Connect with us

Global

Altın fiyatları toparlanıyor

Published

on

Altın fiyatları toparlanıyor

Altın fiyatları ikinci işlem gününde haftanın en düşük seviyesinde seyrediyor. Yatırımcılar, ABD para politikasının önümüzdeki aylardaki tonunu belirlemesi beklenen ABD tüketici enflasyonu verileri öncesinde büyük hareketler yapmaktan kaçınıyor.

Sarı metal fiyatları haftanın ilk gününde sert düşüş yaşadı ve yatırımcıların merakla beklenen okuma öncesinde kar realizasyonu yapmasıyla birlikte son dönemde elde ettiği kazançları geri verdi. 16.30’da açıklanacak olan TÜFE verisinin, Kasım ayında enflasyonun daha fa azaldığını göstermesi bekleniyor. Piyasalar verinin beklenmedik bir şekilde güçlü göstermesine karşı ise temkinli yaklaşıyor.

İmalat enflasyonunu ölçen ÜFE verisi, Kasım ayında beklenenden daha az yavaşlayarak TÜFE’de de benzer bir eğilime ilişkin korkuları yükseltti.

Spot altın 1.782,17 dolarda seyrederken, altın vadeli işlemleri 1.793,10 dolar civarında değişmedi. Her iki enstrüman da Pazartesi günü yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti.

Beklenenden daha güçlü bir enflasyon verisinin, Fed’den şahin bir tepki alması muhtemel olacaktır. bu hareket dolar ve hazine getirilerini yukarı taşırken, metal piyasaları üzerinde daha fazla baskının habercisi olabilir. Dolar salı günü son beş ayın en düşük seviyesinin üzerinde işlem gördü.

Çarşamba günü FED, yapacağı iki günlük toplantının sonunda faizlerin 50 baz puan artırılması yönünde karar verecek olsa da faiz oranlarının zirve yapacağı noktaya ilişkin yönlendirmesi yakında izlenecek.

Çarşamba günü Fed, yapacağı iki günlük toplantının sonunda faizlerin 50 baz puan artırılması yönünde karar verecek olsa da faiz oranlarının zirve yapacağı noktaya ilişkin yönlendirmesi yakından izlenecek. Fed bu yıl faizleri toplam 375 baz puan artırdı ve bu da sarı metali tutmanın fırsat maliyetini artırarak altın üzerinde ağır bir baskı yarattı.

Merkez bankası, önümüzdeki aylarda faizleri daha yavaş bir hızda artıracağının sinyalini verirken enflasyonun çok az yavaşlama belirtisi göstermesi halinde faiz oranlarının çok daha yüksek seviyelerde zirve yapabileceği uyarısında da bulundu.

Diğer değerli metaller önceki seanslarda ciddi kayıplar kaydettikten sonra Salı günü az da olsa pozitife döndü. Platin vadeli işlemleri %0,1, gümüş vadeli işlemleri %0,5 yükseldi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bir önceki seansta sert kayıplar yaşadıktan sonra yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artarak 3,8137 dolara yükseldi.

Kırmızı metalin önümüzdeki haftalarda, Çin’in yaklaşık üç yıllık COVID-19 karantinalarından sonra ekonominin tekrar nasıl açılacağına dair belirsizlik nedeniyle dalgalı bir seyirde olması bekleniyor.

Ülke, çeşitli hareket ve karantina kısıtlamalarını gevşetmiş olsa da şimdiye kadarki en kötü vaka dalgasıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans