Connect with us

Global

Amerikan Doları Haftaya Düşüşle Başladı

Published

on

Haftaya ABD doları düşüşle başladı. ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Lideri Vladimir Putin arasında Ukrayna sınırındaki gerilimleri konuşmak üzere bir toplantı yapılabileceği haberleri ile risk hissiyatı destek gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 düşüşle 95,745 seviyesinden işlem gördü.

Olası zirve haberi, bu fikri iki lidere öneren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden’in toplantıyı “prensipte” ancak “bir işgal gerçekleşmediği halde” kabul ettiğini söylerken Kremlin’den konuyla alakalı bir açıklama gelmedi.

Dolar, geçen hafta Ukrayna sınırında artan gerginlikten en çok değer kazanan para birimlerinden biri olmuştu. Rusya sınıra asker yığıp aynı zamanda komşu Belarus’ta askeri tatbikatlar yaparken Ukrayna güçleri ve Rusya destekli isyancılar, ülkenin doğusunda birbirlerini şiddet uygulamakla suçlamışlardı.

Diplomasinin kazanma olasılığı üzerine euro kazandı. Bununla birlikte EUR/USD %0,5 artarak 1,1373’e yükseldi. USD/JPY %0,1 düşerek 114,96’ya gerilerken riske hassas AUD/USD %0,6 artışla 0,7217’ye ulaştı.

Ruble ise haftaya yükselişle başladı; USD/RUB %0,9 düşüşle 76,6073’ten alıcı buldu.

Nordea analistleri bir notta “Jeopolitik, ilgiyi üzerine çekti ve yatırımcılar ve tüm dünya için endişe yarattı.” dedi. “Rusya-Ukrayna krizi hâlâ devam ediyor ve ne yazık ki jeopolitik risklerin zirveyi görmüş olduğundan emin değiliz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ECB Toplantısı Doları Düşürürken Euro’yu Yükseltti

Öte yandan Almanya’nın üretici fiyatları Ocak ayında aylık bazda %2,2 ve yıllık bazda %25 yükseldi. Bu, Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin daha şahin bir politikaya yönelme sinyali verdiği zaman maruz kaldıkları enflasyon baskılarının bir göstergesi.

ABD piyasası Pazartesi günü Başkanlar Günü tatili nedeniyle kapalı ancak Fed’in, 40 yıldır görülmeyen seviyelerde olan tüketici enflasyonuyla mücadele etmek için agresif hamleler yapacağı beklentisi doları desteklemeye devam ediyor.

Bununla birlikte Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği söylenen PCE fiyat endeksi (kişisel tüketim harcamaları), Cuma günü paylaşılacak ve yakından izlenecek. PCE’nin Ocak ayında yıllık bazda %6 arttığı tahmin edilirken gıda ve akaryakıt fiyatlarını hariç tutan çekirdek okumanın %5,2 artması bekleniyor.

Hafta boyunca Richmond Fed Başkanı Tom Barkin, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Fed Yöneticisi Christopher Waller’ın aralarında bulunduğu çok sayıda Fed yetkilisi konuşma yapacak.

Nordea, “Gelecek için konuşursak mevcut [Ukrayna] krizin bu yılki risk hissiyatının kilit faktörü olmasını beklemiyoruz. Finansal piyasalardaki anlatıya merkez bankalarının ve enflasyon görünümünün hakim olması çok daha olası.” diye ekledi. “Bununla birlikte Rusya ile yakın ilişki içinde olan ülkeler ve şirketler olumsuz yayılma etkileriyle karşı karşıya kalabilir ve Rus rublesi hâlâ savunmasız.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans