Connect with us

Döviz

Erdoğan: TCMB’de Kayıp Olan Bir Şey Yok

Published

on

Erdoğan: TCMB‘de kayıp olan bir şey yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup oturumunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz rezervleri ile ilgili de yorumlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı TCMB rezervleri üstünden eleştirmesine “Şu kadar para nerede? Şu kadar paranın hepsi bu milletin hazinesinde, merkez bankasında. Merkez Bankası’nda kayıp olan bir şey yok” ifadeleriyle cevap verdi.

AK Parti grup toplantısında konuşma yapan Erdoğan “Döviz rezervimiz kendini toparlamaya başladı” cümlesini kullandı.

Erdoğan’ın grup toplantısında ekonomi ile ilişkili yorumlarında öne çıkan ifadeleri şu şekildeydi.

Erdoğan: “Damat kadar taş düşsün”

Son haftalarda bir şey dikkatimi çekti. Özellikle bu CHP zihniyeti mensupları, yoğun tweet rekabetindeler. Yatıyorlar, kalıyorlar damat da damat. Damat kadar taş düşsün başınıza. Şurada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı dönemden beri Sayın Berat Bey’in ilerlediği yolu CHP döneminde görmek mümkün mü? Tutturmuşlar şu kadar para nerede? Bu para Merkez Bankası’nda. Kayıp olan bir şey yok. Kayıp varsa bunlar sizdedir.

“Döviz rezervimiz kendini toparlamaya başlamış durumda”

Biz görevi devraldığımızda IMF’e borç 23,5 milyar dolardı. CHP zihniyetinden devir aldık. Merkez Bankası’nın rezervi 27,5 milyar dolardı. Sizin şu anda bulunan sözcünüz hazinede çantacısı olarak dolaşırdı, ne yazık ki bu ülkenin ne hazinesini ve Merkez Bankası’nı güçlendirmediler. 135 milyar dolara kadar döviz rezervimiz çıktı. Şu anda da yine döviz rezervimiz kendini toparlamaya başlamış durumda.

“Berat Bey’in devrinde 3 sondaj, 2 sismik araştırma gemisi satın alındı”

Enerjide biz ne bir tane sismik ne sondaj gemisine sahip değildik. Berat Bey’in görevde olduğu dönemde 3 sondaj, 2 sismik araştırma gemisi satın aldık. Şimdi bir tane daha satın alıyoruz. Filomuz dünyada belki de en güçlü filolardan oluyor. Artık ben sismik araştırmalarımızı da rahatlık ile yaparım, sondaj çalışmalarımızı yaparım. İstersem bu gemilerimi dünyanın değişik ülkelerine de kiralayabilirim. Bunlar da çok ciddi rakamlar. Bu tek bir şeyi gösteriyor, Türkiye elini açan değil, el veren bir ülke konumunda olduğudur. Ey o tweeti atanlar, damat diye alay ettiğiniz Berat Bey döneminde bu adımlar atıldı.

“Merkez Bankası’nın şu kadar parası nerede diye sorma”

Kalkınmanın temel altyapısı olan enerji konusunda takdire şayan bir gelişme gösterdiğimizi kimse gizleyemez. Biz işimize bakıyoruz. 2002 yılında kurulu enerji gücümüz 32 bin mW bulunmuyorken, bugün 96 bin mW’ı geçmiş durumdadır. Yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünyada 13’üncü, Avrupa’da 6’ncı sırada yerimizi alıyoruz. Diğer yandan ülkemizi bir enerji üssü haline getirecek projeleri de adım atıp, hayata geçiriyoruz. TANAP ve TürkAkımı projelerimizi işler hale getirdik. TransAdriyatik Boru Hattı Projesi’ni de tamamladık. LNG terminalini de Aliağa’da, ikincisini de Dörtyol’da sisteme aldık. Fatih ile Tuna-1 kuyusunda doğalgaz rezervi bulduk. Yavuz 4 adet sondaj gerçekleştirdi. Kanuni Filyos Limanı’nda çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye bu 3 sondaj gemisini 450 milyon dolara mal etmiştir. Sıfırdan inşa ettirmeye kalksaydık 2,1 milyar dolar ödeme yapmamız gerekecekti. Anladın mı Bay Kemal. Bunun adı finans yönetimidir. Kalkıp da sen bize Merkez Bankası’nın şu kadar parası nerede, nereye gitti diye sorma. Sen tarihine bak. IMF’e olan borçlanma, Merkez Bankası’nın rezervleri nasıl kayboldu bunun hesabını verin. Bu sondajları kiralık gemi ile yapmaya kalksaydık, satın aldığımızdan daha fazla bedel ödeyecektik.

“Maden ihracatımız 4,3 milyar dolar değerlere geldi”

Yaptığımız yatırımlarla ülkemizin doğalgaz tüketimi 47,7 milyar metreküpe çoğaldı. Doğalgaz kullanım oranı yüzde 80,4’e yükseldi. Bu refah düzeyinin nereden nereye geldiğini belirtiyor. Kömür kullanan nerede ise kalmadı. Doğalgaz depolama kapasitemizi 0’dan 3,84 milyar metreküpe ulaştırmayı başardık. Maden ihracatımız 4,3 milyar dolar seviyelerine yükseldi. Linyit rezervimizi 19,5 milyar tona, bor kimyasallarının 2,75 milyon ton seviyesine yükselttik. Mazıdağı’nda 4 adet altında izabe tesisinin yapımına başladık.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Döviz

Japon Yeni Zayıflamalı

Published

on

By

Japon yeni zayıflamalı diye belirtildi. Japonya’da iktidarda bulunan LDP’nin ileri gelen milletvekillerinden Kozo Yamamoto, ülkede merkez bankasının yeni varlık alımları ile Japon Yeni’nin değerini daha fazla azaltması gerektiğini belirtti.

Yamamoto, “Japonya Merkez Bankası varlık alımlarının gizli düşürülmesi ile yanlış yapıyor. Zira deflasyon tehlikesi ortadan kalkmış değil” ifadelerinde bulundu.

Yönetici, Japonya’nın 2025 yılında faiz dışı fazla hedefini tutturma ihtiyacının kesin olarak olmadığını da ifade etti. “Hükümetin, Ekim ve Kasım ayları içinde 26 trilyon yenlik bir bütçe planlamalı” yorumunda bulundu.

Milletvekili, Tokyo Olimpiyatları’nın da planlanan şekilde olacağını belirtti.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans