Connect with us

Global

OPEC+’nın üretim kesintileri odağında petrol geri çekiliyor

Published

on

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Piyasalar, Rusya ve OPEC+’nın daha fazla üretim kesintisi yapmasını beklerken petrol fiyatları, yılın en güçlü seviyelerinden geriledi. Bu hafta Çin’den gelecek veriler bekleniyor.

Rusya’nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ile daha fazla arz kesintisi konusunda anlaşmaya vardığını ve anlaşmaya ilişkin daha fazla detayın bu hafta açıklanacağını söylemesi sonrasında petrol, geçtiğimiz hafta güçlü bir yükseliş yaşamıştı.

Üretim grubunun lideri Suudi Arabistan’ın da devam eden günlük bir milyon varillik kesintiyi, Ekim sonuna kadar uzatması beklenirken, küresel ham petrol fiyatlarını desteklemek için üretimi düşük tutacağının sinyalini verdi.

Brent %0,1 düşüşle 88,91 dolara gerilerken WTI %0,1 düşüşle 85,89 dolara indi. Brent, Ocak sonundan bu yana en yüksek seviyesine yaklaşırken WTI, en son Kasım 2022’de görülen seviyelere yakın işlem gördü.

Oanda’daki analistler bir notta, “Varil başına 90 dolara bu kadar yakınken hâlâ yoğun ivme olması, yukarı kırmak için güçlü bir baskı görebileceğimizi gösterebilir ki bu da piyasa dinamiğinde oldukça kısa bir süre içinde büyük bir değişimi temsil edecektir.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans