Connect with us

Global

Tarım dışı istihdam verisi tahminleri aştı

Published

on

Tarım dışı istihdam verisi tahminleri aştı

Amerika’da istihdam geçtiğimiz ay tahminlerden güçlü gelerek işgücü piyasasının Fed’in agresif faiz artışlarına rağmen güçlü kaldığını gösterdi. Ortalama saatlik ücretlerde ivmelendi.

Amerika Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre tarım dışı istihdam Ekim ayında 261 binle tahminlerin oldukça üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı ise yüzde 3,7’ye yükseldi.

Son 2 ayın verisi 29 bin yukarı yönlü revize edildi.

Saatlik kazançlar aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 4,7 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,7 artıştı. Bu yükseliş, ücret artışlarının enflasyona baskı yapmaya devam edeceğine işaret etti.

Açıklanan veri, Fed’in faiz artışlarına ekonomik görünümdeki kötüleşmeye rağmen işgücü piyasasının gücünü koruduğuna işaret etti. Bu güçlü seyir, Amerikan ekonomisinin temel motoru olan Tüketici Güvenini destekledi. Fed yetkilileri enflasyon hedefine ulaşmak için işgücü arz ve talebi dengelemeleri gerektiğine yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Fed’in faiz artışına daha duyarlı teknoloji ve gayrimenkul sektörleri sıkı para politikasının etkilerini hissetmeye başladı. Apple bazı birimlerinde işe alımları durdururken Amazon, kurumsal işe alımlara ara verme kararı aldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans