Connect with us

Global

Borsa İstanbul 2. Haftaya Nasıl Başladı

Published

on

BIST 100 Endeksi, geçtiğimiz gün 54 puan yükselişle günü 1997,58 puanla kapattı. BIST’de Pazartesi günü sabah saatlerindeki satıcılı seyir öğleden sonraki işlemlerde satıcıları bırakarak alıcılara yöneldi. ve Borsa İstanbul günü 2,77 pozitif bir kapanış sergiledi.

Pazartesi günü en aktif hisseler: Yapı Kredi, Kardemir ve Türk Hava Yolları payları olarak devam ederken, BIST100’de en fazla kazandıran ilk 3 hisse senedi Petrokent Turizm A.Ş, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş, Lüks Kadife Ticaret ve Sanayi A.Ş. oldu.

BORSA İSTANBUL GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Haftanın 2. gününde BIST 100 endeksi, bir önceki seansın kapanışa göre yatay bir açılış gördü. 0,05 yükselişle 1998,55 puandan açılış gördü.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde 7,61 puan yükselişle 1750,6 puandan kapanış gören bankacılık endeksi yeni güne yatay bir konumla 1750,56 puandan başlamış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!
DÜNYA PİYASALARINDA HAFTAYA İLGİNÇ BAŞLANGIÇ

Holding endeksi ise Pazartesi günü yüzde 2,72 oranında yükselişle günü 1722,53 puandan kapattı. Bugün ise holding endeksi güne 0,32 puan (yüzde 0,02) yükselişle 1722,84 puandan başladı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans