Connect with us

Global

Dolar yükselişte

Published

on

Dolar yükselişte

Amerikan doları, Çin’de tırmanan COVID-19 krizinin küresel ekonomideki toparlanmayı engelleyeceği endişelerinin güvenli liman akışlarını tetiklemesiyle, haftanın ilk gününde değer kazandı.
Dolar endeksi yüzde 0,5 artışla 107,365 yükselerek 11 Kasım’dan bu yana gördüğü en yüksek seviyesine yaklaştı.

Dolar/yuan yüzde 0,6 artışla 7,1643 yükselirken yuan 10 günün en düşük seviyesine düştü.

Fakat dolardaki bu artışlara rağmen Goldman Sachs, doların Asya para birimleri karşısındaki gücünün artık kısa ömürlü olabileceğini düşünüyor.

Goldman analistleri Pazar günü yayınladığı notlarda, Doların zirve yapacağı zamanı belirlemek kolay değil ancak Fed’in nihai faiz oranları konusunda daha fazla netliğin sağlandığı yaklaşık 3 ila 6 ay sonra dolar zirve yapacak.” dedi.

Çarşamba günü Fed, Kasım ayı toplantı tutanaklarını yayımlayacak ve bu tutanaklar politika yapıcıların artık sıkılaştırma sürecini yavaşlatmayı düşünüp düşünmedikleri hakkında daha fazla ipucu sağlayabilir.

Alman üretici fiyatları Ekim ayında aylık bazda beklenmedik bir şekilde düşerek %0,9 artış beklentisine kıyasla yüzde 4,2 geriledi. Bunun üzerine euro/dolar yüzde 0,5 azalarak 1,0272 ile 14 Kasım’dan bu yana gördüğü en düşük seviyesine yaklaştı.

Yıllık bazda da fiyatlar, %41,5’lik beklentinin altında kalarak %34,5 artış gösterdi.

Bu sevindirici bir haber olmakla birlikte Euro Bölgesi’nin Eylül ayında %9,9 olan tüketici enflasyonu yıllık bazda %10’u aşarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın, faizlerde yeni artışlara işaret etmesine yol açtı.

Sterlin/dolar yüzde 0,5 düşüşle 1,1826’ya, dolar/yen yüzde 0,3 artışla 140,80’e yükseldi. Riske hassas AUD/USD ise yüzde 0,5 kayıpla 0,6637’ye indi.

OECD Salı günü küresel ekonomiye ilişkin son tahminlerini yayımlayarak dünya ekonomisinin sağlığına ilişkin bir fikir verecek.

Grubun Eylül ayında yaptığı son tahminler, ABD ekonomisinin resesyona girmesi beklenen gelecek yıl için daha da kötüleşen bir görünüme işaret ediyordu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans