Connect with us

Global

Amerika’da Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı

Published

on

Amerika Birleşik Devletlerinde işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam verileri açıklandı.

Mart ayı içerisinde tarım dışı istihdam 431 bin kişi artış gösterdi. Şubat ayında ise bu rakam 678 binden 750 bine revize edildi.
İşsizlik oranının %3,7’ye gerilemesi beklenirken, oran %3,6 ile beklentilerin üstünde geldi.

Ücretlerdeki değişimi gösteren ortalama saatlik gelir ise, yıllık bazda %5,1’den %5,6’ya çıktı. Aylık değişim oranıysa %0.4 olarak verildi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İstanbul’da Enflasyon %63’ün Üzerine Çıktı – (bugunfinans.com)

ABD’de tarım dışı istihdam Mart ayında beklentilerin altında bir artış gösterdi, fakat 2021’in son çeyreğine göre 2022’nin ilk çeyreği iyi geçti. ABD’de yılın ilk çeyreğinde tarım dışı sektörlerde 1,6 milyon üzerinde istihdam sağlanmış oldu.

İşsizlik oranında %3,6 ile pandemi öncesi seviyeye dönüldü.

Ücretlerde aylık bazdaki artış oranı Şubat’ta azalmasının ardından Mart’ta %0,4 oldu. Yıllık oran ise yeniden %5,6’ya çıktı.

Fed, ücretlerdeki kontrolsüz yükselişin tüketici enflasyonunda artışa neden olacağına dikkat çekmişti, fakat enflasyonda son ayda savaşın artırıcı maliyetleriyle bir yükseliş bekleniyor.

Beklentilere yakın gelen veri piyasalarda sert bir oynaklık yaratmadı. ABD Dolar Endeksi 98,50 üzerindeki seyrini korurken ons altın 1.930 dolarda.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Published

on

By

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre Kasım ayında istihdam 263 bin artarken işsizlik oranı 3,7 olarak kaldı

Uzmanların tahminlerine göre ise 200 bin artması ve işsizliğin ise yüzde 3,7 olmasıydı.

Ortalama saatlik kazançlar yıllık yüzde 0,6, yıllık yüzde 5,1 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,6 artış yönündeydi.

Son 2 ayın tarım dışı istihdam verisi 23 bin aşağı yönlü revize edildi.

Continue Reading

Global

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Published

on

By

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Eurostat, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin Ekim ayı ÜFE raporunu yayınladı. Rapora göre Euro bölgesi üretici fiyatları enflasyonu enerji maliyetleriyle birlikte Ekim ayında son 9 ayın en düşük seviyesine düştü.

Bununla birlikte Avrupa Birliği’nde ÜFE Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,5 düşüş yaşarken, bir önceki yıla göre de yüzde 31,2 yükseldi.

Euro Bölgesi’nde ise ÜFE Ekim ayında aylık yüzde 2,9 azalırken yıllık yüzde 30,8 artış gösterdi. Artış hızı hala yüzde 30’un üzerinde olsa da, bu seviye Eylül ayında göre yüzde 10’dan fazla bir düşüşe işaret ederken, ilerleyen dönemlerde tüketici üzerindeki baskıların zayıfladığını gösterebileceği değerlendiriliyor.

Piyasalarda ise beklentiler ÜFE’nin yıllık yüzde 32,1 artacağı yönündeydi. Söz konusu dönemde Euro Bölgesi’nde yıllık bazda üretici fiyatları enerji sektöründe yüzde 65,8 ve ara mallarda da yüzde 17,4 artış yaşadı.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ÜFE, Ekim’de yıllık bazda en fazla yüzde 68 ile Macaristan’da, yüzde 59,3 ile Slovakya’da ve yüzde 57,9 ile Letonya’da arttı. Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde ise yıllık bazda ÜFE, Almanya’da yüzde 35,5, İtalya’da yüzde 33,7 , İspanya’da yüzde 26,2 ve Fransa’da yüzde 24,7 olarak belirlendi.

Continue Reading

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans