Connect with us

Global

Altın fiyatları toparlanıyor

Published

on

Altın fiyatları toparlanıyor

Altın fiyatları ikinci işlem gününde haftanın en düşük seviyesinde seyrediyor. Yatırımcılar, ABD para politikasının önümüzdeki aylardaki tonunu belirlemesi beklenen ABD tüketici enflasyonu verileri öncesinde büyük hareketler yapmaktan kaçınıyor.

Sarı metal fiyatları haftanın ilk gününde sert düşüş yaşadı ve yatırımcıların merakla beklenen okuma öncesinde kar realizasyonu yapmasıyla birlikte son dönemde elde ettiği kazançları geri verdi. 16.30’da açıklanacak olan TÜFE verisinin, Kasım ayında enflasyonun daha fa azaldığını göstermesi bekleniyor. Piyasalar verinin beklenmedik bir şekilde güçlü göstermesine karşı ise temkinli yaklaşıyor.

İmalat enflasyonunu ölçen ÜFE verisi, Kasım ayında beklenenden daha az yavaşlayarak TÜFE’de de benzer bir eğilime ilişkin korkuları yükseltti.

Spot altın 1.782,17 dolarda seyrederken, altın vadeli işlemleri 1.793,10 dolar civarında değişmedi. Her iki enstrüman da Pazartesi günü yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti.

Beklenenden daha güçlü bir enflasyon verisinin, Fed’den şahin bir tepki alması muhtemel olacaktır. bu hareket dolar ve hazine getirilerini yukarı taşırken, metal piyasaları üzerinde daha fazla baskının habercisi olabilir. Dolar salı günü son beş ayın en düşük seviyesinin üzerinde işlem gördü.

Çarşamba günü FED, yapacağı iki günlük toplantının sonunda faizlerin 50 baz puan artırılması yönünde karar verecek olsa da faiz oranlarının zirve yapacağı noktaya ilişkin yönlendirmesi yakında izlenecek.

Çarşamba günü Fed, yapacağı iki günlük toplantının sonunda faizlerin 50 baz puan artırılması yönünde karar verecek olsa da faiz oranlarının zirve yapacağı noktaya ilişkin yönlendirmesi yakından izlenecek. Fed bu yıl faizleri toplam 375 baz puan artırdı ve bu da sarı metali tutmanın fırsat maliyetini artırarak altın üzerinde ağır bir baskı yarattı.

Merkez bankası, önümüzdeki aylarda faizleri daha yavaş bir hızda artıracağının sinyalini verirken enflasyonun çok az yavaşlama belirtisi göstermesi halinde faiz oranlarının çok daha yüksek seviyelerde zirve yapabileceği uyarısında da bulundu.

Diğer değerli metaller önceki seanslarda ciddi kayıplar kaydettikten sonra Salı günü az da olsa pozitife döndü. Platin vadeli işlemleri %0,1, gümüş vadeli işlemleri %0,5 yükseldi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bir önceki seansta sert kayıplar yaşadıktan sonra yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artarak 3,8137 dolara yükseldi.

Kırmızı metalin önümüzdeki haftalarda, Çin’in yaklaşık üç yıllık COVID-19 karantinalarından sonra ekonominin tekrar nasıl açılacağına dair belirsizlik nedeniyle dalgalı bir seyirde olması bekleniyor.

Ülke, çeşitli hareket ve karantina kısıtlamalarını gevşetmiş olsa da şimdiye kadarki en kötü vaka dalgasıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans