Connect with us

Global

Petrolde kayıp devam ediyor

Published

on

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Petrol fiyatlarındaki düşüş hafta başında da devam ediyor. Çin, ABD ve Avrupa başta olmak üzere ekonomilerin yavaşlaması petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesine neden oldu.
Petrol fiyatlarındaki düşüş yeni haftada da devam ediyor.

Geçtiğimiz haftayı 91 doların üzerinde tamamlayan Brent bugün yüzde 3 kayıpla 87,94 dolara kadar düştü. Bununla birlikte Brent petrolün kaybı yüzde 6’ya çıktı.

Çin’in nüfusu fazla ve ekonomik aktivitesi yüksek olan Chengdu kentinde uygulanan covid kısıtlamaları bu hafta gevşetilecek, fakat Çin ekonomisindeki yavaşlama endişelerinin yüksek olması petrolün bu gelişmeye olumlu tepki vermesini engelliyor. Ayrıca bu hafta yapılacak olan FOMC toplantısında Fed’in 75 baz puanlık faiz artışına devam edeceği, gelecek iki toplantı da yine faiz artışlarına devam edeceği beklentisi petroldeki baskıyı artıyor.

Rusya ve Ukrayna savaşının başladığı Mart ayında 135 dolara çıkan Brent yıl içi zirveden yüzde 33 geriledi. Sene başı itibarıyla da getiri yüzde 14’e düştü.

Piyasalar Fed başta olmak üzere büyük merkez bankalarının sıkılaşma adımlarını güçlendirmesi ile ekonomide yavaşlamanın kendini iyice göstermesini bekliyor. Bu durumda günlük petrol tüketiminin de azalması söz konusu olacaktır.

Brent petrolde 8 Eylül’de görülen 87,30 dolar seviyesi bu haftaki işlemlerde en yakın destek noktası olarak izleniyor. Bu seviye, 25 Ocak sonrası görülen en düşük seviye oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans