Connect with us

Global

Rüzgar Enerjisi 1,6 Milyar Euro Yatırım

Published

on

Rüzgar Enerjisi 1,6 Milyar Euro Yatırım Bekliyor

Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erol, 2 bin megavat kabiliyetli mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerjisi Santrali (mini YEKA RES) tasarılarına yönelik yatırım tutarının 1,6 milyar euro meblağ düzeylerini bulabileceğini bildirdi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güray Erol, plasmanın geri dönüş düzeyi ve üretim yapılabilirliği göz önüne alındığında mini YEKA RES’te proje kapasitelerinin 20, 30 ve 50 megavat biçimde belirlenebileceğini ifade etti.

Bu stil ihalelere farklı yatırımcıların ortak olabileceği ve santrallerin daha süratli hayata geçirilmesinin muhtemel olabileceğini dile getiren Erol, “Böylece projeler daha basit finanse yapabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2018’de bu 2 bin megavatlık projenin müracaat onayını yapacaktı. Daha sonra ileri bir tarih Ekim 2020’ye ertelediler. Ekim ayı yaklaşırken de bunu süresiz ertelediler. Şimdi fark ediyoruz ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu 2 bin megavat düzeyini Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin uygun gördüğü, EPDK’nin kapasite olarak oluşturacağı YEKA olarak kullanma kararı verdi.” diye konuştu.

Erol, bu projelerin nereye yapılacağı hususunda farklı düşünceler olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:
Türkiye‘de rüzgarın kuvvetli olduğu üç koridor var. Bu koridorlardan bir tanesi, Tekirdağ ve Marmara Denizi’nin güney bölümünde, diğeri Balıkesir, İzmir ve Bodrum’dan gelen koridor. Üçüncü koridor da ise Karaman, Mersin Toroslar ve Hatay sırtları bandı içinde bulunuyor. Bu üç bölge en fazla yatırım alan bölge ve kapasite açısından oldukça sıkı. Mini YEKA RES’te, kurulumların daha az yapıldığı bölgelerin değerlendirileceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki zamanlarda duyurulması beklenen 2 bin megavat kapasiteli mini YEKA RES projelerinin yatırım düzeyinin 1,6 milyar euro seviyesinde olacağını bekliyoruz.”

Rüzgar Enerjisi Elektrik Depolama Merkezi

Erol, kapasite ölçekleri küçülme yaşadıkça diğer YEKA projelerinde olduğu gibi bir Ar-Ge merkezi ya da fabrika kurulumu zorunluluğunun da ortadan kaybolacağı düşündüklerini söyledi.

Projeler için gerekli malzemelerin yerli firmalardan kolaylıkla sağlanabileceğine işaret eden Erol, “Türkiye’de %50 yerlilikle rüzgar malzemeleri satın alınabiliyor. Başka mini YEKA RES projelerinin bir kısmında elektrik depolanması kuralı aranırsa, uzun yıllar sektörün beklediği bir gelişme gerçekleşecek. Bu, hem doğal kaynağın kendisinden gelen düzendeki dengesizlikleri önlemede altyapıya yardım sağlayacak hem de daha güvenilen ve sağlam bir elektrik altyapısına kavuşacağız.” ifadelerinde bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans