Connect with us

Global

Tayvanlı Çip Şirketinden Rekor Satış Verileri

Published

on

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. akıllı telefonlar, arabalar ve bilgisayarlar için kullanılan çiplere talebin arttığı ve uzayan tedarik sıkıntılarının fiyatları yükselttiği ilk çeyrekte yüksek gelir elde etti.

Şirketin gelirleri yeni yılın ilk aylarında %36 artarak 491,1 Tayvan dolarına (17 milyar dolar) yükseldi. Analistlerin medyan beklentisi 469,4 milyar Tayvan dolarıydı.

Avrupa ve ABD piyasalarında tüketiciler pandemi sonrası evden çalışma alışkanlıklarını terk etse de Apple ve Samsung gibi üreticilerin akıllı telefon, televizyon ve diğer cihazlar için çip talebi devam ediyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
AVRUPA’DA FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ

Öte yandan Susquehanna Financial Group’un araştırmasına göre, çipte tedarik sıkıntısında beklenen gevşeme hâlâ gerçekleşmedi. Çin’de yaşanan kapanmalar ve Japonya’da yaşanan depremin üretimi düşürmesi nedeniyle teslimat bekleme süresi Mart ayında tekrardan uzadı.

Çin’de faaliyet gösteren birçok fabrika yerel pandemi politikası nedeniyle üretimi durdurmasına rağmen TSMC ülkedeki üretimine devam ediyor.

Çip üreticisi, Shangai ve Shenzen’de yaşanan Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle oluşan talep kaymasını karşılamak için Mart sonunda üretim önceliklerini tekrar belirleyeceğini açıkladı. Şirketin başındaki isim Mark Liu şirketin satışlarını aşağı yönlü revize etmeyeceğini açıkladı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans