Connect with us

Global

Küresel Piyasalar Teşvik-Tahvil İkileminde

Published

on

Küresel piyasalar teşvik tahvil ikileminde. ABD Senatosu’nda Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolar değerinde ki paketinin kabul edilmesi piyasalarda olumlu karşılanırken, tahvil kazançlarında ki yüksek gidişatın risk iştahı üstündeki etkisi devam etti

ABD’de 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Senato’da kabul edilmesi ve Çin’de açıklanan güçlü verilerin etkisiyle Asya Borsaları ve ABD vadeli endeksleri yeni haftaya artışla başlasa da bu yükseliş tahvil faizlerinin tekrardan artışa geçmesiyle teknoloji hisseleri önderliğinde satışa döndü.

Asya göstergelerinde satışlar hızlanırken Çin CSI 300 endeksinde kayıp oranları yüzde 2’ye ulaştı. Yükselen tahvil kazançlarının etkisiyle geçen haftanın genelinde düşen, ancak Pazartesi ve Cuma günkü artışlar ile haftayı yüzde 0,8 artıda kapatan S&P 500 tarafında vadeliler de yeni haftanın ilk işlemlerinde sınırlı da olsa düşüş seyretti.

Cuma günü ABD’de beklentilerin üstünde açıklanan tarım dışı istihdam verileri sonrasında enflasyonda yükseliş beklenirken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi de bir dönem 1,6238 ile son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Haftayı 1,5661 düzeyinden tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil kazancı ilk işlemlerde yüzde 1,58 seviyesinin üzerinde. Yine tahvil kazançlarında ki yükseliş sebebiyle geçtiğimiz haftayı yüzde 0,94 artışla tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi’nde yön yukarıyı işaret etti.

Küresel Piyasalar İçin Biden’ın Destek Paketi Senato’dan Geçti

ABD Başkanı Joe Biden liderliğinde koronavirüs ülke ekonomisi üstündeki tesirini düşürmesi amacı ile hazırlanan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketi cumartesi günü ABD Senatosu’nda 49’a karşı 50 oyla onaylandı. Özel bir yasal düzenlemenin devreye girmesiyle önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç duymadan Senato’dan geçirilmiş oldu.

Temsilciler Meclisi’nde onaylandıktan sonra Beyaz Saray’a gönderilecek olan tasarı, ABD tarihinin en büyük ikinci teşvik paketini devreye sokacak. Tasarı, 1.400 dolarlık bireysel çekler dağıtılmasını, yerel yönetimlere yardımlar için 350 milyar dolardan fazla fonlama sağlanmasını, okullara maddi destek verilmesini kapsıyor. İlaveten, daha önce haftalık 400 dolar olarak kararlaştırılan işsizlik yardımının yapılan müzakerelerin sonrasında 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar uzatılması tahmin ediliyor.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın fiyatının yükselişe geçmesini bekliyor

Published

on

By

Altın fiyatının yükselişe geçmesini bekliyor

Commerzbank Research’in bugün yayınladığı raporda spot altın fiyatının önümüzdeki haftalarda düşüş göstermesinin beklendiğini bildirdi. Altının onsu 1750 dolar seviyesine düşeceğini söyledi.

Altın fiyatının Fed’in attığı adımları yakından takip ettiğini belirten Commerzbank, Fed faiz indirimlerine başladığında altın fiyatının yeniden yükselişe geçeceğini öngördü.

Commerzbank, Fed’den ilk faiz indiriminin 2023’ün ikinci yarısında geleceğini de öngördü.

Spot altın şu sıralarda fiyatı 1775,77 dolar seviyesinde.

Continue Reading

Global

Petrol fiyatları düşüşte

Published

on

By

Petrol fiyatları düşüşte

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,1 düşerek 81,73 dolarda seyrediyor. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 1,2 gerileyerek 76 dolardan işlem görüyor.

Dolardaki güçlenme dolarla fiyatlanan emtiaları daha pahalı hale getiriyor.

Avrupa ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama kararları dün itibarıyla başladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, şirketlere tavan fiyatla petrol satışını yıl sonuna kadar yasaklamayı planladıklarını belirtti.

Pictet Varlık Yönetimi Araştırma Müdürü Jean-Pierre Durante küresel petrol talebinin gelecek yılın ilk yarısında da baskı altında kalmaya devam edeceğini söyledi. “Petrol piyasası kısa vadede dengeli kalmaya hazır görünüyor.” diye konuştu.

Öte yandan bugün Suudi Arabistan Asya için petrol fiyatlarında indirime gitti. Fiyatlar Mart’tan bu yana en düşül seviyeye düştü.

Continue Reading

Global

Motorine indirimi

Published

on

By

Motorine indirimi

Motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapıldı. İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 liradan satılıyor.

Uluslararası gelişmelerden etkilenen akaryakıt fiyatlarındaki düşüş devam ediyor.

6 Aralık 2022 itibariyle motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapıldı. İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 Türk lirasından satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 20,17 liradan satılıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans