Connect with us

Global

Amerikan Doları Haftaya Düşüşle Başladı

Published

on

Haftaya ABD doları düşüşle başladı. ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Lideri Vladimir Putin arasında Ukrayna sınırındaki gerilimleri konuşmak üzere bir toplantı yapılabileceği haberleri ile risk hissiyatı destek gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 düşüşle 95,745 seviyesinden işlem gördü.

Olası zirve haberi, bu fikri iki lidere öneren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden’in toplantıyı “prensipte” ancak “bir işgal gerçekleşmediği halde” kabul ettiğini söylerken Kremlin’den konuyla alakalı bir açıklama gelmedi.

Dolar, geçen hafta Ukrayna sınırında artan gerginlikten en çok değer kazanan para birimlerinden biri olmuştu. Rusya sınıra asker yığıp aynı zamanda komşu Belarus’ta askeri tatbikatlar yaparken Ukrayna güçleri ve Rusya destekli isyancılar, ülkenin doğusunda birbirlerini şiddet uygulamakla suçlamışlardı.

Diplomasinin kazanma olasılığı üzerine euro kazandı. Bununla birlikte EUR/USD %0,5 artarak 1,1373’e yükseldi. USD/JPY %0,1 düşerek 114,96’ya gerilerken riske hassas AUD/USD %0,6 artışla 0,7217’ye ulaştı.

Ruble ise haftaya yükselişle başladı; USD/RUB %0,9 düşüşle 76,6073’ten alıcı buldu.

Nordea analistleri bir notta “Jeopolitik, ilgiyi üzerine çekti ve yatırımcılar ve tüm dünya için endişe yarattı.” dedi. “Rusya-Ukrayna krizi hâlâ devam ediyor ve ne yazık ki jeopolitik risklerin zirveyi görmüş olduğundan emin değiliz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ECB Toplantısı Doları Düşürürken Euro’yu Yükseltti

Öte yandan Almanya’nın üretici fiyatları Ocak ayında aylık bazda %2,2 ve yıllık bazda %25 yükseldi. Bu, Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin daha şahin bir politikaya yönelme sinyali verdiği zaman maruz kaldıkları enflasyon baskılarının bir göstergesi.

ABD piyasası Pazartesi günü Başkanlar Günü tatili nedeniyle kapalı ancak Fed’in, 40 yıldır görülmeyen seviyelerde olan tüketici enflasyonuyla mücadele etmek için agresif hamleler yapacağı beklentisi doları desteklemeye devam ediyor.

Bununla birlikte Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği söylenen PCE fiyat endeksi (kişisel tüketim harcamaları), Cuma günü paylaşılacak ve yakından izlenecek. PCE’nin Ocak ayında yıllık bazda %6 arttığı tahmin edilirken gıda ve akaryakıt fiyatlarını hariç tutan çekirdek okumanın %5,2 artması bekleniyor.

Hafta boyunca Richmond Fed Başkanı Tom Barkin, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Fed Yöneticisi Christopher Waller’ın aralarında bulunduğu çok sayıda Fed yetkilisi konuşma yapacak.

Nordea, “Gelecek için konuşursak mevcut [Ukrayna] krizin bu yılki risk hissiyatının kilit faktörü olmasını beklemiyoruz. Finansal piyasalardaki anlatıya merkez bankalarının ve enflasyon görünümünün hakim olması çok daha olası.” diye ekledi. “Bununla birlikte Rusya ile yakın ilişki içinde olan ülkeler ve şirketler olumsuz yayılma etkileriyle karşı karşıya kalabilir ve Rus rublesi hâlâ savunmasız.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans