Connect with us

Global

Avrupa’da Faiz Artışı Beklentisi Devam Ediyor

Published

on

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışına beklenenden daha erken başlayacağını öngörülürken, artırımların 50 baz puanla başlama ihtimalini değerlendirilmeye başlandı.

Büyük finansal kuruluşlar Avrupa Merkez Bankası’nın rekor enflasyon seviyeleri karşısında daha agresif bir duruş sergileyerek yıl bitmeden yarım puanlık artış yapma ihtimalini yüksek buluyor.

ING Group’tan Carsten Brzeski, daha hızlı bir fiyat artışının etkisinin AMB’yi yeterince korkutarak Eylül ayında 50 baz puanlık bir artışa yöneltebileceği açıklamasında bulundu.

Hafta başında da Deutsche Bank Ekonomisti Mark Wall, “AMB 50 baz puanlık faiz artışlarını bir ya da daha çok kez yapabilir” açıklamasında bulunmuştu.

En son 2008 yılında yapılan 50 baz puanlık bir artış faizleri 0 seviyesine getirerek 8 yıllık negatif faiz dönemini sona erdirmiş olacak.

Enflasyon hedef seviyenin üç katına çıktı

Enflasyonun hedef seviye olan %2’nin üç katına çıkmasıyla, Ukrayna savaşının ekonomik büyümeyi tehdit etmesine rağmen harekete geçilmesi yönünde baskılar büyümeye devam ediyor. Fed yetkilileri hızla artan fiyatları dizginlemek için benzer büyüklükte artışları bir ya da daha fazla kez yapmayı değerlendiriyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’DE İŞSİZLİK ORANLARI EN DÜŞÜK SEVİYEDE

AMB Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz hafta faiz oranlarının kademeli olarak uyarlanacağını açıklamasında bulunurken, piyasalar bunu Eylül, Aralık, Ocak ve Mart ayında 25 baz puanlık artışlar olarak yorumlamıştı.

ING’nin ana senaryosu son çeyrekte ve önümüzdeki yılın başında 25 baz puanlık artışken banka daha erken ve agresif normalleşme riski gördüğüne vurgu yapıyor.

Deutsche Bank Eylül ayından Aralık 2023’e dek 250 baz puanlık artış öngörürken Morgan Stanley de önceki artış tahminlerini yükseltti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans