Connect with us

Global

Amerika’da Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı

Published

on

Amerika Birleşik Devletlerinde işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam verileri açıklandı.

Mart ayı içerisinde tarım dışı istihdam 431 bin kişi artış gösterdi. Şubat ayında ise bu rakam 678 binden 750 bine revize edildi.
İşsizlik oranının %3,7’ye gerilemesi beklenirken, oran %3,6 ile beklentilerin üstünde geldi.

Ücretlerdeki değişimi gösteren ortalama saatlik gelir ise, yıllık bazda %5,1’den %5,6’ya çıktı. Aylık değişim oranıysa %0.4 olarak verildi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İstanbul’da Enflasyon %63’ün Üzerine Çıktı – (bugunfinans.com)

ABD’de tarım dışı istihdam Mart ayında beklentilerin altında bir artış gösterdi, fakat 2021’in son çeyreğine göre 2022’nin ilk çeyreği iyi geçti. ABD’de yılın ilk çeyreğinde tarım dışı sektörlerde 1,6 milyon üzerinde istihdam sağlanmış oldu.

İşsizlik oranında %3,6 ile pandemi öncesi seviyeye dönüldü.

Ücretlerde aylık bazdaki artış oranı Şubat’ta azalmasının ardından Mart’ta %0,4 oldu. Yıllık oran ise yeniden %5,6’ya çıktı.

Fed, ücretlerdeki kontrolsüz yükselişin tüketici enflasyonunda artışa neden olacağına dikkat çekmişti, fakat enflasyonda son ayda savaşın artırıcı maliyetleriyle bir yükseliş bekleniyor.

Beklentilere yakın gelen veri piyasalarda sert bir oynaklık yaratmadı. ABD Dolar Endeksi 98,50 üzerindeki seyrini korurken ons altın 1.930 dolarda.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans