Connect with us

Global

Altın fiyatları toparlanıyor

Published

on

Altın fiyatları toparlanıyor

Altın fiyatları ikinci işlem gününde haftanın en düşük seviyesinde seyrediyor. Yatırımcılar, ABD para politikasının önümüzdeki aylardaki tonunu belirlemesi beklenen ABD tüketici enflasyonu verileri öncesinde büyük hareketler yapmaktan kaçınıyor.

Sarı metal fiyatları haftanın ilk gününde sert düşüş yaşadı ve yatırımcıların merakla beklenen okuma öncesinde kar realizasyonu yapmasıyla birlikte son dönemde elde ettiği kazançları geri verdi. 16.30’da açıklanacak olan TÜFE verisinin, Kasım ayında enflasyonun daha fa azaldığını göstermesi bekleniyor. Piyasalar verinin beklenmedik bir şekilde güçlü göstermesine karşı ise temkinli yaklaşıyor.

İmalat enflasyonunu ölçen ÜFE verisi, Kasım ayında beklenenden daha az yavaşlayarak TÜFE’de de benzer bir eğilime ilişkin korkuları yükseltti.

Spot altın 1.782,17 dolarda seyrederken, altın vadeli işlemleri 1.793,10 dolar civarında değişmedi. Her iki enstrüman da Pazartesi günü yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti.

Beklenenden daha güçlü bir enflasyon verisinin, Fed’den şahin bir tepki alması muhtemel olacaktır. bu hareket dolar ve hazine getirilerini yukarı taşırken, metal piyasaları üzerinde daha fazla baskının habercisi olabilir. Dolar salı günü son beş ayın en düşük seviyesinin üzerinde işlem gördü.

Çarşamba günü FED, yapacağı iki günlük toplantının sonunda faizlerin 50 baz puan artırılması yönünde karar verecek olsa da faiz oranlarının zirve yapacağı noktaya ilişkin yönlendirmesi yakında izlenecek.

Çarşamba günü Fed, yapacağı iki günlük toplantının sonunda faizlerin 50 baz puan artırılması yönünde karar verecek olsa da faiz oranlarının zirve yapacağı noktaya ilişkin yönlendirmesi yakından izlenecek. Fed bu yıl faizleri toplam 375 baz puan artırdı ve bu da sarı metali tutmanın fırsat maliyetini artırarak altın üzerinde ağır bir baskı yarattı.

Merkez bankası, önümüzdeki aylarda faizleri daha yavaş bir hızda artıracağının sinyalini verirken enflasyonun çok az yavaşlama belirtisi göstermesi halinde faiz oranlarının çok daha yüksek seviyelerde zirve yapabileceği uyarısında da bulundu.

Diğer değerli metaller önceki seanslarda ciddi kayıplar kaydettikten sonra Salı günü az da olsa pozitife döndü. Platin vadeli işlemleri %0,1, gümüş vadeli işlemleri %0,5 yükseldi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bir önceki seansta sert kayıplar yaşadıktan sonra yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artarak 3,8137 dolara yükseldi.

Kırmızı metalin önümüzdeki haftalarda, Çin’in yaklaşık üç yıllık COVID-19 karantinalarından sonra ekonominin tekrar nasıl açılacağına dair belirsizlik nedeniyle dalgalı bir seyirde olması bekleniyor.

Ülke, çeşitli hareket ve karantina kısıtlamalarını gevşetmiş olsa da şimdiye kadarki en kötü vaka dalgasıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans