Connect with us

Altın

Altın ve Gümüş’te TDI hareketliliği

Published

on

Altın ve Gümüş'te TDI hareketliliği

FOMC toplantısının ardından 50 dolar üzerinde bir oynaklık gösteren ons altın, iki gündür yaşadığı kaybın ardından bugün yükseliş yaşıyor.

Fed’in faiz artışlarını yavaşlatacağını açıklamasıyla birlikte 1.669 dolara çıkan kıymetli metal, Powell’ın nihai faizlerin tahminden yüksek olacağını söylemesi ile birlikte 1.634 dolara kadar düştü. FOMC etkisinin dün de devam etmesiyle 1.616 dolara düşen altın yıl içi dip seviyesini tekrardan test etti.

Altında günlük yükseliş %1,5’e yaklaştı

İki gündür yaşadığı kaybın ardından bugün yükselişe geçen altın, 1.650 dolar üzerini korumaya çalışıyor. Amerika tahvil faizi vedolar endeksinin hızlı yükselişin ardından bugün kısmi bir gerileme yaşamasından destek alan altın yüzde 1,5 primli işlem görüyor.

Haftalık kapanışı istihdam verisi belirleyecek

Gün içerisinde açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdamın güçlü gelmesi bekleniyor. Öncü göstergelerin desteklediği istihdamda 200 bin üzeri bir rakamın olması işsizlik oranında da bir değişim yaşanmaması sektörün faiz ve yavaşlama süreci içinde halen güçlü olduğunu göstereceği için dolardaki güç içi düşüşü durdurabilir.

Olumlu gelecek istihdam rakamları altının 1.650 dolar üzerinde zorlanmasına neden olabilir. Fakat beklenti altındaki istihdamın kan kaybeden altında tepki alımlarını artırabilir. Piyasalar, altında bir miktar düzeltme hareketini güçlü görüyor.

Gümüşteki yükseliş dikkat çekiyor

Fed’in etkisiyle beraber 19 dolar altını gören gümüşte yukarı yön isteği güçlü kalmaya devam ediyor. Düşüşün arından hızlıca toparlayan fiyat bugün yüzde 2 üzeri kazançla 19,90 dolara kadar yaklaştı.

Bugün değerli metallerden bakır ve çinko yüzde 5’ye yakın yükselirken alüminyum, paladyum ve platinde yüzde 2 üzeri kazanç görülüyor.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans