Connect with us

Global

Piyasaların gözü ÜFE verisinde

Published

on

Piyasaların gözü ÜFE verisinde

Piyasalarda dün beklenen düşüşü göstermeyen Amerika Birleşik Devletleri tüketici enflasyonunun ardından bugün 15.30’da açıklanacak olan üretici enflasyonunu bekliyor.

Amerika’da üretici enflasyonu 11 ay sonra ilk defa Temmuz ayında aylık yüzde 0,5 oranında düşüş yaşamıştı. Düşüşte nihai mal ve ara mallardaki düşüş etkili olmuştu. Riskli görülen nokta ise gıdaya olan talebin devam etmesi oldu. Üretici enflasyonunda petrole bağlı enerjide düşüş olsa da diğer enerji gruplarında ve gıda da yükselişin olması Ağustos verilerinde de düşüşün sınırlı kalacağına işaret ediyor.

Bugün açıklanacak olan ÜFE’nin aylık yüzde 0,1 oranında azalması bekleniyor. Yıllık bazda ise yüzde 9,8’den yüzde 8,8’e düşüşü bekleniyor. Enerji ve gıda hariç ÜFE’nin de yüzde 7,1’e kadar düşmesi bekliyor.

ÜFE Haziran’da yüzde 11,3’e TÜFE ise yüzde 9,1’e çıkarak 40 yılın zirvesini görmüştü. Son iki ayda TÜFE yüzde 8,3 gerilerken ÜFE’nin de yüzde 8,8’e inmesi bekleniyor.

Enflasyon, Fed hedefinin çok üzerinde

Fed’in orta vadede enflasyon hedefi yüzde 2 ve güncel enflasyon yüzde 8,3. Aradaki farkın reel kaybı engellemesi için yapılan faiz artışlarının bu ay 75 ya da 100 baz puan olması bekleniyor.

Bugün açıklanacak ÜFE, TÜFE gibi beklenen oranda düşüş sağlayamazsa önden yüklemeli faiz serisinin Eylül’de de devam etmesi olasılığı kuvvetlenebilir.

Dün enflasyon sonrası hızlı yükseliş yaşayan dolar göstergesi bugün 109,40 seviyesinden işlem görürken 15 yılın zirvesine çıkan 2 yıllık faiz de yüzde 3,77’den işlem görüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans