Connect with us

Global

Çip Arzında Yetersizlik Birkaç Yıl Sürecek

Published

on

Çip arzında yetersizlik birkaç sene sürecek. Intel Corp’un yeni CEO’su Pat Gelsinger küresel düzeyde sorunlara sebep olan küresel çip arz eksikliğinin birkaç sene devam etmesini beklendiğini ifade etti.

Özellikle otomotiv sektöründe çip eksikliği nedeni ile durdurulan üretimlere vurgu yapan CEO, “Otomotiv sektöründeki açığı ortadan kaldırmak için bazı fabrikalarımızda üretimi yükseltmek üzere görüşüyoruz. Arz noksanlığı düşse bile işlerin rayına girmesi birkaç ay alabilir” dedi.

Yönetici, tüm iş kanallarından gelen çip arzının karşılanması için gereken üretim düzeylerine ulaşmanın birkaç sene alabileceğini de ifade etti. “25 yıl önce küresel çip üretiminin %37’si ABD bölgesindeydi, şimdi bu oran %12’ye indi” vurgusunda bulundu.

Intel, araştırma ve geliştirme departmanı için İsrail’e 600 milyon dolar daha yatırımda bulunacak.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, İsrail’e gerçekleştirdiği ziyarette 400 milyon dolar yatırım ile bu ülkede bulunan Mobileye birimini araştırma ve geliştirme kampüsüne dönüştüreceği hedefine dikkat çekti. IDC12 adı ile bir araştırma ve geliştirme merkezi oluşturmak için de 200 milyon dolar harcayacaklarını bildirdi.

Intel açıklamasında “mega çip dizayn” tesisinin 6 bin kişiye iş olanağı sağlama kapasitesine sahip olacağını dile getirdi.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Gram altında yükseliş devam ediyor

Published

on

By

Gram altında yükseliş devam ediyor

Altın önceki iki günde neredeyse yüzde 3 yükselmesinin ardından yatırımcıların FED’in para politikasına ilişkin karmaşık sinyalleri değerlendirmesiyle yatay devam etti.

Sabah saatlerinde 1.994 doları gören ons altın sonrasında 1985 dolar seviyesine düştü. Gram altında ise 1.233 TL ile rekor denemesi yapılırken, fiyatlama 1.220 TL sınırının altında dengelendi.

Kıymetli metal bankacılık krizi kaynaklık endişeler dolasıyla güvenli liman talebi görmeyi devam ettiriyor. Diğer yandan tahvil getirileri de düşüşünü üçüncü güne taşıyarak faiz getirisi olmayan altına destek sağladı.

FED Başkanı Powell Çarşamba günü faiz kararı sonrasında yaptığı açıklamalarda bankacılık krizi nedeniyle faiz artışlarına ara verilmesinin düşünüldüğü fakat enflasyonun en önemli endişe kaynağı olmayı sürdürdüğünü ve gerekli görülmesi halinde borçlanma maliyetlerinin beklenenden daha fazla artırılacağını söyledi.

Perşembe günkü veriler, ABD işgücü piyasasında beklentilerin üstünde bir sıkılığa işaret ederek dikkatlerin enflasyonist baskılar üzerinde kalmasına devam etmesini sağladı.

Continue Reading

Global

ABD’de konut satışları yükseldi

Published

on

By

ABD'de konut satışları yükseldi

Amerika’da yeni konut satışları Şubat ayında yüzde 1i1 oranında artış göstererek 640 bin oldu. Yeni konut satışları aylık bazda artış gösterirken geçen yılın aynı aynının yüzde 19 altında kaldı. Yeni konut satışları Şubat 2022’de 790 bin idi.

Yeni konutların ortalama satış fiyatı ne kadar oldu?

Şubat 2023 tarihi itibarıyla yeni konutların medyan satış fiyatı 438 bin 200 dolar oldu. Bu rakam geçtiğimiz yıl 498 bin 700 dolardı.

Bugün açıklanan bir diğer veri ise inşaat izinleri verisi oldu. Sektör çalışanlarının inşaat yapma isteğini ve alınan izni gösteren veri, Şubat’ta pandemi sonrası en hızlı artışı gösterdi. İnşaat izinleri bugünkü son okunmaya göre Şubat’ta aylık yüzde 15,1 oranında artış gösterdi ve 1 milyon 550 bine çıktı.

Continue Reading

Global

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Amerika Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasının ardından İngiltere Merkez Bankası da faiz artışına devam etti.

İngiltere Merkez Bankası faizi 25 baz puan artırarak yüzde 4,25 seviyesine yükseltti. Faiz artışına Aralık 2021 yılında başlayan banka, 11 toplantıda toplam 415 baz puanlık faiz artışı yapıldı.

Geçtiğimiz gün açıklanan Şubat ayı enflasyonu yüzde 1,1 oranındaki artışla Ekim sonrası en hızlı yükselişi gösterdi. Yıllık enflasyon oranı ise yüzde 10,1’den yüzde 10,4’e yükseldi. Merkez Bankası, bankacılık sektöründeki krize rağmen Fed ve ECB gibi enflasyonu düşürme hedefine öncelik verdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans