Connect with us

Global

Amerikan Doları Haftaya Düşüşle Başladı

Published

on

Haftaya ABD doları düşüşle başladı. ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Lideri Vladimir Putin arasında Ukrayna sınırındaki gerilimleri konuşmak üzere bir toplantı yapılabileceği haberleri ile risk hissiyatı destek gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 düşüşle 95,745 seviyesinden işlem gördü.

Olası zirve haberi, bu fikri iki lidere öneren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden’in toplantıyı “prensipte” ancak “bir işgal gerçekleşmediği halde” kabul ettiğini söylerken Kremlin’den konuyla alakalı bir açıklama gelmedi.

Dolar, geçen hafta Ukrayna sınırında artan gerginlikten en çok değer kazanan para birimlerinden biri olmuştu. Rusya sınıra asker yığıp aynı zamanda komşu Belarus’ta askeri tatbikatlar yaparken Ukrayna güçleri ve Rusya destekli isyancılar, ülkenin doğusunda birbirlerini şiddet uygulamakla suçlamışlardı.

Diplomasinin kazanma olasılığı üzerine euro kazandı. Bununla birlikte EUR/USD %0,5 artarak 1,1373’e yükseldi. USD/JPY %0,1 düşerek 114,96’ya gerilerken riske hassas AUD/USD %0,6 artışla 0,7217’ye ulaştı.

Ruble ise haftaya yükselişle başladı; USD/RUB %0,9 düşüşle 76,6073’ten alıcı buldu.

Nordea analistleri bir notta “Jeopolitik, ilgiyi üzerine çekti ve yatırımcılar ve tüm dünya için endişe yarattı.” dedi. “Rusya-Ukrayna krizi hâlâ devam ediyor ve ne yazık ki jeopolitik risklerin zirveyi görmüş olduğundan emin değiliz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ECB Toplantısı Doları Düşürürken Euro’yu Yükseltti

Öte yandan Almanya’nın üretici fiyatları Ocak ayında aylık bazda %2,2 ve yıllık bazda %25 yükseldi. Bu, Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin daha şahin bir politikaya yönelme sinyali verdiği zaman maruz kaldıkları enflasyon baskılarının bir göstergesi.

ABD piyasası Pazartesi günü Başkanlar Günü tatili nedeniyle kapalı ancak Fed’in, 40 yıldır görülmeyen seviyelerde olan tüketici enflasyonuyla mücadele etmek için agresif hamleler yapacağı beklentisi doları desteklemeye devam ediyor.

Bununla birlikte Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği söylenen PCE fiyat endeksi (kişisel tüketim harcamaları), Cuma günü paylaşılacak ve yakından izlenecek. PCE’nin Ocak ayında yıllık bazda %6 arttığı tahmin edilirken gıda ve akaryakıt fiyatlarını hariç tutan çekirdek okumanın %5,2 artması bekleniyor.

Hafta boyunca Richmond Fed Başkanı Tom Barkin, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Fed Yöneticisi Christopher Waller’ın aralarında bulunduğu çok sayıda Fed yetkilisi konuşma yapacak.

Nordea, “Gelecek için konuşursak mevcut [Ukrayna] krizin bu yılki risk hissiyatının kilit faktörü olmasını beklemiyoruz. Finansal piyasalardaki anlatıya merkez bankalarının ve enflasyon görünümünün hakim olması çok daha olası.” diye ekledi. “Bununla birlikte Rusya ile yakın ilişki içinde olan ülkeler ve şirketler olumsuz yayılma etkileriyle karşı karşıya kalabilir ve Rus rublesi hâlâ savunmasız.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans