Connect with us

Global

Piyasaların gözü ÜFE verisinde

Published

on

Piyasaların gözü ÜFE verisinde

Piyasalarda dün beklenen düşüşü göstermeyen Amerika Birleşik Devletleri tüketici enflasyonunun ardından bugün 15.30’da açıklanacak olan üretici enflasyonunu bekliyor.

Amerika’da üretici enflasyonu 11 ay sonra ilk defa Temmuz ayında aylık yüzde 0,5 oranında düşüş yaşamıştı. Düşüşte nihai mal ve ara mallardaki düşüş etkili olmuştu. Riskli görülen nokta ise gıdaya olan talebin devam etmesi oldu. Üretici enflasyonunda petrole bağlı enerjide düşüş olsa da diğer enerji gruplarında ve gıda da yükselişin olması Ağustos verilerinde de düşüşün sınırlı kalacağına işaret ediyor.

Bugün açıklanacak olan ÜFE’nin aylık yüzde 0,1 oranında azalması bekleniyor. Yıllık bazda ise yüzde 9,8’den yüzde 8,8’e düşüşü bekleniyor. Enerji ve gıda hariç ÜFE’nin de yüzde 7,1’e kadar düşmesi bekliyor.

ÜFE Haziran’da yüzde 11,3’e TÜFE ise yüzde 9,1’e çıkarak 40 yılın zirvesini görmüştü. Son iki ayda TÜFE yüzde 8,3 gerilerken ÜFE’nin de yüzde 8,8’e inmesi bekleniyor.

Enflasyon, Fed hedefinin çok üzerinde

Fed’in orta vadede enflasyon hedefi yüzde 2 ve güncel enflasyon yüzde 8,3. Aradaki farkın reel kaybı engellemesi için yapılan faiz artışlarının bu ay 75 ya da 100 baz puan olması bekleniyor.

Bugün açıklanacak ÜFE, TÜFE gibi beklenen oranda düşüş sağlayamazsa önden yüklemeli faiz serisinin Eylül’de de devam etmesi olasılığı kuvvetlenebilir.

Dün enflasyon sonrası hızlı yükseliş yaşayan dolar göstergesi bugün 109,40 seviyesinden işlem görürken 15 yılın zirvesine çıkan 2 yıllık faiz de yüzde 3,77’den işlem görüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Çin’de darbe iddiası!

Published

on

By

Çin Komünist Partisi, Mao öldükten sonra daimi bir lider seçememişti. Ölümü ardından komite arasında iki dönem başkanlık yapılıyordu.

Twitter’da çıkan iddialara göre Çin Komünist Partisinin en yüksek yönetim grubu Daimi Komite harekete geçerek Xi’yi görevden alıp ev hapsinde tuttuğu yönünde.

Darbe girişiminin arkasında Çin Komünist Partisi’nin 105 yaşındaki daimi üyesi Song Ping, eski başkan Hu Cintao, eski Başbakan Wen Jiabao, mevcut daimi komite üyeleri ve Merkez Muhafız Bürosu’nun olduğu söyleniyor.

Yine iddialara göre Başkan Xi, Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı için yurt dışına çıktığında “cunta” harekete geçti ve Xi’nin yetkileri kaldırıldı. Xi ülkeye geri çağrıldı ve havalimanına gözaltına alınarak bir eve hapsedildi.

Song-Cintao-Jiabao cuntası, Xi’nin darbe girişimine direnmesini engellemek için General Li Qiaoming aracılığıyla Pekin’de bir tür sıkı yönetim başlattı. Büyük bir askeri konvoy Pekin’e girerek şehri kontrol altına aldı ve giriş-çıkışları kapattı.

Continue Reading

Global

Çalışma Bakanı Bilgin “EYT’de çözüm aşamasına gelindi”

Published

on

By

Çalışma Bakanı Bilgin "EYT’de çözüm aşamasına gelindi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda çözüme yaklaştıklarını belirtti.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ziyaretinde bir açıklama yapan Bakan Bilgin, EYT’de çözüm aşamasına gelindiğini, dosyanın tamamlandığı gün basın toplantısıyla ya da diğer bir şekilde sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

“90 bin taşeron işçi kadroya alınacak”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da açıklama yapan Bakan Bilgin, 90 bin civarında işçinin kapsam dışında kaldığını, bu işçilerin kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmaları tamamladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) toplantısında konuşan Bakan, bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları düzelteceklerini söyledi. Toplantıdaki konuşmasında asgari ücret, geçici işçiler, taşeronların kadroya alınması, 3600 ve EYT konularını birer birer çözeceklerini söyleyen Bilgin, hepsinin dosyasını hazırladıklarını belirtmişti.

Continue Reading

Global

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

By

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Geçtiğimiz gün Merkez Bankasının faizleri indirmesiyle 18,41 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören Dolar/TL, bugün 18,40 seviyesini test etti. Rekor sonrası 18,33’e inen fiyat bugün 18,4060’a çıktı

Fed’in yüksek oranlı faiz artışına devam etmesi ve gelecek toplantıları için de bu beklentiyi artırmasıyla birlikte dolar endeksi 20 yılın zirvesine tırmandı. Dolar tüm para birimleri karşısında güçlendi. TL ise Merkez Bankasının faiz indirmesiyle birlikte baskı arttı. Merkez Bankası, ekonomide yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimine devam etti.

Zayıf TL, güçlü dolar fiyatlaması ile kur rekor tazeliyor

Geçtiğimiz gün 18,41’i, bugün ise 18,4 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören dolar kurundaki yükselişle beraber Merkez Bankasından müdahale gelebilir. En son Aralık ayı içinde kurda yaşanan hızlı ataklara Merkez Bankası 5 kez döviz satışı yaparak müdahale etmişti. 20 Aralık’ta ise KKM uygulaması açıklanmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans