Connect with us

Güncel Haberler

Küresel Piyasalarda ‘rotasyon’ Değişimi

Published

on

Küresel piyasalarda ‘rotasyon’ bağlantısı yaşandı. ABD’de yatırımcıların geçen seneye göre düşük başarım gösteren sektörlerde değer araması tahvil baskısının sürdüğü sürece hisse senedi piyasalarında düzensiz bir görünüşe sebep oldu. Çin’de ise piyasalara devlet fonlarının karışmasına  dikkat çekti.

Küresel piyasalar, yeni bir işlem günü başlangıcında ABD’de ‘değerleme rotasyonu’ temasının göstergelere sebep olduğu düzensiz görünüşün etkisini hissediyor.

ABD 10 yıllık tahvil kazançları bu sabah saatlerinde yüzde 1,60 seviyesinin altında işlem yaparken yatırımcılar tahvillerin yönü için ciddi önem taşıyan iki gelişmeye dikkat kesilmiş durumda. ABD’de Çarşamba günü şubat ayı enflasyon verileri açıklanması bekleniyor ve geçtiğimiz günlerdeki başarısız 7 senelik tahvil ihracının sonrasında, 10 ve 30 yıllık tahvil ihaleleri gerçekleştirilecek.

Bunun öncesinde Wall Street göstergelerinde Pazartesi gününü karışık bir görünüm ile kapattı. Dow Jones yüzde 0,97 yükseliş gösterirken, S&P 500 yüzde 0,54, Nasdaq yüzde 2,41 oranında geriye yöneldi. Nasdaq’ın negatif ayrışmaya sebebiyet veren teknoloji hissesi satış değişkenliğinde, yatırımcıların ‘değerleme rotasyonuna’ gitmesi etkili bir durum oldu.

AllianceBernstein Kıdemli Hisse Portföy Yöneticisi Valerie Grant piyasalardaki değişikliğin çoğaldığına dikkat çekerek, “Geçen seneye görece düşük performans gösteren sektör hisselerinde ralli görüyoruz ve bu da rotasyonun bir parçası” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel piyasalarda ‘milli takım’ müdahalesi

Nasdaq ve diğer ABD endeksleri vadeli işlemlerde bu sabah saatlerinde yükseliş gösterirken. Asya Borsalarında da Hong Kong ve Tokyo borsaları önderliğinde değer kazanımı sağlandı. Bir ara yüzde 3,2’ye kadar düşüş yaşayan Çin CSI 300 endeksi, devlet destekli fonların alıma geçiş yaparak piyasalara müdahale etmesi sonucu ile kayıplarını sildi ve yatay düzeye dönüş sağladı. Çin’de ‘Milli Takım’ adı ile bilinen fonlar, “Pekin’de Ulusal Halk Kongresi yıllık toplantıları devam ederken, istikrarı korumak için” araya girdiler.

Emtia bölgesinde ise Brent petrolün varili 70 doların altına geri gitti.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

BIST100 endeksi yükselişte

Published

on

By

bist

BIST100 endeksi yükselişte

BIST100 endeksi, yeni güne 9.113.55 puandan başladı.

Geçtiğimiz gün yüzde 0,87 yükselişle 9.072 puandan kapatan endeks, böylece önceki günkü negatif kapanışının ardından yeniden 9.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirdi. BIST100’de 57 hisse yükselirken 42 hisse güne düşüşle kapattı. Endeksin günlük işlem hacmi 132 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi, toplam hacmin yaklaşık yüzde 68’ini oluşturdu. Güne artıda başlayan endeks, ilk işlemlerde pozitif görünümünü koruyordu.

Açılışta faktöring, bilişim, gıda ve kağıt, %1’in üzerinde değer artışıyla en çok talep gören sektörlerdi. Güne ekside başlayan sektör bulunmazken turizm, banka ve inşaat sektörleri, düşük ivmeli bir başlangıç gerçekleştirdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi düştü

Published

on

By

Sanayi-üretiminde-sert-düşüş

Almanya sanayi üretimi düştü
Almanya Federal İstatistik Ofisinin yayınladığı verilere göre, Almanya’nın sanayi üretimi, Aralık 2023’te Kasım ayına göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 1,6 düşüş gösterdi.

Ekim- Aralık 2023 döneminde üretim önceki üç aya göre yüzde 1,8 azaldı.

Kasım 2023’te üretim, ön sonuçların revize edilmesiyle birlikte Ekim 2023’e göre yüzde 0,2 düşüş gösterdi.

2023 yılının tamamında, imalat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış üretim bir önceki yıla göre yüzde 1,5 daha düşük oldu. Sanayi üretimi bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,7, enerji üretiminde ise yüzde 15 düşüş gösterdi. Üretim Mayıs 2023’e kadar genel olarak nispeten sabit kalırken Ağustos 2023’te mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki ayla karşılaştırıldığında durgunlaşmanın dışında, sonraki aylarda sürekli olarak düşmüştür.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans