Connect with us

Altın

Çin’deki endişeler devam ettikçe altın fiyatları düştü

Published

on

Çin'deki endişeler devam ettikçe altın fiyatları düştü

Haftanın ilk işlem gününde altın ve bakır fiyatlarında düşüş yaşandı. Çin’de uygulanan COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasına yeniden dönmesi, yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırarak dolara destek oldu.

Spot altın Asya piyasalarında yüzde 0,4 düşüş yaşayarak 1.674,12 dolara kadar gerilerken, altın vadeli işlemleri yüzde 0,5 azalarak 1.677,30 dolara kadar geriledi.

Kıymetli metalin fiyatları, Amerika’nın tarım dışı istihdam verilerinin Ekim ayı için beklenenden daha güçlü çıkmasının ardından Cuma günü keskin bir yükseliş gösterirken dolar düştü.

Fakat dolar haftanın ilk işlem gününde düşüşüne ara verdi. Dolar endeksi yüzde 0,2 yükseldi. Çinli sağlık yetkilileri hafta sonu yaptıkları açıklamada ülkenin, katı Covid-19 politikasına “sarsılmaz” bir şekilde bağlı kaldığını belirterek geçen hafta borsada büyük bir ralli yaşanmasına neden olan değişim umutlarını boşa çıkardı.

Altının önümüzdeki aylarda da baskı altında kalması bekleniyor zira Fed, enflasyonu düşürmek için faizleri artırmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi. Geçen haftaki güçlü istihdam verileri, merkez bankasına faizleri yükseltmek için daha fazla alan sağlıyor.

Bu hafta gözler, fiyat baskılarının 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldığını göstermesi beklenen Ekim ayına ait ABD enflasyon verilerinde. Böyle bir verinin, Fed’in daha şahin adımlar atmasına yol açması muhtemel.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans