Connect with us

Güncel Haberler

Küresel Piyasalarda ‘rotasyon’ Değişimi

Published

on

Küresel piyasalarda ‘rotasyon’ bağlantısı yaşandı. ABD’de yatırımcıların geçen seneye göre düşük başarım gösteren sektörlerde değer araması tahvil baskısının sürdüğü sürece hisse senedi piyasalarında düzensiz bir görünüşe sebep oldu. Çin’de ise piyasalara devlet fonlarının karışmasına  dikkat çekti.

Küresel piyasalar, yeni bir işlem günü başlangıcında ABD’de ‘değerleme rotasyonu’ temasının göstergelere sebep olduğu düzensiz görünüşün etkisini hissediyor.

ABD 10 yıllık tahvil kazançları bu sabah saatlerinde yüzde 1,60 seviyesinin altında işlem yaparken yatırımcılar tahvillerin yönü için ciddi önem taşıyan iki gelişmeye dikkat kesilmiş durumda. ABD’de Çarşamba günü şubat ayı enflasyon verileri açıklanması bekleniyor ve geçtiğimiz günlerdeki başarısız 7 senelik tahvil ihracının sonrasında, 10 ve 30 yıllık tahvil ihaleleri gerçekleştirilecek.

Bunun öncesinde Wall Street göstergelerinde Pazartesi gününü karışık bir görünüm ile kapattı. Dow Jones yüzde 0,97 yükseliş gösterirken, S&P 500 yüzde 0,54, Nasdaq yüzde 2,41 oranında geriye yöneldi. Nasdaq’ın negatif ayrışmaya sebebiyet veren teknoloji hissesi satış değişkenliğinde, yatırımcıların ‘değerleme rotasyonuna’ gitmesi etkili bir durum oldu.

AllianceBernstein Kıdemli Hisse Portföy Yöneticisi Valerie Grant piyasalardaki değişikliğin çoğaldığına dikkat çekerek, “Geçen seneye görece düşük performans gösteren sektör hisselerinde ralli görüyoruz ve bu da rotasyonun bir parçası” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel piyasalarda ‘milli takım’ müdahalesi

Nasdaq ve diğer ABD endeksleri vadeli işlemlerde bu sabah saatlerinde yükseliş gösterirken. Asya Borsalarında da Hong Kong ve Tokyo borsaları önderliğinde değer kazanımı sağlandı. Bir ara yüzde 3,2’ye kadar düşüş yaşayan Çin CSI 300 endeksi, devlet destekli fonların alıma geçiş yaparak piyasalara müdahale etmesi sonucu ile kayıplarını sildi ve yatay düzeye dönüş sağladı. Çin’de ‘Milli Takım’ adı ile bilinen fonlar, “Pekin’de Ulusal Halk Kongresi yıllık toplantıları devam ederken, istikrarı korumak için” araya girdiler.

Emtia bölgesinde ise Brent petrolün varili 70 doların altına geri gitti.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans