Connect with us

Global

Çip Arzında Yetersizlik Birkaç Yıl Sürecek

Published

on

Çip arzında yetersizlik birkaç sene sürecek. Intel Corp’un yeni CEO’su Pat Gelsinger küresel düzeyde sorunlara sebep olan küresel çip arz eksikliğinin birkaç sene devam etmesini beklendiğini ifade etti.

Özellikle otomotiv sektöründe çip eksikliği nedeni ile durdurulan üretimlere vurgu yapan CEO, “Otomotiv sektöründeki açığı ortadan kaldırmak için bazı fabrikalarımızda üretimi yükseltmek üzere görüşüyoruz. Arz noksanlığı düşse bile işlerin rayına girmesi birkaç ay alabilir” dedi.

Yönetici, tüm iş kanallarından gelen çip arzının karşılanması için gereken üretim düzeylerine ulaşmanın birkaç sene alabileceğini de ifade etti. “25 yıl önce küresel çip üretiminin %37’si ABD bölgesindeydi, şimdi bu oran %12’ye indi” vurgusunda bulundu.

Intel, araştırma ve geliştirme departmanı için İsrail’e 600 milyon dolar daha yatırımda bulunacak.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, İsrail’e gerçekleştirdiği ziyarette 400 milyon dolar yatırım ile bu ülkede bulunan Mobileye birimini araştırma ve geliştirme kampüsüne dönüştüreceği hedefine dikkat çekti. IDC12 adı ile bir araştırma ve geliştirme merkezi oluşturmak için de 200 milyon dolar harcayacaklarını bildirdi.

Intel açıklamasında “mega çip dizayn” tesisinin 6 bin kişiye iş olanağı sağlama kapasitesine sahip olacağını dile getirdi.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans