Connect with us

Global

Harker, Düzenli Faiz Artış Serisi Bekliyor

Published

on

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, enflasyonun ‘çok yüksek’ olduğunu, istikrarlı faiz artışları ve bilançonun küçültülmeye başlanmasının gelecek birkaç yılda fiyat baskılarını azaltmaya yardımcı olacağını söylerken,
Harker’in bir etkinlikte yapacağı konuşma için hazırlanan metinde “eflasyon çok yüksek seyrediyor ve enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkmasından çok endişeliyim. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi de sadece petrol ve gazda değil, buğday gibi diğer emtialarda da enflasyonist baskıları artıracak.” ifadeleri yer almıştı.

Fed’in de yakından takip ettiği enflasyon göstergesi Şubat ayına kadarki 12 aylık dönemde %6.4 arttı. Bu, Fed’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde bir gösterge.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
HOLLANDA RUS YATLARINA EL KOYDUĞUNU AÇIKLADI

Bu sene ‘temkinli ve düzenli’ faiz artışlarının devamını beklediğini belirten Harker, bilançonun küçültülmeye başlamasını beklediğini de açıkladı.

Bu akşam Fed’in 15-16 Mart toplantısına ait tutanakları, bilanço küçültme planına dair detaylı bilgiler sağlayabilir. Fed’in bilançosu pandemi dönemindeki agresif varlık alımlarının da etkisiyle 8.9 trilyon doları aştı.

ABD Merkez Bankası politika faizini Mart toplantısında 25 baz puan artırmış, yetkililer bu sene için toplam 7 faiz artışı öngörmüştü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans