Connect with us

Global

Piyasaların gözü ÜFE verisinde

Published

on

Piyasaların gözü ÜFE verisinde

Piyasalarda dün beklenen düşüşü göstermeyen Amerika Birleşik Devletleri tüketici enflasyonunun ardından bugün 15.30’da açıklanacak olan üretici enflasyonunu bekliyor.

Amerika’da üretici enflasyonu 11 ay sonra ilk defa Temmuz ayında aylık yüzde 0,5 oranında düşüş yaşamıştı. Düşüşte nihai mal ve ara mallardaki düşüş etkili olmuştu. Riskli görülen nokta ise gıdaya olan talebin devam etmesi oldu. Üretici enflasyonunda petrole bağlı enerjide düşüş olsa da diğer enerji gruplarında ve gıda da yükselişin olması Ağustos verilerinde de düşüşün sınırlı kalacağına işaret ediyor.

Bugün açıklanacak olan ÜFE’nin aylık yüzde 0,1 oranında azalması bekleniyor. Yıllık bazda ise yüzde 9,8’den yüzde 8,8’e düşüşü bekleniyor. Enerji ve gıda hariç ÜFE’nin de yüzde 7,1’e kadar düşmesi bekliyor.

ÜFE Haziran’da yüzde 11,3’e TÜFE ise yüzde 9,1’e çıkarak 40 yılın zirvesini görmüştü. Son iki ayda TÜFE yüzde 8,3 gerilerken ÜFE’nin de yüzde 8,8’e inmesi bekleniyor.

Enflasyon, Fed hedefinin çok üzerinde

Fed’in orta vadede enflasyon hedefi yüzde 2 ve güncel enflasyon yüzde 8,3. Aradaki farkın reel kaybı engellemesi için yapılan faiz artışlarının bu ay 75 ya da 100 baz puan olması bekleniyor.

Bugün açıklanacak ÜFE, TÜFE gibi beklenen oranda düşüş sağlayamazsa önden yüklemeli faiz serisinin Eylül’de de devam etmesi olasılığı kuvvetlenebilir.

Dün enflasyon sonrası hızlı yükseliş yaşayan dolar göstergesi bugün 109,40 seviyesinden işlem görürken 15 yılın zirvesine çıkan 2 yıllık faiz de yüzde 3,77’den işlem görüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans