Connect with us

Global

Küresel Piyasalar Teşvik-Tahvil İkileminde

Published

on

Küresel piyasalar teşvik tahvil ikileminde. ABD Senatosu’nda Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolar değerinde ki paketinin kabul edilmesi piyasalarda olumlu karşılanırken, tahvil kazançlarında ki yüksek gidişatın risk iştahı üstündeki etkisi devam etti

ABD’de 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Senato’da kabul edilmesi ve Çin’de açıklanan güçlü verilerin etkisiyle Asya Borsaları ve ABD vadeli endeksleri yeni haftaya artışla başlasa da bu yükseliş tahvil faizlerinin tekrardan artışa geçmesiyle teknoloji hisseleri önderliğinde satışa döndü.

Asya göstergelerinde satışlar hızlanırken Çin CSI 300 endeksinde kayıp oranları yüzde 2’ye ulaştı. Yükselen tahvil kazançlarının etkisiyle geçen haftanın genelinde düşen, ancak Pazartesi ve Cuma günkü artışlar ile haftayı yüzde 0,8 artıda kapatan S&P 500 tarafında vadeliler de yeni haftanın ilk işlemlerinde sınırlı da olsa düşüş seyretti.

Cuma günü ABD’de beklentilerin üstünde açıklanan tarım dışı istihdam verileri sonrasında enflasyonda yükseliş beklenirken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi de bir dönem 1,6238 ile son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Haftayı 1,5661 düzeyinden tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil kazancı ilk işlemlerde yüzde 1,58 seviyesinin üzerinde. Yine tahvil kazançlarında ki yükseliş sebebiyle geçtiğimiz haftayı yüzde 0,94 artışla tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi’nde yön yukarıyı işaret etti.

Küresel Piyasalar İçin Biden’ın Destek Paketi Senato’dan Geçti

ABD Başkanı Joe Biden liderliğinde koronavirüs ülke ekonomisi üstündeki tesirini düşürmesi amacı ile hazırlanan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketi cumartesi günü ABD Senatosu’nda 49’a karşı 50 oyla onaylandı. Özel bir yasal düzenlemenin devreye girmesiyle önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç duymadan Senato’dan geçirilmiş oldu.

Temsilciler Meclisi’nde onaylandıktan sonra Beyaz Saray’a gönderilecek olan tasarı, ABD tarihinin en büyük ikinci teşvik paketini devreye sokacak. Tasarı, 1.400 dolarlık bireysel çekler dağıtılmasını, yerel yönetimlere yardımlar için 350 milyar dolardan fazla fonlama sağlanmasını, okullara maddi destek verilmesini kapsıyor. İlaveten, daha önce haftalık 400 dolar olarak kararlaştırılan işsizlik yardımının yapılan müzakerelerin sonrasında 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar uzatılması tahmin ediliyor.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans