Connect with us

Global

Avrupa’da Faiz Artışı Beklentisi Devam Ediyor

Published

on

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışına beklenenden daha erken başlayacağını öngörülürken, artırımların 50 baz puanla başlama ihtimalini değerlendirilmeye başlandı.

Büyük finansal kuruluşlar Avrupa Merkez Bankası’nın rekor enflasyon seviyeleri karşısında daha agresif bir duruş sergileyerek yıl bitmeden yarım puanlık artış yapma ihtimalini yüksek buluyor.

ING Group’tan Carsten Brzeski, daha hızlı bir fiyat artışının etkisinin AMB’yi yeterince korkutarak Eylül ayında 50 baz puanlık bir artışa yöneltebileceği açıklamasında bulundu.

Hafta başında da Deutsche Bank Ekonomisti Mark Wall, “AMB 50 baz puanlık faiz artışlarını bir ya da daha çok kez yapabilir” açıklamasında bulunmuştu.

En son 2008 yılında yapılan 50 baz puanlık bir artış faizleri 0 seviyesine getirerek 8 yıllık negatif faiz dönemini sona erdirmiş olacak.

Enflasyon hedef seviyenin üç katına çıktı

Enflasyonun hedef seviye olan %2’nin üç katına çıkmasıyla, Ukrayna savaşının ekonomik büyümeyi tehdit etmesine rağmen harekete geçilmesi yönünde baskılar büyümeye devam ediyor. Fed yetkilileri hızla artan fiyatları dizginlemek için benzer büyüklükte artışları bir ya da daha fazla kez yapmayı değerlendiriyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’DE İŞSİZLİK ORANLARI EN DÜŞÜK SEVİYEDE

AMB Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz hafta faiz oranlarının kademeli olarak uyarlanacağını açıklamasında bulunurken, piyasalar bunu Eylül, Aralık, Ocak ve Mart ayında 25 baz puanlık artışlar olarak yorumlamıştı.

ING’nin ana senaryosu son çeyrekte ve önümüzdeki yılın başında 25 baz puanlık artışken banka daha erken ve agresif normalleşme riski gördüğüne vurgu yapıyor.

Deutsche Bank Eylül ayından Aralık 2023’e dek 250 baz puanlık artış öngörürken Morgan Stanley de önceki artış tahminlerini yükseltti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans