Connect with us

Global

Avrupa’da Faiz Artışı Beklentisi Devam Ediyor

Published

on

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışına beklenenden daha erken başlayacağını öngörülürken, artırımların 50 baz puanla başlama ihtimalini değerlendirilmeye başlandı.

Büyük finansal kuruluşlar Avrupa Merkez Bankası’nın rekor enflasyon seviyeleri karşısında daha agresif bir duruş sergileyerek yıl bitmeden yarım puanlık artış yapma ihtimalini yüksek buluyor.

ING Group’tan Carsten Brzeski, daha hızlı bir fiyat artışının etkisinin AMB’yi yeterince korkutarak Eylül ayında 50 baz puanlık bir artışa yöneltebileceği açıklamasında bulundu.

Hafta başında da Deutsche Bank Ekonomisti Mark Wall, “AMB 50 baz puanlık faiz artışlarını bir ya da daha çok kez yapabilir” açıklamasında bulunmuştu.

En son 2008 yılında yapılan 50 baz puanlık bir artış faizleri 0 seviyesine getirerek 8 yıllık negatif faiz dönemini sona erdirmiş olacak.

Enflasyon hedef seviyenin üç katına çıktı

Enflasyonun hedef seviye olan %2’nin üç katına çıkmasıyla, Ukrayna savaşının ekonomik büyümeyi tehdit etmesine rağmen harekete geçilmesi yönünde baskılar büyümeye devam ediyor. Fed yetkilileri hızla artan fiyatları dizginlemek için benzer büyüklükte artışları bir ya da daha fazla kez yapmayı değerlendiriyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’DE İŞSİZLİK ORANLARI EN DÜŞÜK SEVİYEDE

AMB Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz hafta faiz oranlarının kademeli olarak uyarlanacağını açıklamasında bulunurken, piyasalar bunu Eylül, Aralık, Ocak ve Mart ayında 25 baz puanlık artışlar olarak yorumlamıştı.

ING’nin ana senaryosu son çeyrekte ve önümüzdeki yılın başında 25 baz puanlık artışken banka daha erken ve agresif normalleşme riski gördüğüne vurgu yapıyor.

Deutsche Bank Eylül ayından Aralık 2023’e dek 250 baz puanlık artış öngörürken Morgan Stanley de önceki artış tahminlerini yükseltti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Altında toparlanma başladı

Published

on

By

Altında toparlanma başladı

Altın, dolar rallisinin durmasının ardından yükselişe geçti.
Doların yükselişinin duraksaması faiz getirmeyen değerli metal için bir miktar rahatlama sağladı.

Spot altının onsu 1.638 dolar seviyesini gördü.

Altın güvenli liman olarak görülürken, merkez bankalarının uyguladığı parasal sıkılaşmanın neden olduğu küresel resesyon endişeleri değerli metal yerine dolarda büyük yükselişler gerçekleşti.

Sterlin ve yenin de olduğu diğer para birimlerindeki düşüşün dolar üzerinde fiyatlandırılan emtiaların üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği öngörülüyor.

Commtrendz Risk Management Services Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Dikkatler hala doların güçlenmesinde ve bu durum değerli metal üzerinde baskı kurmaya devam edebilir” dedi. “Enflasyonun dizginlenmesi için daha fazla faiz artışı altının güvenli liman özelliğini azaltarak güvenin negatife dönmesine neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu ve önümüzdeki haftalarda altının 1.550 dolar seviyelerine gerilemesini beklediğini ekledi.

Bu hafta Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams gibi Fed yetkililerinin konuşmaları sonrası piyasa yeni bir dalgalanma ile karşı karşıya kalabilir.

Genellikle dolar ve faiz oranlarıyla negatif korelasyona sahip olan spot altın, 2020’de gördüğü rekor seviyelerden sonra yüzde 20 gerileyerek ayı piyasasına girdi.

Continue Reading

Global

Bitcoin yükselişe geçti

Published

on

By

Küresel piyasalarda hisse senedi ve değerli metal fiyatlarında ki görülen toparlanma kripto paralara, özellikle de Bitcoin’e yansımış durumda.

Bitcoin bugün 20 bin dolar seviyesini geçerek son haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bugün 20.350 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin fiyatı şu sıralarda yüzde 6,80 artış gösterdi.

Ethereum fiyatı da yüzde 7 civarında artarak 1.389 dolar seviyelerine yükseldi.

Uzmanlar, kripto paraların küresel merkez bankalarının para politikalarını takip etmeye devam ettiklerini ve Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasaları ile yüksek korelasyon içinde hareket ettiklerini vurguladı.

Dolar endeksindeki seyrin belirleyici olduğunu ifade eden analistler, DXY’nin tepe noktalarına yaklaştığı değerlendirmelerinin BTC’ye alım gelmesinin arkasındaki faktörlerden olduğunu da vurguladılar.

Continue Reading

Global

Lagarde’dan faiz artışı sinyali

Published

on

By

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ekonomik aktivitede önemli ölçüde yavaşlama beklense de faizlerin gelecek birkaç toplantıda da artmaya devam edeceği mesajını verdi.

AMB Başkanı Christine Lagarde faiz artışının devamı konusunda net mesajlar verdi. Brüksel’deki AB Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Lagarde “Talebi düşürmek için ve enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü risklere karşı gelecek birkaç toplantıda daha faiz artırımlarına devam etmeyi bekliyoruz” dedi.

Lagarde enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu ve gelecekteki politika faizi kararlarının verilere bağlı olacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Rusya ve Ukrayna savaşının enflasyon ve enerji krizine yol açmasıyla birlikte bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımına gitmişti. Fakat faiz artışlarının devam etmesiyle birlikte Euro Bölgesi’nin resesyona sürükleneceği beklentilerine neden oluyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bugün açıklanan veriler, iş dünyası güveninin düşüşte olduğunu göstermişti.

AMB yetkilileri ise ekonomideki zayıflama riskine rağmen faiz artırımından geri dönüş olmayacağına dair açıklamalar yapıyor.

75 baz puanlık faiz artış beklentisi

Avrupa’da cuma günü açıklanacak ve yeni rekor kırması beklenen enflasyon verisi öncesinde yatırımcılar Merkez Bankası’nın Ekim’de de 75 baz puanlık faiz artışına devam edeceğini fiyatlıyor. Böylece mevduat faizinin yüzde 1,5 ile 2008’den beri en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, gün içerisinde yaptığı bir konuşmada rekor enflasyonun bölge ekonomisi için en büyük tehdit olduğunu ve bu durumun yatırımlarla tüketici harcamalarını da tehdit eder hale geldiğini ifade etmişti.

AMB’nin bir sonraki toplantısı 27 Ekim’de gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans