Connect with us

Global

Piyasaların gözü fed kararında

Published

on

Piyasaların gözü fed kararında

Amerika’da beklenenden ılımlı gelen enflasyon verisi sonrasında riskli varlıklarda geniş çaplı bir ralli başlarken, doların iki günlük yükselişi sona erdi.

ABD endekslerinde vadeliler sabah saatlerinde rallinin devamına işaret etti. Dolar salı günü tüm gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybı yaşaladı.

Başta Macaristan forinti ve Güney Afrika randı olmak üzere gelişen ülke para birimlerinde dolar karşısında kazançlar Amerika TÜFE verisi sonrasında hızlandı. Forintin iki günlük yükselişi yüzde 1,8’i buldu.

Enflasyon rallisi tahvillerde de alımları yanında getirdi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi salı günü 11 baz puan düşerek yüzde 3,51’e düştü. Getiri bu sabah yüzde 3,5’in hemen altında fiyatlanıyor. Asya Pasifik’te tüm önemli borsalar artıda.

Enflasyonda yumuşama altın fiyatlarını da sıçrattı. Spot altın salı gününü yüzde 1,65 yükselişle 1.810 dolardan tamamladı.

Piyasalar Fed’i bekliyor

FED yılın son faiz kararını 22.00’de açıklayacak, Fed Başkanı Jerome Powell kararın ardından 22.30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Ilımlı gelen tüketici enflasyonu verisi sonrasında Aralık ayı için faiz artış temposunun 50 baz puana düşürülmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu toplantıda tüm gözler Fed üyelerinin medyan faiz beklentilerinde olacak.

Eylül ayında Fed üyeleri yüzde 4,6 seviyesinde zirve faiz bekliyorlardı. Powell’ın zirve faize ne zaman ulaşılacağı ve hangi koşullarda faiz artışlarına son verileceğine yönelik mesajları da izlenecek.

Wells Fargo & Co Ekonomisti Michael Pugliese Powell’ın spesifik bir patika çizmesini beklemiyor. Pugliese’ye göre Powell bu konuda seçeneklerini açık tutmak ve esnek kalmak istiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans