Connect with us

Altın

Çin’deki endişeler devam ettikçe altın fiyatları düştü

Published

on

Çin'deki endişeler devam ettikçe altın fiyatları düştü

Haftanın ilk işlem gününde altın ve bakır fiyatlarında düşüş yaşandı. Çin’de uygulanan COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasına yeniden dönmesi, yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırarak dolara destek oldu.

Spot altın Asya piyasalarında yüzde 0,4 düşüş yaşayarak 1.674,12 dolara kadar gerilerken, altın vadeli işlemleri yüzde 0,5 azalarak 1.677,30 dolara kadar geriledi.

Kıymetli metalin fiyatları, Amerika’nın tarım dışı istihdam verilerinin Ekim ayı için beklenenden daha güçlü çıkmasının ardından Cuma günü keskin bir yükseliş gösterirken dolar düştü.

Fakat dolar haftanın ilk işlem gününde düşüşüne ara verdi. Dolar endeksi yüzde 0,2 yükseldi. Çinli sağlık yetkilileri hafta sonu yaptıkları açıklamada ülkenin, katı Covid-19 politikasına “sarsılmaz” bir şekilde bağlı kaldığını belirterek geçen hafta borsada büyük bir ralli yaşanmasına neden olan değişim umutlarını boşa çıkardı.

Altının önümüzdeki aylarda da baskı altında kalması bekleniyor zira Fed, enflasyonu düşürmek için faizleri artırmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi. Geçen haftaki güçlü istihdam verileri, merkez bankasına faizleri yükseltmek için daha fazla alan sağlıyor.

Bu hafta gözler, fiyat baskılarının 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldığını göstermesi beklenen Ekim ayına ait ABD enflasyon verilerinde. Böyle bir verinin, Fed’in daha şahin adımlar atmasına yol açması muhtemel.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans