Connect with us

Global

ABD Senatosu’ndaki Destek Paketine Geri Sayım

Published

on

ABD Senatosu’ndaki destek paketine geri sayım başladı. ABD ekonomisini yeniden hızlandırmak için açıklanan 1.9 trilyon dolar değerinde teşvik paketine ait oylama hafta sonuna aktarıldı.

ABD Senatosu’nda Başkan Joe Biden’in ekonomiyi hızlandırmak için açıklamada bulunduğu 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi son aşamada. Sonuncu oylamanın pakete doğru son maliyet planlamalarının yapılmaması sebebi ile hafta sonuna ertelenmesi bekleniyor.

Demokratların Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’in ilerleyen süreci Çarşamba günü ortaya çıkması bekleniyordu. Fakat tasarının son durumu resmî maliyet tahminleri yapılmadığı için ötelendiği ifade edildiği.

Asgari ücret artışının paketten dışarıya çıkarılmasının yanı sıra Biden Amerikalılara 1.400 dolarlık nakit desteği için bu yardıma erişim şartlarının sıkılaştırılmasını talep eden bazı Demokratlarla ortak noktada buluşmuştu. Bu değişikliklerin de Kongre Bütçe Ofisi’nin toplam bütçe hesaplarını etki altına alabileceğini belirtiliyor.

Ülkede 6 Ocak’taki Kongre binası baskının sonrasındaki 2 ay Federal Soruşturma Bürosu aşırılık yandaş milis bir grubun yine Kongre binasına saldırabileceği hususunda uyarılarda bulunurken Senato çalışmalarına devam ediyor. 6 Ocak’ta Trump’a sempati besleyen kişilerce yapılan Kongre baskınında 5 kişi yaşamını yitirmişti.

İki Kongre üyesi, Temsilciler Meclisi’nde bugün yapılması hedeflenen oturumun tehdit sebebi ile iptal edildiğini dile getirdi. Senato’daki yardım paketi görüşmelerinin hafta sonu yapılması beklenirken tehdit nedeni ile bu sürenin de ileri tarihlere ertelenebileceğini ifade edildi.

Daha fazla haber okumak için; https://bugunfinans.com/category/global/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans