Connect with us

Global

Kanada Merkez Bankası Faiz Artışına Gitti

Published

on

Kanada Merkez Bankası %0,50 olan politika faizini 50 baz puan artırarak %1,0 seviyesine getirdi.

Kanada Merkez Bankası, pandemi öncesinde faizi Ekim 2018’de 25 baz puan artırarak %1,75’e çıkarmıştı. Salgın döneminde ise %0,25’e düşürmüştü, pandemi sonrası dünyada artan enflasyona karşı sıkı para politikasına geçen ülkeler arasına giren Kanada, ilk faiz artışını geçtiğimiz ay yaptı ve 25 baz puanlık faiz artışının ardından bu ay 50 baz puanlık artış yaptı.
İLGİNİZ ÇEKEBİLİR
AMERİKA’DA ÜRETİCİ ENFLASYONU ZİRVEYİ GÖRDÜ

Kanada’da enflasyon, Şubat ayında %5,7’ye çıkarak Ağustos 1991 sonrası en yüksek seviyesini görmüştü. Mart ayı enflasyonu ise 20 Nisan’da açıklanacak. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesi ile başlayan savaş dünyada petrol, enerji, gıda ve emtia fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu. Mart ayında ABD, İngiltere, Euro Bölgesi ve birçok Avrupa ülkesinde enflasyon rekor seviyeleri görürken, Kanada’da da enflasyonun Mart ayında yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Merkez Bankasının da bu yıl sıkı para politikasına sadık kalması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans