Connect with us

Global

Almanya’da enerji sorunu, üretici fiyatlarına yansıdı

Published

on

Almanya'da enerji sorunu, üretici fiyatlarına yansıdı

Almanya’da yaşanan enerji krizi üretici fiyatlarını yükseltti.

Enerji krizi yaşayan Almanya’da üretici fiyatları Ağustos ayında aylık yüzde 7,9 oranında artış gösterirken yıllık olarak yüzde 45,8 artış ile tarihi rekor kırdı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımların ardından Rusya, birçok Avrupa ülkesine ve Almanya’ya doğalgaz akışını kesti. Doğalgaz ile üretilen elektrik maliyetleri ise Almanya’da rekor seviyelere yükseldi. Üretim maliyetlerinde artışın enflasyon hızını da artırması bekleniyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, geçtiğimiz hafta enerjide alternatif kanallar bulmak ve fiyatları kontrol altına alabilmek için toplandı. Tavan fiyat uygulamasında anlaşma sağlanmazken, LNG ithalatı için bir fiyat endeksi planlanıyor. Fakat henüz enerji sorununa bir çözüm bulunabilmiş değil.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans