Connect with us

Global

Tayvanlı Çip Şirketinden Rekor Satış Verileri

Published

on

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. akıllı telefonlar, arabalar ve bilgisayarlar için kullanılan çiplere talebin arttığı ve uzayan tedarik sıkıntılarının fiyatları yükselttiği ilk çeyrekte yüksek gelir elde etti.

Şirketin gelirleri yeni yılın ilk aylarında %36 artarak 491,1 Tayvan dolarına (17 milyar dolar) yükseldi. Analistlerin medyan beklentisi 469,4 milyar Tayvan dolarıydı.

Avrupa ve ABD piyasalarında tüketiciler pandemi sonrası evden çalışma alışkanlıklarını terk etse de Apple ve Samsung gibi üreticilerin akıllı telefon, televizyon ve diğer cihazlar için çip talebi devam ediyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
AVRUPA’DA FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ

Öte yandan Susquehanna Financial Group’un araştırmasına göre, çipte tedarik sıkıntısında beklenen gevşeme hâlâ gerçekleşmedi. Çin’de yaşanan kapanmalar ve Japonya’da yaşanan depremin üretimi düşürmesi nedeniyle teslimat bekleme süresi Mart ayında tekrardan uzadı.

Çin’de faaliyet gösteren birçok fabrika yerel pandemi politikası nedeniyle üretimi durdurmasına rağmen TSMC ülkedeki üretimine devam ediyor.

Çip üreticisi, Shangai ve Shenzen’de yaşanan Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle oluşan talep kaymasını karşılamak için Mart sonunda üretim önceliklerini tekrar belirleyeceğini açıkladı. Şirketin başındaki isim Mark Liu şirketin satışlarını aşağı yönlü revize etmeyeceğini açıkladı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

Global

Hathaway imparatorluğunun ortağı vefat etti

Published

on

By

charles-mugger.jpg

Hathaway imparatorluğunun ortağı vefat etti
Warren Buffett Berkshire Hathaway imparatorluğa oluştururken 60 yıldır Warren Buffett’ın yakın arkadaşı ve ortağı olan Charles Munger 99 yaşında hayatını kaybetti.

Şirketin yaptığı açıklamada, Munger’ın Salı günü Kaliforniya’da bir hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Buffett “Berkshire Hathaway, Charlie’nin ilhamı, bilgeliği ve katılımı olmadan bugünkü konumuna ulaşamazdı” dedi.

Avukatlık eğitimi alan Munger, kendisinden yedi yaş küçük olan Buffett’ın şirketlere uzun vadeli yatırım yapma felsefesini oluşturmasına yardımda bulundu. Berkshire, 1965’ten 2022’ye kadar yıllık ortalama yüzde 20 artış elde etti. Bu oran, yaklaşık olarak S&P 500 endeksinin iki katı bir hıza işaret ediyordu.

Munger, Berkshire’ın başkan yardımcısıydı ve yaklaşık 2,2 milyar dolar değerindeki hisseleriyle en büyük hissedarlarından biriydi. Forbes’a göre toplam net varlığı yaklaşık 2,6 milyar dolardı.

Berkshire’ın 2002 yılındaki toplantısında yanında oturan Munger için Buffett, “Birçok CEO’nun etrafını, vardıkları sonuçlara ve önyargılarına meydan okumaya isteksiz bir grup dalkavuk sarmış durumda. ‘Doğru düşünmüyorsun’ diyecek bir ortağa sahip olmak müthiş bir şey” demişti. Munger ise “Bu çok sık olmaz” diye araya girmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans