Connect with us

Döviz

Erdoğan: TCMB’de Kayıp Olan Bir Şey Yok

Published

on

Erdoğan: TCMB‘de kayıp olan bir şey yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup oturumunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz rezervleri ile ilgili de yorumlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı TCMB rezervleri üstünden eleştirmesine “Şu kadar para nerede? Şu kadar paranın hepsi bu milletin hazinesinde, merkez bankasında. Merkez Bankası’nda kayıp olan bir şey yok” ifadeleriyle cevap verdi.

AK Parti grup toplantısında konuşma yapan Erdoğan “Döviz rezervimiz kendini toparlamaya başladı” cümlesini kullandı.

Erdoğan’ın grup toplantısında ekonomi ile ilişkili yorumlarında öne çıkan ifadeleri şu şekildeydi.

Erdoğan: “Damat kadar taş düşsün”

Son haftalarda bir şey dikkatimi çekti. Özellikle bu CHP zihniyeti mensupları, yoğun tweet rekabetindeler. Yatıyorlar, kalıyorlar damat da damat. Damat kadar taş düşsün başınıza. Şurada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı dönemden beri Sayın Berat Bey’in ilerlediği yolu CHP döneminde görmek mümkün mü? Tutturmuşlar şu kadar para nerede? Bu para Merkez Bankası’nda. Kayıp olan bir şey yok. Kayıp varsa bunlar sizdedir.

“Döviz rezervimiz kendini toparlamaya başlamış durumda”

Biz görevi devraldığımızda IMF’e borç 23,5 milyar dolardı. CHP zihniyetinden devir aldık. Merkez Bankası’nın rezervi 27,5 milyar dolardı. Sizin şu anda bulunan sözcünüz hazinede çantacısı olarak dolaşırdı, ne yazık ki bu ülkenin ne hazinesini ve Merkez Bankası’nı güçlendirmediler. 135 milyar dolara kadar döviz rezervimiz çıktı. Şu anda da yine döviz rezervimiz kendini toparlamaya başlamış durumda.

“Berat Bey’in devrinde 3 sondaj, 2 sismik araştırma gemisi satın alındı”

Enerjide biz ne bir tane sismik ne sondaj gemisine sahip değildik. Berat Bey’in görevde olduğu dönemde 3 sondaj, 2 sismik araştırma gemisi satın aldık. Şimdi bir tane daha satın alıyoruz. Filomuz dünyada belki de en güçlü filolardan oluyor. Artık ben sismik araştırmalarımızı da rahatlık ile yaparım, sondaj çalışmalarımızı yaparım. İstersem bu gemilerimi dünyanın değişik ülkelerine de kiralayabilirim. Bunlar da çok ciddi rakamlar. Bu tek bir şeyi gösteriyor, Türkiye elini açan değil, el veren bir ülke konumunda olduğudur. Ey o tweeti atanlar, damat diye alay ettiğiniz Berat Bey döneminde bu adımlar atıldı.

“Merkez Bankası’nın şu kadar parası nerede diye sorma”

Kalkınmanın temel altyapısı olan enerji konusunda takdire şayan bir gelişme gösterdiğimizi kimse gizleyemez. Biz işimize bakıyoruz. 2002 yılında kurulu enerji gücümüz 32 bin mW bulunmuyorken, bugün 96 bin mW’ı geçmiş durumdadır. Yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünyada 13’üncü, Avrupa’da 6’ncı sırada yerimizi alıyoruz. Diğer yandan ülkemizi bir enerji üssü haline getirecek projeleri de adım atıp, hayata geçiriyoruz. TANAP ve TürkAkımı projelerimizi işler hale getirdik. TransAdriyatik Boru Hattı Projesi’ni de tamamladık. LNG terminalini de Aliağa’da, ikincisini de Dörtyol’da sisteme aldık. Fatih ile Tuna-1 kuyusunda doğalgaz rezervi bulduk. Yavuz 4 adet sondaj gerçekleştirdi. Kanuni Filyos Limanı’nda çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye bu 3 sondaj gemisini 450 milyon dolara mal etmiştir. Sıfırdan inşa ettirmeye kalksaydık 2,1 milyar dolar ödeme yapmamız gerekecekti. Anladın mı Bay Kemal. Bunun adı finans yönetimidir. Kalkıp da sen bize Merkez Bankası’nın şu kadar parası nerede, nereye gitti diye sorma. Sen tarihine bak. IMF’e olan borçlanma, Merkez Bankası’nın rezervleri nasıl kayboldu bunun hesabını verin. Bu sondajları kiralık gemi ile yapmaya kalksaydık, satın aldığımızdan daha fazla bedel ödeyecektik.

“Maden ihracatımız 4,3 milyar dolar değerlere geldi”

Yaptığımız yatırımlarla ülkemizin doğalgaz tüketimi 47,7 milyar metreküpe çoğaldı. Doğalgaz kullanım oranı yüzde 80,4’e yükseldi. Bu refah düzeyinin nereden nereye geldiğini belirtiyor. Kömür kullanan nerede ise kalmadı. Doğalgaz depolama kapasitemizi 0’dan 3,84 milyar metreküpe ulaştırmayı başardık. Maden ihracatımız 4,3 milyar dolar seviyelerine yükseldi. Linyit rezervimizi 19,5 milyar tona, bor kimyasallarının 2,75 milyon ton seviyesine yükselttik. Mazıdağı’nda 4 adet altında izabe tesisinin yapımına başladık.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar tarihi zirvede

Published

on

By

dolar

Küresel piyasalarda tansiyon Gazze’de bir hastanenin vurulmasıyla birlikte tekrardan yükselirken, güvenli liman alımları da yeniden öne çıktı.

Dolar küresel piyasalarda Salı günü kaydettiği yükselişi korurken, Dolar kurunda da rekor seviye görüldü. Dolar kuru 28,21 seviyesini test ettikten sonra 28 seviyesi civarında denge sağladı.

Tansiyonun yükselmesi Borsa tarafında negatif fiyatlamalara yol açtık. BIST 100 endeksi güne 1,85 düşüşle başladı. Türkiye’nin risk primi 412 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizini de yüzde 21,80 seviyesinde.

ABD’de Salı günü açıklanan veriler perakende satışların Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,7 ile yüzde 0,3 düzeyindeki beklentinin üzerinde arttığını gösterdi.

Continue Reading

Dolar

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL’de rekor

Published

on

By

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL'de rekor

TCMB’nin faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında hareketlilikler arttı.

TCMB, 27 ay aradan sonra ilk defa faizi yüzde 6,5 oranında artırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı. Piyasalarda genel beklenti faizin yüzde 20 – 25 bandında olması yönündeyken açıklanan oranın bir nevi beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Faiz kararın açıklanmasının ardından dolar, 24 TL bandına adım atarken yeni rekor seviyesini an itibarıyla 25,24 TL olarak belirledi ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. Euro/TL ise yukarı yönlü ivmede 26,65 seviyesine kadar yükseldi. Gram altın, faiz kararı sonrası ilk hamlede 1.500 TL’ye kadar yükseldikten sonra 1.490 TL seviyelerinde hareket etmeye başladı.

BIST 100 de faiz kararı sonrası yükselişini hızlandırırken günlük yüzde 2 bandında yükselişle 5.300 puan seviyelerine kadar yükseldi.

Continue Reading

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans