Connect with us

Global

Rüzgar Enerjisi 1,6 Milyar Euro Yatırım

Published

on

Rüzgar Enerjisi 1,6 Milyar Euro Yatırım Bekliyor

Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erol, 2 bin megavat kabiliyetli mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerjisi Santrali (mini YEKA RES) tasarılarına yönelik yatırım tutarının 1,6 milyar euro meblağ düzeylerini bulabileceğini bildirdi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güray Erol, plasmanın geri dönüş düzeyi ve üretim yapılabilirliği göz önüne alındığında mini YEKA RES’te proje kapasitelerinin 20, 30 ve 50 megavat biçimde belirlenebileceğini ifade etti.

Bu stil ihalelere farklı yatırımcıların ortak olabileceği ve santrallerin daha süratli hayata geçirilmesinin muhtemel olabileceğini dile getiren Erol, “Böylece projeler daha basit finanse yapabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2018’de bu 2 bin megavatlık projenin müracaat onayını yapacaktı. Daha sonra ileri bir tarih Ekim 2020’ye ertelediler. Ekim ayı yaklaşırken de bunu süresiz ertelediler. Şimdi fark ediyoruz ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu 2 bin megavat düzeyini Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin uygun gördüğü, EPDK’nin kapasite olarak oluşturacağı YEKA olarak kullanma kararı verdi.” diye konuştu.

Erol, bu projelerin nereye yapılacağı hususunda farklı düşünceler olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:
Türkiye‘de rüzgarın kuvvetli olduğu üç koridor var. Bu koridorlardan bir tanesi, Tekirdağ ve Marmara Denizi’nin güney bölümünde, diğeri Balıkesir, İzmir ve Bodrum’dan gelen koridor. Üçüncü koridor da ise Karaman, Mersin Toroslar ve Hatay sırtları bandı içinde bulunuyor. Bu üç bölge en fazla yatırım alan bölge ve kapasite açısından oldukça sıkı. Mini YEKA RES’te, kurulumların daha az yapıldığı bölgelerin değerlendirileceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki zamanlarda duyurulması beklenen 2 bin megavat kapasiteli mini YEKA RES projelerinin yatırım düzeyinin 1,6 milyar euro seviyesinde olacağını bekliyoruz.”

Rüzgar Enerjisi Elektrik Depolama Merkezi

Erol, kapasite ölçekleri küçülme yaşadıkça diğer YEKA projelerinde olduğu gibi bir Ar-Ge merkezi ya da fabrika kurulumu zorunluluğunun da ortadan kaybolacağı düşündüklerini söyledi.

Projeler için gerekli malzemelerin yerli firmalardan kolaylıkla sağlanabileceğine işaret eden Erol, “Türkiye’de %50 yerlilikle rüzgar malzemeleri satın alınabiliyor. Başka mini YEKA RES projelerinin bir kısmında elektrik depolanması kuralı aranırsa, uzun yıllar sektörün beklediği bir gelişme gerçekleşecek. Bu, hem doğal kaynağın kendisinden gelen düzendeki dengesizlikleri önlemede altyapıya yardım sağlayacak hem de daha güvenilen ve sağlam bir elektrik altyapısına kavuşacağız.” ifadelerinde bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Yeni Varlık Barışı mecliste kabul edildi

Published

on

By

‘Yeni Varlık Barışı’ düzenlemesi mecliste kabul edildi. Yurt dışında sahip olunan para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetler banka ve aracı kurumlara bildirilerek 3 ay içinde Türkiye’ye getirilebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Yeni Varlık Barışı düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edildiğini duyurdu. GİB’den yapılan açıklamasında şunları söyledi:

“Yeni Varlık Barışı düzenlemesi TBMM’de kabul edildi. Yurt dışı ve yurt içi varlıkların bildirim ve beyan edilerek kayıtlara alınması imkânı getirildi. Düzenlemeden yararlanmak için son gün 31 Mart 2023. Yurt dışında sahip olunan para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetler banka ve aracı kurumlara bildirilerek 3 ay içinde Türkiye’ye getirilecek. Bildirilen varlıkların değeri üzerinden yüzde 3 vergi ödenecek.

Yeni Varlık Barışında erken bildirimler teşvik ediliyor. 30.9.2022 tarihine kadar yapılan bildirimlerde varlıkların değeri üzerinden yüzde 1, Ekim 2022 ila Aralık 2022 tarihleri arasındaki bildirimlerde yüzde 2, Ocak ila 31 Mart 2023 tarihleri arasındaki bildirimlerde yüzde 3 vergi alınacak. Yurt dışından getirilen varlıkların banka ve aracı kurumlarda açılacak hesaplarda en az bir yıl süreyle tutulması halinde, bildirim esnasında alınan vergi ise iade edilecek. Yurtdışındaki söz konusu varlıkların Türkiye’ye getirilebilmesi için vergi mükellefi veya Türk vatandaşı olmak zorunlu değil. Herkes yararlanabilir. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri kayıtlarında yer almayan söz konusu varlıkları ve taşınmazlarını vergi dairesine beyan ederek değerleri üzerinden yüzde 3 vergi ödeyecek ve kayıtlarına alacak.

Mükellef olmayanlar ise varlıklarını banka veya aracı kurumlara yatırmak suretiyle tevsik edecek ve varlıkların değeri üzerinden yüzde 3 vergi ödeyecek. Varlık barışı bildirim ve beyanlarından hareketle vergi incelemesi ve tarhiyat yapılmayacak.” açıklaması yapıldı.

Continue Reading

Global

Almanya 30 yıl sonra dış ticaret açığı verdi

Published

on

By

Almanya ithalatta artan maliyetler ile birlikte 1991 yılından sonra ilk kez dış ticaret açığı verdi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,9 artış beklentisine karşın yüzde 0,5 azalma göstererek 125,8 milyar euro oldu.

Mayıs’ta ithalat yüzde 2,7 artış göstererek 126,7 milyar euroya yükseldi. Böylece Almanya’nın mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış dış ticaret açığı 1 milyar euro oldu. Böylece Almanya, 1991’den beri ilk kez dış ticaret açığı verdi.

Mayıs 2021’e göre ihracat yüzde 11,7, ithalat da yüzde 27,8 arttı.

Almanya’da mayıs ayı ihracatının 67,5 milyar eurosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. Ülke ithalatının 61,8 milyar euroluk bölümü de AB’den geldi.

Frankfurt’taki Oxford Economics Ekonomisti olan Oliver Rakau “Şhracatın bu koşullarda düşüyor olmaıs şaşırtıcı değil. İthalata, özellikle fiyat gelişmelerine odaklanmak gerekli” şeklinde açıklama yaptı.

Mayıs 2021’e göre AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 2,8 azalırken, bu ülkelerden yapılan ithalat yüzde 2,5 arttı.

Destatis verilerine göre, Almanya’nın, en önemli ticaret ortağı Çin’e ihracatı mayısta 2021’nin aynı ayına kıyasla yüzde 0,5 artarak 8,7 milyar euroya yükseldi. Söz konusu dönemde Almanya’nın diğer önemli ticaret ortağı Amerika Birleşik Devletlerine ihracat yüzde 5,7 artarak 13,4 milyar euroya ulaştı.

Öte yandan, Rusya ile ticaret, bugünlerde uygulanan yaptırımların ortasında arttı. Almanya’nın Rusya’ya ihracatı mayısta yüzde 29,4 artarak 1 milyar euroya ulaştı. Rusya’ya ihracat martta yüzde 60 ve nisanda yüzde 9,9 düşüş göstermişti.

Continue Reading

Altın

Altında resesyon endişeleri

Published

on

By

Değerli emtialardan bir tanesi olan altın, yatırımcıların ekonomik bir durgunluğa neden olabilecek agresif sıkılaşma politikalarını değerlendirmesiyle yatay seyrediyor.
Altın, yatırımcıların ekonomik bir yavaşlama tetikleme riski yaratan agresif sıkılaşma politikalarının etkilerini değerlendirmesiyle yatay seyrini sürdürdü.

Spot altın, dünya genelinde merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için faizleri yükseltmesiyle düşüşüne devam etti.

Altın fiyatları 50 günlük ortalamanın 200 günlük ortalamanın altına düşmesiyle bir yol ayrımına gelirken bu durum bazı yatırımcılar için ayı piyasasına giriş işareti olarak kabul ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EMEKLİ AYLIKLARI NE KADAR OLACAK

Yine de ekonominin olumsuz yönde ilerleyeceğine dair endişelerle birlikte değerli metalin güvenli liman arayan yatırımcılardan destek bulabileceği belirtiliyor.

Ekonomistlerin giderek daha büyük bir olasılık olarak gördüğü Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde potansiyel bir resesyonun mütevazı olabileceği fakat uzun sürebileceği değerlendiriliyor.

Birçok uzman ekonomide yaşanacak bir düşüşün 2007-09 Büyük Finansal Kriz ve 1980’lerde enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde art arda gelen krizlerden daha hafif geçeceğini öngörüyor.

Yatırımcıların dikkati bu hafta yayımlanacak ve sıkılaşma politikasının yol haritası hakkında ipuçları barındırabilecek Fed’in son toplantısının tutanaklarında olacak. Bankanın Temmuz toplantısında 50 puan mı yoksa 75 puan mı artıracağı ise ekonomistlerin en çok merak ettiği konu olarak öne çıkıyor.

“Agresif faiz artışlarına dair artan beklentiler ve güçlenen dolar altın için olumsuz gelişmeler anlamına geliyor” diyen Australia & New Zealand Banking Group Emtia stratejistleri Daniel Hynes Ve Son Kumari, “Yine de hisse senedi piyasasındaki zayıflıklar ve devam eden jeopolitik belirsizlikler değerli metal için yatırımcı desteği sağlayabilir. Altının mevcut seviyelerinde taban oluşturmasını ve 1900 dolara dek yükselme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundular.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans