Connect with us

Global

Türk Vatandaşlığı İçin Gereksinimler Değişiyor

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek için 250 bin dolar ya da karşılığı döviz tutarında gayrimenkul alma yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Bununla birlikte tutar 400 bin dolara yükseltiliyor.

Türkiye’de vatandaşlık alabilmek için 1 milyon dolar ya da karşılığı dövizle konut alma şartı geçtiğimiz Eylül 2018’de 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmüştü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ELON MUSK’A DAVA AÇILDI

2010 yılı Bakanlar Kurulu kararına göre 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımıyla Türk vatandaşlığı da alınabiliyordu. Eylül 2018’de bu rakam 250 bin dolar düşürülmüştü. 20 Aralık’ta dolar kurunda yaşanan tarihi yükselişin ardından aynı gün Kur Korumalı Mevduat sistemi açıklandı. Ocak ayında ise yabancıya konut satışından elde edilen dövizin Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesabında kullanılabileceği belirtildi. Aynı durum yatırım için de geçerli oldu. Yani Türkiye’de yatırım yapacak yabancı, sermayesini hesabında TL olarak tutabilecek. Dolayısıyla döviz tutarları TL’ye çevrilerek mevduat sistemine eklenmiş oldu. Fakat gayrimenkul alımında vatandaşlık için taşınmazın en az 3 yıl el değiştirmemesi şartı koşulacak.

Döviz ihtiyacının artması nedeniyle gayrimenkul satış tutarının artırılması beklenirken kararın bu hafta içinde Resmi Gazete ve ardından İçişleri Bakanlığından duyurulması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans