Connect with us

Global

Borsa İstanbul 2. Haftaya Nasıl Başladı

Published

on

BIST 100 Endeksi, geçtiğimiz gün 54 puan yükselişle günü 1997,58 puanla kapattı. BIST’de Pazartesi günü sabah saatlerindeki satıcılı seyir öğleden sonraki işlemlerde satıcıları bırakarak alıcılara yöneldi. ve Borsa İstanbul günü 2,77 pozitif bir kapanış sergiledi.

Pazartesi günü en aktif hisseler: Yapı Kredi, Kardemir ve Türk Hava Yolları payları olarak devam ederken, BIST100’de en fazla kazandıran ilk 3 hisse senedi Petrokent Turizm A.Ş, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş, Lüks Kadife Ticaret ve Sanayi A.Ş. oldu.

BORSA İSTANBUL GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Haftanın 2. gününde BIST 100 endeksi, bir önceki seansın kapanışa göre yatay bir açılış gördü. 0,05 yükselişle 1998,55 puandan açılış gördü.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde 7,61 puan yükselişle 1750,6 puandan kapanış gören bankacılık endeksi yeni güne yatay bir konumla 1750,56 puandan başlamış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!
DÜNYA PİYASALARINDA HAFTAYA İLGİNÇ BAŞLANGIÇ

Holding endeksi ise Pazartesi günü yüzde 2,72 oranında yükselişle günü 1722,53 puandan kapattı. Bugün ise holding endeksi güne 0,32 puan (yüzde 0,02) yükselişle 1722,84 puandan başladı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Dolar/TL’de yeni rekor

Published

on

By

Dolar/TL'de yeni rekor

Piyasaların gözü bugün ABD Merkez Bankasının faiz kararı ve 21.30’da FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmada.

Amerika’da iflas eden bankalar ve Avrupa’daki bankalarda yaşanan likidite sorunlarının finans sektöründe bir kriz oluşturabileceği endişesi son iki haftada piyasalardaki tüm dengeleri bozdu. Powell’ın finansal istikrara dair açıklamaları fiyatlamanın değişmesi ya da derinleşmesi açısından son derece önemli bir hal aldı.

Piyasalar FED’in 25 baz puanlık faiz artışını yapmasını, ancak Powell’ın güvercin tonda bir tutum sergilemesini bekliyor.

Dolar/TL rekor seviyede

Geçtiğimiz haftayı 19 TL seviyesinde tamamlayan dolar kuru bu hafta kademeli olarak yükseliş yapıyor. 19.20 atağı gösteren kur 19,0360’tan işlem görüyor. Bu seviye kurun bugüne kadar gördüğü en yüksek seviye.

Continue Reading

Global

Petrol, FED kararı öncesinde düşüşte

Published

on

By

Petrol, FED kararı öncesinde düşüşte

Petrol fiyatları, yetkililerin bankacılık krizini kontrol altına almak için çalışacağına dair güvencelerin bazı yatırımcıları riskli varlıklara geri döndürmesiyle birlikte, iki günlük rallinin ardından FED’in faiz kararı öncesinde düşüş gösterdi.

Amerikan ham petrolü, ABD’li yetkililerin tüm mevduatlar için korumayı geçici olarak genişletme yollarını araştırırken, önceki seansta neredeyse yüzde 4 yükseldikten sonra varil başına 69 dolara yaklaştı. Piyasalar, FED’in Çarşamba günü faiz oranlarını çeyrek puan artırma ihtimalini yüzde 80 olarak fiyatlıyor.

Bankalarda yaşanan kargaşa geçen hafta petrolü 15 ayın en düşük seviyesine indirdi. Küresel piyasalarda volatilite arttı. Kısmen Çin’in kovid kısıtlamalarından toparlanması ve ikinci yarı için varil başına 80 ila 140 dolar arasında değişen fiyatlara ilişkin tahminler nedeniyle, çok sayıda piyasa gözlemcisi görünümde yükselişe devam ediyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın mevcut durumu dikkate alarak üretimini Haziran ayına kadar düşük seviyede tutma kararı aldığını söyledi. Ülke, Mart ayında üretimini günde 500 bin varil azaltma sözü verdi.

Continue Reading

Global

EUR/USD son 5 haftanın zirvesinde

Published

on

By

EUR/USD son 5 haftanın zirvesinde

Euro, dolar karşısında son beş haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Parite bugün 1,0782 ile 14 Şubat sonrasında en yüksek seviyesini gördü.
Amerika’dan Avrupa’ya sıçrayan bankaların likidite sorunu, küresel piyasalardaki risk iştahında da azalmaya neden oldu. Kriz korkusu ile geçtiğimiz hafta Euro, dolar karşısında yüzde 2’den fazla kayıp verdi ve 1,0517’ye düştü. Fakat bu hafta sonu ECB, FED ve BoE’nin de yer aldığı merkez bankaları piyasalara likidite desteği sağlamak için swap işlemlerini haftalıktan günlüğe çevirdiler. Credit Suisse’in de UBS Group AG tarafından alınmasının ardından dünkü kaybının bugün durması Avrupa borsalarının yükselmesini sağladı.

Dolar endeksi düşüşte

Risk iştahındaki kaybın geçtiğimiz haftaya göre azalması ve Çarşamba günü yapılacak FED toplantısı öncesi piyasaların temkinli davranmasıyla dolar endeksi 103 seviyesine düştü.

Euro, bugün yen karşısında yüzde 1,3 oranında yükseliş gösterirken sterlin karşısında ise yüzde 0,80 primli fiyatlanıyor.

Paritedeki düşüşün etkisiyle geçen hafta 20 seviyesi altını gören euro/TL bugün 20,51’den işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans