Connect with us

Global

Rüzgar Enerjisi 1,6 Milyar Euro Yatırım

Published

on

Rüzgar Enerjisi 1,6 Milyar Euro Yatırım Bekliyor

Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erol, 2 bin megavat kabiliyetli mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerjisi Santrali (mini YEKA RES) tasarılarına yönelik yatırım tutarının 1,6 milyar euro meblağ düzeylerini bulabileceğini bildirdi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güray Erol, plasmanın geri dönüş düzeyi ve üretim yapılabilirliği göz önüne alındığında mini YEKA RES’te proje kapasitelerinin 20, 30 ve 50 megavat biçimde belirlenebileceğini ifade etti.

Bu stil ihalelere farklı yatırımcıların ortak olabileceği ve santrallerin daha süratli hayata geçirilmesinin muhtemel olabileceğini dile getiren Erol, “Böylece projeler daha basit finanse yapabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2018’de bu 2 bin megavatlık projenin müracaat onayını yapacaktı. Daha sonra ileri bir tarih Ekim 2020’ye ertelediler. Ekim ayı yaklaşırken de bunu süresiz ertelediler. Şimdi fark ediyoruz ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu 2 bin megavat düzeyini Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin uygun gördüğü, EPDK’nin kapasite olarak oluşturacağı YEKA olarak kullanma kararı verdi.” diye konuştu.

Erol, bu projelerin nereye yapılacağı hususunda farklı düşünceler olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:
Türkiye‘de rüzgarın kuvvetli olduğu üç koridor var. Bu koridorlardan bir tanesi, Tekirdağ ve Marmara Denizi’nin güney bölümünde, diğeri Balıkesir, İzmir ve Bodrum’dan gelen koridor. Üçüncü koridor da ise Karaman, Mersin Toroslar ve Hatay sırtları bandı içinde bulunuyor. Bu üç bölge en fazla yatırım alan bölge ve kapasite açısından oldukça sıkı. Mini YEKA RES’te, kurulumların daha az yapıldığı bölgelerin değerlendirileceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki zamanlarda duyurulması beklenen 2 bin megavat kapasiteli mini YEKA RES projelerinin yatırım düzeyinin 1,6 milyar euro seviyesinde olacağını bekliyoruz.”

Rüzgar Enerjisi Elektrik Depolama Merkezi

Erol, kapasite ölçekleri küçülme yaşadıkça diğer YEKA projelerinde olduğu gibi bir Ar-Ge merkezi ya da fabrika kurulumu zorunluluğunun da ortadan kaybolacağı düşündüklerini söyledi.

Projeler için gerekli malzemelerin yerli firmalardan kolaylıkla sağlanabileceğine işaret eden Erol, “Türkiye’de %50 yerlilikle rüzgar malzemeleri satın alınabiliyor. Başka mini YEKA RES projelerinin bir kısmında elektrik depolanması kuralı aranırsa, uzun yıllar sektörün beklediği bir gelişme gerçekleşecek. Bu, hem doğal kaynağın kendisinden gelen düzendeki dengesizlikleri önlemede altyapıya yardım sağlayacak hem de daha güvenilen ve sağlam bir elektrik altyapısına kavuşacağız.” ifadelerinde bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Kasım ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi bir önceki aya göre yüzde 3, 10, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise yüzde 2,34 arttı.

Endeks Ekim ayında yıllık yüzde 108,77 artmıştı.

Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 2022 Kasım ayında yaşanan fiyat değişimlerini göre İTO 1995 bazlı ücretliler geçinme indeksinde yüzde 105,55, toptan eşya fiyatları indeksinde ise yüzde 95,72 olarak görüldü.

Kasım ayında’da Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,31, Gıda Harcamalarında yüzde 4,52, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 3,84, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 1,53, Konut Harcamalarında yüzde 0,88, Giyim Harcamalarında yüzde 0,82, Diğer Harcamalarda yüzde 0,71, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde 0,14 artış görüldü.

Continue Reading

Global

FTX’in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

Published

on

By

FTX'in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, katıldığı bir programda şirketin hızlı çöküşüyle ilgili birçok hata yaptığını, fakat dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını söyledi.

Programa Bahamalar’dan çevrimiçi olarak katılan Bankman-Fried, FTX’in çöküşü sonrasında ortaya çıkan detaylar karşısında şok olduğunu da söyledi. FTX’in Alameda Research ile ticari ilişkisi konusunda mahcubiyetini gizlemese de Fried, bunun yanında Alameda ile ilgili detayları bilmediği konusunda ısrarını sürdürdü.

Alameda’da FTX’i iflasa sürükleyen pozisyonların boyutlarını görünce şaşırdığını söyleyen eski CEO, ilk başlarda şirketin durumunun borsayı bu boyutta etkileyebileceğini düşünmediğini itiraf etti.

FTX’teki müşteri fonlarının Alameda’yı desteklemek için kullanıldığı iddiasına ise iki şirketin ilişkisine karışmadığını söyleyen Fried, müşteri fonlarının kullanılmasına aracılık ettiği iddialarını ise reddetti.

“FTX US’te çekim işlemleri başlayabilir”

FTX US ile ilgili sorulara cevap veren Fried, ABD yasalarına uygun olarak faaliyet gösteren borsayla ilgili tüm sorunların çözüldüğünü söyleyerek FTX US’in finanse edildiğini ve çekim işlemlerinin başlayabileceğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su şirketin iflas süreci devam ederken avukatlarının açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını söylemesine rağmen bazı konulara açıklık getirmek istediğini dile getirdi.

ABD Senatörleri, FTX çöküşünü ele almaya başlıyor

Kripto para endüstrisine yönelik önemli bir güven eksikliğine neden olan FTX’in çöküşünün etkileri hissedilmeye devam ediyor.

ABD Senatosu, bugünkü oturumunda FTX’in iflasını incelemeye başlayacak. Bu konu hakkında yapılacak ilk oturumda Senatonun Tarım Komitesi, CFTC Başkanı Rostin Benham ile görüşme yapacak. Senatörlerin, bu büyük iflas olayını önleme konusunda daha ihtiyatlı hareket edilip edilmeyeceğini sorgulaması bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans