Connect with us

Güncel Haberler

Küresel Piyasalarda ‘rotasyon’ Değişimi

Published

on

Küresel piyasalarda ‘rotasyon’ bağlantısı yaşandı. ABD’de yatırımcıların geçen seneye göre düşük başarım gösteren sektörlerde değer araması tahvil baskısının sürdüğü sürece hisse senedi piyasalarında düzensiz bir görünüşe sebep oldu. Çin’de ise piyasalara devlet fonlarının karışmasına  dikkat çekti.

Küresel piyasalar, yeni bir işlem günü başlangıcında ABD’de ‘değerleme rotasyonu’ temasının göstergelere sebep olduğu düzensiz görünüşün etkisini hissediyor.

ABD 10 yıllık tahvil kazançları bu sabah saatlerinde yüzde 1,60 seviyesinin altında işlem yaparken yatırımcılar tahvillerin yönü için ciddi önem taşıyan iki gelişmeye dikkat kesilmiş durumda. ABD’de Çarşamba günü şubat ayı enflasyon verileri açıklanması bekleniyor ve geçtiğimiz günlerdeki başarısız 7 senelik tahvil ihracının sonrasında, 10 ve 30 yıllık tahvil ihaleleri gerçekleştirilecek.

Bunun öncesinde Wall Street göstergelerinde Pazartesi gününü karışık bir görünüm ile kapattı. Dow Jones yüzde 0,97 yükseliş gösterirken, S&P 500 yüzde 0,54, Nasdaq yüzde 2,41 oranında geriye yöneldi. Nasdaq’ın negatif ayrışmaya sebebiyet veren teknoloji hissesi satış değişkenliğinde, yatırımcıların ‘değerleme rotasyonuna’ gitmesi etkili bir durum oldu.

AllianceBernstein Kıdemli Hisse Portföy Yöneticisi Valerie Grant piyasalardaki değişikliğin çoğaldığına dikkat çekerek, “Geçen seneye görece düşük performans gösteren sektör hisselerinde ralli görüyoruz ve bu da rotasyonun bir parçası” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel piyasalarda ‘milli takım’ müdahalesi

Nasdaq ve diğer ABD endeksleri vadeli işlemlerde bu sabah saatlerinde yükseliş gösterirken. Asya Borsalarında da Hong Kong ve Tokyo borsaları önderliğinde değer kazanımı sağlandı. Bir ara yüzde 3,2’ye kadar düşüş yaşayan Çin CSI 300 endeksi, devlet destekli fonların alıma geçiş yaparak piyasalara müdahale etmesi sonucu ile kayıplarını sildi ve yatay düzeye dönüş sağladı. Çin’de ‘Milli Takım’ adı ile bilinen fonlar, “Pekin’de Ulusal Halk Kongresi yıllık toplantıları devam ederken, istikrarı korumak için” araya girdiler.

Emtia bölgesinde ise Brent petrolün varili 70 doların altına geri gitti.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans