Connect with us

Ekonomi

İşsizlik Ocak’ta %12,2, İşsiz İşgücü %29,1

Published

on

İşsizlik Ocak’ta %12,2, İşsiz İşgücü %29,1 verilerini sundu. Türkiye İstatistik Kurumu ilk düzenlenmiş işsizlik verilerini sundu. Buna göre Ocak ayı içinde işsizlik yüzde 12,2 oldu. Mevsim etkisinden temizlenmiş işsizlik ise aynı periyotta yüzde 13,4 olarak kayıt altına alındı. Genç nüfus için işsizlik yüzde 24,7 olurken, tarım dışı işsizlik oranın da ise yüzde 14,2 gibi bir rakama ulaşıldı. Ocak’ta düzeltişmiş veriler içinde yayımlanan atıl işgücü oranı da ise yüzde 29,1 olarak kayıt altına alındı.

Türkiye’de Ocak ayında işsizlik yüzde 12,2’lik orana ulaştı.

Türkiye genelinde 15 ve daha üstü yaştaki kişiler için işsiz sayısı 2021 yılı Ocak ayında geçen aya göre bin kişi azalma yaşayarak 3 milyon 861 bin kişi oldu.

TÜİK’in üç aylık değişkenlik gösteren ortalamalar yerine bağımsız aylık oranlama olarak yayımlaya başladığı bilgilere göre Ocak’ta genç nüfusta işsizlik yüzde 24,7 olarak kayıt altına alındı. Bu grupta çalıştırma oranı 0,5 puan yükselerek yüzde 30,1; işgücüne katılım sağlama oranı ise geçen aya göre 0,2 puan yükselerek yüzde 39,9 seviyesinde gerçekleşti.

Tarım dışı işsizlik ise %14,2 oldu.

Mevsim değişkenliklerinden arındırılmış istihdam oranı yüzde 43,8’e ulaşırken işgücüne katılım oranı ise yüzde 49,9 olarak kayıt altına alındı.

Mevsim etkilerinden arındırılmamış işsizlik oranı Ocak’ta yüzde 13,4 olarak kayıt altına alındı.

İşsizlik Oranları TÜİK’in İşgücü Veri Seti Yayımlamaya Başladı

Aylık olarak yayımlanan bilgilerde atıl işgücü veri seti de yerini aldı. Buna göre döneme bağlı eksik çalıştırma, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşturulan atıl işgücü oranı 2021 yılı Ocak ayında geçen aya göre 0,7 puan yükselerek yüzde 29,1 olarak kaydedildi.

Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin tümleşik oranı yüzde 19,7 iken, potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 22,5 kayıt edildi.

İşsizlik Oranlarında İlk Revize Veriler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik verilerinde revizyon düzeni kararı almıştı.

TÜİK daha önce AB ülkelerinin tariflere ve standartlarına entegrasyon kapsamında işgücü istatistiklerinde düzenleme gerçekleştireceğini bildirdi. Yeni bilgi setinin üçer aylık hareketli ortalamalar olarak olmayacağını, aylık tahminlere ilişkin sonuçlar barındıracağı açıklamasını yaparak 12 Nisan’da başlayacağını dile getirmişti.

TÜİK Salı akşamı yayımladığı bir metinde ise “Yürütülen revizyon çalışması öngörülen tarihten önce tamamlanmış olup erteleme gereksinimini ortadan kalkmıştır. Bu neden ile, 10 Mart 2021 tarihinde Kasım-Aralık-Ocak aylarını kapsayan Aralık 2020 dönemi yerine, 2021 Ocak ayı verileri açıklanacaktır” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans