Connect with us

Global

ABD’de Üretici Enflasyonu Zirveyi Gördü!

Published

on

ABD’de üretici fiyatları savaşın etkisiyle Mart ayında aylık %1,4 oranında artarak yıllık %11,2’ye çıktı. Bu seviye 1981 yılı sonrası zirve oldu.

geçtiğimiz gün açıklanan enflasyon Mart’ta %8,5’e yükseldi. Üretici fiyatları da %11,2’ye çıktı. Bu seviyeler son 41 yılın en yüksek seviyeleri olmakla beraber aylık artış hızı bakımında da savaşın etkisi kendisini göstermeye devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TÜRK VATANDAŞLIĞI İÇİN GEREKSİNİMLER DEĞİŞİYOR

Üretici enflasyonu en yakın zamanda aylık %1,7’lik artışı 2012 yılında yaşamıştı. Mart 2022’de ise üretici maliyetlerinde akaryakıtın etkisi çok ağır basıyor. Enflasyonda da son ayda akaryakıtın oranı son derece yüksekti. Bunun nedeni ise savaşla beraber petrol fiyatlarındaki oynaklık oldu. Brent petrol savaşla beraber 97 dolardan 135 dolara çıktı. ABD’de benzin fiyatlarındaki artışla beraber ulaşım en maliyetli grup olmaya devam ediyor. Bunun yanında gıda ve emtiadaki fiyat artışının hızlanması da üretici enflasyonunu tırmandırdı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans