Connect with us

Global

Küresel Piyasalar Teşvik-Tahvil İkileminde

Published

on

Küresel piyasalar teşvik tahvil ikileminde. ABD Senatosu’nda Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolar değerinde ki paketinin kabul edilmesi piyasalarda olumlu karşılanırken, tahvil kazançlarında ki yüksek gidişatın risk iştahı üstündeki etkisi devam etti

ABD’de 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Senato’da kabul edilmesi ve Çin’de açıklanan güçlü verilerin etkisiyle Asya Borsaları ve ABD vadeli endeksleri yeni haftaya artışla başlasa da bu yükseliş tahvil faizlerinin tekrardan artışa geçmesiyle teknoloji hisseleri önderliğinde satışa döndü.

Asya göstergelerinde satışlar hızlanırken Çin CSI 300 endeksinde kayıp oranları yüzde 2’ye ulaştı. Yükselen tahvil kazançlarının etkisiyle geçen haftanın genelinde düşen, ancak Pazartesi ve Cuma günkü artışlar ile haftayı yüzde 0,8 artıda kapatan S&P 500 tarafında vadeliler de yeni haftanın ilk işlemlerinde sınırlı da olsa düşüş seyretti.

Cuma günü ABD’de beklentilerin üstünde açıklanan tarım dışı istihdam verileri sonrasında enflasyonda yükseliş beklenirken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi de bir dönem 1,6238 ile son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Haftayı 1,5661 düzeyinden tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil kazancı ilk işlemlerde yüzde 1,58 seviyesinin üzerinde. Yine tahvil kazançlarında ki yükseliş sebebiyle geçtiğimiz haftayı yüzde 0,94 artışla tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi’nde yön yukarıyı işaret etti.

Küresel Piyasalar İçin Biden’ın Destek Paketi Senato’dan Geçti

ABD Başkanı Joe Biden liderliğinde koronavirüs ülke ekonomisi üstündeki tesirini düşürmesi amacı ile hazırlanan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketi cumartesi günü ABD Senatosu’nda 49’a karşı 50 oyla onaylandı. Özel bir yasal düzenlemenin devreye girmesiyle önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç duymadan Senato’dan geçirilmiş oldu.

Temsilciler Meclisi’nde onaylandıktan sonra Beyaz Saray’a gönderilecek olan tasarı, ABD tarihinin en büyük ikinci teşvik paketini devreye sokacak. Tasarı, 1.400 dolarlık bireysel çekler dağıtılmasını, yerel yönetimlere yardımlar için 350 milyar dolardan fazla fonlama sağlanmasını, okullara maddi destek verilmesini kapsıyor. İlaveten, daha önce haftalık 400 dolar olarak kararlaştırılan işsizlik yardımının yapılan müzakerelerin sonrasında 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar uzatılması tahmin ediliyor.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans