Connect with us

Global

FED faiz kararını açıkladı!

Published

on

FED faiz kararını açıkladı!

Amerika Merkez Bankası FED, faiz kararını verdi. FED yetkilileri faizi 50 baz puan artırarak yüzde 4,50 seviyesine yükseltti.

Son yapılan 4 toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı yapan Fed, yılın son FOMC toplantısında agresifi faiz artışı politikasında değişiklik yaparak düşük oranlı faiz artışı yaptı.

Fed Başkanı Powell, Kasım ayında gerçekleşen toplantıda faiz artışlarının enflasyona olan etkisini izleyeceğini ve faiz politikasında ılımlılaşmaya gidileceğini söylemişti. Dün açıklanan Kasım ayı enflasyonu yüzde 7,1 ile beklentilerin altında kaldı ve enflasyonda düşüş olması hem zirvenin görüldüğü hem de faiz artışlarının etkisinin görülmeye başlandığı fikrini destekledi.

Fed üyeleri büyüme, işsizlik oranı ve faiz beklentilerinde revizyona gitti

2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 0,2’den yüzde 0,5’e yükseltilirken 2023 yılı büyüme beklentisi yüzde 1,2’den yüzde 0,5’e düşürüldü.

İşsizlik oranının 2023’te yüzde 4,6 olması bekleniyor. Önceki tahmin yüzde 4,4 idi.

Fed üyelerinin tahminlerinden oluşan noktasal grafikteki nihai faiz ortalaması yüzde 5,1’e yükseldi. Bu yukarı yönlü güncelleme piyasalarda 2023’te 50 yerine toplamda 75 baz puanlık faiz artışı olacağı beklentisini güçlendirdi. Kararın ardından ABD borsalarında düşüş yaşanırken dolar endeksi 104 seviyesi üzerine çıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans