümde 2 ay uygulanacak. EPDK’nın aldığı karara göre İstanbul Anadolu bölgesinde benzinde tavan fiyat 7,08 TL, motorinde ise 6,44 TL şeklinde olacak. Avrupa bölgesinde ise benzinde 7,07 olan tavan fiyat motorinde ise 6,43 TL olarak uygulamada kalacak.

Türkiye’nin tüm şehirlerinde akaryakıt satışlarında yürütümde tavan fiyatlar EPDK tarafından karara bağlanacak.

EPDK Başkanı Yılmaz kararla ile ilgili olarak “Hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını savunmak için tavan fiyat kararı aldık. Akaryakıt fiyatlarında 17 ila 20 kuruş indirim uygulanacak. Kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satış gerçekleştiremeyecek” dedi.

Bugün olağanüstü toplanma sürecini gerçekleştiren Kurul; tüketici haklarını korumak, sektörün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını sürdürmek için, ortaya çıkan kâr oyunlarının yinelenmemesi amacı ile “tavan fiyat” uygulanması kararı aldı. Bu karar ile Türkiye’nin tüm illerinde uygulamaya girecek ve tavan fiyatlar EPDK tarafından belirlenecek.

3 il için fiyat tutarları şu şekilde;

Şirketler bu tutarlardan daha yüksek fiyatlarda kesinlikle satış gerçekleştiremeyecek. Gerçekleştirilme durumunun tespiti halinde EPDK tarafından hakkında yasal soruşturma başlatılacak ve gerekli idari yaptırımlar gerçekleşecek.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz daha önce yaptıkları ikazlara rağmen bazı sektör oyuncularının uygulaması gereken adımları uygulamadığını ifade ederek “Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı fakat ne yazık ki bazı firmalar kâr oyunları ile bu uygulamayı suiistimal etti. Yaptığımız incelemeler sonucunda tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı vermiş olduk” dedi.

“Bugün Kurulumuz olağanüstü toplantı gerçekleştirerek hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzün devam ettirilebilir ve rekabetçi yapısını savunmak için tavan fiyat uygulaması kararı aldı. Kararımızın sonrasında tavan fiyattan daha aşağı rakamlarda akaryakıt satış işlemi, daha fazla fiyat rekabeti beklentisi içindeyiz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Fakat kimse tavan fiyattan bir kuruş daha pahalı satamayacak”

Akaryakıtta ki Düzenleme 2 Ay Uygulanacak

Enerji piyasalarında serbestliğe büyük ölçüde önem verdiklerini fakat tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün kötüye gitmesine izin vermeyeceklerini bir kez daha tekrarlayan Başkan Yılmaz; “Toptan ve otomasyon satışlarındaki indirimlerin pazarlık gücü olmayan istasyon müşterilerinin üstüne zam olarak geri gelmesine izin vermeyiz. Tüketici grupları arasında çapraz sübvansiyona, serbest piyasanın yapısını tehlikeye atacak manipülasyonlara da asla karşılıksız kalamayız. Hep söyledik; piyasalarımızın sağlıklı işleyişi için kanunla verilmiş yetkilerimizi kullanmaktan geri adım atmadık, çekinmedik. Umut ediyorum ki bu kararımız bütün sektör oyuncuları tarafından farkına varılır, gereken mesaj alınır, fiyatlar konusunda gereken hassasiyet gösterilir” dedi.

Bu geceden itibaren kanuna girecek tavan fiyat uygulaması kapsamında il olarak fiyatlar; EPDK’nın resmi internet sitesinden açıklanacak.

Tavan fiyat uygulaması 2 ay geçerliliğini koruyacak. EPDK; daha önce 2009, 2014 ve 2015 senelerinde olmak üzere üç defa tavan fiyat uygulaması gerçekleştirmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

TCMB rezervleri zirvede

Published

on

By

TCMB rezervleri zirvede

TCMB, toplam rezervleri 11 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 3,8 milyar dolar artış gösterdi.

Rezervler 117,5 milyar dolar ile 10 Aralık 2021 haftasından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Bununla birlikte, 11 Kasım itibariyle Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 1,45 milyar dolar artışla 76,6 milyar dolara çıktı.

Söz konusu dönemde altın rezervleri de 2,4 milyar dolar yükseliş yaşayarak 38,5 milyar dolardan 40,9 milyar dolara yükseldi.

Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 11 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 841 milyon dolar artışla 113 milyar 682 milyon dolardan 117 milyar 523 milyon dolara yükseldi.

Söz konusu veri, yılın en yüksek seviyesine işaret etti.

Aynı hafta itibariyle TCMB’nin net rezervleri 14,5 milyar dolardan 18,2 milyar dolara yükseldi. Swap hariç net rezerv ise eksi 54,1 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu veri eksi 57,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Ekonomi

Bütçe açığı rekor kırdı

Published

on

By

Bütçe açığı rekor kırdı

Merkezi yönetim bütçesi Ekim’de 83,3 milyar TL ile 2022 yılının en yüksek açığını verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığının bugün yayınladığı rapora göre Ekim ayında Hazine’nin bütçe geliri 307,4 milyar TL, bütçe gelirleri 224,2 milyar TL ve bütçe açığı 83,3 milyar TL olarak açıklandı.

Rekor faiz ödemesi

Faiz harcamaları Ekim’de 61 milyar 144 milyon TL ile rekor seviyeye çıktı. Faiz dışı bütçe giderleri 246 milyar TL ve faiz dışı açık ise 22,1 milyar TL olarak açıklandı.

Yılın 10 ayındaki faiz ödemeleri 268 milyar 255 milyon TL’yi buldu.

Geçen yıla göre nasıl bir değişim oldu?

Ekim ayı bütçe giderleri geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 133,9 artış gösterdi.

Merkezi yönetim bütçesi 2021 yılı Ekim ayında 17 milyar 406 milyon TL açık vermişti. 2022 yılında ise 83 milyar 254 milyon TL açık verdi.

2021 yılı Ekim ayında 3 milyar 106 milyon TL faiz dışı açık verilmişti, 2022 yılı Ekim ayında 22 milyar 110 milyon TL faiz dışı açık verildi.

Yılın 10 aylık döneminde bütçe ne kadar açık verdi?

2022 yılı Ocak-Ekim döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 2 trilyon 328,2 milyar TL, bütçe gelirleri 2 trilyon 199,4 milyar TL ve bütçe açığı 128,8 milyar TL olarak açıklanmıştı. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 2 trilyon 59,9 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 139,5 milyar TL oldu.

Continue Reading

Ekonomi

Dolar ve euro haftaya nasıl başladı?

Published

on

By

Dolar ve euro haftaya nasıl başladı?

Geçen hafta 106,30’a gerileyen ve Ağustos ayı sonrası en düşük seviyeyi gören dolar endeksi, yeni haftaya 106,85 seviyesinde başladı.

Amerika’da enflasyonun beklenen oranın altında kalması ile birlikte Merkez Bankası Fed’in faiz artış oranlarını daha düşük tutacağı beklentileri oluştu. Fed yetkililerinden de Aralık ve sonrası aylar için daha yavaş adım atabileceği yönünde açıklamalarla birlikte dolar göstergesi son üç ayın en düşük seviyesine indi.

Borsa, emtia ve döviz piyasasının aşırı tepki vermesiyle sert düşüş gösteren dolar, yeni haftaya sakin başladı. Asya seansında sınırlı yükseliş gösteren endekste Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri seanslarındaki fiyatlar takip edilecek

Dolar/TL aynı yerde

Geçen hafta doların küresel piyasalarda sert kayıplar vermesiyle birlikte sınırlı bir gerileme yaşan dolar/TL haftayı 18,55 seviyesinde kapattı. Bugün Asya seansında en yüksek 18,60 seviyesi görüldü. Bu çerçevede kur yeniden son haftalardaki işlem bölgesinden fiyatlanıyor.

Euro/TL yılın zirvesini gördü

Geçtiğimiz hafta kapanışta dolardaki düşüşle 1,0368’E yükselen Eurusd, doların etkisiyle birlikte 19,24 seviyesine çıktı. Paritenin bugün 1,03 altına inmesiyle euro kuru haftaya sınırlı düşüşle başladı. İşlemler 19,15 altında.

Dolar varlıklarda yaşanan aşırı satış baskıları bugün devam etmesi durumunda dolar endeksinde 106 altı denemeler görülebilir. Ancak faiz fiyatlamasının büyük oranda gerçekleşmesi endeksteki düşüşü durdurabilir.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans