Connect with us

Global

Küresel Piyasalar Teşvik-Tahvil İkileminde

Published

on

Küresel piyasalar teşvik tahvil ikileminde. ABD Senatosu’nda Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolar değerinde ki paketinin kabul edilmesi piyasalarda olumlu karşılanırken, tahvil kazançlarında ki yüksek gidişatın risk iştahı üstündeki etkisi devam etti

ABD’de 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Senato’da kabul edilmesi ve Çin’de açıklanan güçlü verilerin etkisiyle Asya Borsaları ve ABD vadeli endeksleri yeni haftaya artışla başlasa da bu yükseliş tahvil faizlerinin tekrardan artışa geçmesiyle teknoloji hisseleri önderliğinde satışa döndü.

Asya göstergelerinde satışlar hızlanırken Çin CSI 300 endeksinde kayıp oranları yüzde 2’ye ulaştı. Yükselen tahvil kazançlarının etkisiyle geçen haftanın genelinde düşen, ancak Pazartesi ve Cuma günkü artışlar ile haftayı yüzde 0,8 artıda kapatan S&P 500 tarafında vadeliler de yeni haftanın ilk işlemlerinde sınırlı da olsa düşüş seyretti.

Cuma günü ABD’de beklentilerin üstünde açıklanan tarım dışı istihdam verileri sonrasında enflasyonda yükseliş beklenirken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi de bir dönem 1,6238 ile son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Haftayı 1,5661 düzeyinden tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil kazancı ilk işlemlerde yüzde 1,58 seviyesinin üzerinde. Yine tahvil kazançlarında ki yükseliş sebebiyle geçtiğimiz haftayı yüzde 0,94 artışla tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi’nde yön yukarıyı işaret etti.

Küresel Piyasalar İçin Biden’ın Destek Paketi Senato’dan Geçti

ABD Başkanı Joe Biden liderliğinde koronavirüs ülke ekonomisi üstündeki tesirini düşürmesi amacı ile hazırlanan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketi cumartesi günü ABD Senatosu’nda 49’a karşı 50 oyla onaylandı. Özel bir yasal düzenlemenin devreye girmesiyle önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç duymadan Senato’dan geçirilmiş oldu.

Temsilciler Meclisi’nde onaylandıktan sonra Beyaz Saray’a gönderilecek olan tasarı, ABD tarihinin en büyük ikinci teşvik paketini devreye sokacak. Tasarı, 1.400 dolarlık bireysel çekler dağıtılmasını, yerel yönetimlere yardımlar için 350 milyar dolardan fazla fonlama sağlanmasını, okullara maddi destek verilmesini kapsıyor. İlaveten, daha önce haftalık 400 dolar olarak kararlaştırılan işsizlik yardımının yapılan müzakerelerin sonrasında 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar uzatılması tahmin ediliyor.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Amerika’da işsizlik başvuruları yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletlerinde istihdam sektöründeki en güncel görünümü yansıtan haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada da yükselmeye devam ediyor.

Nisan ayı başında 167 bin ile rekor düşük seviyeye gerileyen başvurular, Haziran ayında 233 bine çıktı. Son haftada artan başvurularla beraber 4 haftalık ortalama 231 bine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyesini gördü.

Pandemi başındaki rekor kayıpların ardından kısıtlamaların kaldırılmasıyla hızlı bir toparlanma gösteren istihdam sektöründe enflasyon baskısıyla başlayan ivme kaybı Haziran ayı itibariyle kendini iyice gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dış ticarette tarihi açık!

%8,6 ile 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon üretim maliyetlerini zorluyor. Bu durum sektörlerdeki büyümenin önünü kesiyor. İstihdam piyasasında da etkisini gösteren zorluk resesyon kaygılarını yükseltiyor.

Fed, resesyon riskini yüksek görmediklerini fakat faiz artırım sürecinin işgücü piyasasını ısıtmaması için çaba gösterdiklerini belirtti. Enflasyon nedeniyle maliyetler artarken faizlerin de yükselmesi sektörlerdeki kredi imkanlarını zorlaştırıyor.

Haziran ayı tarım dışı istihdam seti, enflasyon ve faiz baskısının sektörü ne kadar etkilemeye başladığını gösterecek.

Continue Reading

Global

Dış ticarette tarihi açık!

Published

on

By

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre dış ticaret açığı yıllık yüzde 155 artışla 10,60 milyar dolara yükseldi. Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığı 43,21 milyar dolar olarak rekor açık verdi.

Türkiye’de dış ticaret açığı Mayıs ayında rekor düzeye çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle yayınlanan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre, Mayıs ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 155 artarak 10,60 milyar dolara yükseldi.

İhracat 2022 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,3 artarak 18,98 milyar dolar, ithalat ise yüzde 43,5 artarak 29,59 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Mayıs ayında yüzde 79,8 iken, 2022 Mayıs ayında yüzde 64,2’ye geriledi.

Çekirdek açık 3,75 milyar dolar

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2022 Mayıs ayında yüzde 13,2 artarak 15,47 milyar dolardan, 17,51 milyar dolara yükseldi.

Mayıs ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 22,6 artış göstererek 17,34 milyar dolardan, 21,26 milyar dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı Mayıs ayında 3,75 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret hacmi yüzde 18,2 artarak 38 milyar 777 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,4 oldu.

Continue Reading

Global

Amerikan ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1.6 küçülme gösterdi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin ilk çeyreğe ilişkin daralma verisi yüzde 1.5’ten yüzde 1.6’ya yükseldi.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 1.6 küçüldü. Önceki tahmin yüzde 1.5 daralmaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İNGİLTERE’DEN RUS İŞ ADAMINA YAPTIRIM KARARI

GSYH fiyat endeksi yıllık yüzde 8.1’den 8.2’ye revize edildi.

Önceki çeyrekte yüzde 2.5 artan ve ekonominin yaklaşık üçte ikisini oluşturan kişisel tüketim harcamaları ilk çeyrekte yıllık yüzde 1.8 arttı. Önceki tahmin yüzde 3.1’di.

Amerikan ekonomisi 2020’in ikinci çeyreğinden beri ilk kez daraldı. Ekonomi 2021’in son çeyreğinde yüzde 6.9’luk güçlü büyüme kaydetmişti.

Ülkede enflasyon 40 yılın zirvesinde seyrederken Tüketici Güveni de düşüyor ancak ekonomik daralmanın resesyon işareti olmadığı ifade ediliyor.

Continue Reading

Global

Copyright © 2020 Bugun Finans