Connect with us

Global

Dolar yükselişte

Published

on

Dolar yükselişte

Amerikan doları, Çin’de tırmanan COVID-19 krizinin küresel ekonomideki toparlanmayı engelleyeceği endişelerinin güvenli liman akışlarını tetiklemesiyle, haftanın ilk gününde değer kazandı.
Dolar endeksi yüzde 0,5 artışla 107,365 yükselerek 11 Kasım’dan bu yana gördüğü en yüksek seviyesine yaklaştı.

Dolar/yuan yüzde 0,6 artışla 7,1643 yükselirken yuan 10 günün en düşük seviyesine düştü.

Fakat dolardaki bu artışlara rağmen Goldman Sachs, doların Asya para birimleri karşısındaki gücünün artık kısa ömürlü olabileceğini düşünüyor.

Goldman analistleri Pazar günü yayınladığı notlarda, Doların zirve yapacağı zamanı belirlemek kolay değil ancak Fed’in nihai faiz oranları konusunda daha fazla netliğin sağlandığı yaklaşık 3 ila 6 ay sonra dolar zirve yapacak.” dedi.

Çarşamba günü Fed, Kasım ayı toplantı tutanaklarını yayımlayacak ve bu tutanaklar politika yapıcıların artık sıkılaştırma sürecini yavaşlatmayı düşünüp düşünmedikleri hakkında daha fazla ipucu sağlayabilir.

Alman üretici fiyatları Ekim ayında aylık bazda beklenmedik bir şekilde düşerek %0,9 artış beklentisine kıyasla yüzde 4,2 geriledi. Bunun üzerine euro/dolar yüzde 0,5 azalarak 1,0272 ile 14 Kasım’dan bu yana gördüğü en düşük seviyesine yaklaştı.

Yıllık bazda da fiyatlar, %41,5’lik beklentinin altında kalarak %34,5 artış gösterdi.

Bu sevindirici bir haber olmakla birlikte Euro Bölgesi’nin Eylül ayında %9,9 olan tüketici enflasyonu yıllık bazda %10’u aşarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın, faizlerde yeni artışlara işaret etmesine yol açtı.

Sterlin/dolar yüzde 0,5 düşüşle 1,1826’ya, dolar/yen yüzde 0,3 artışla 140,80’e yükseldi. Riske hassas AUD/USD ise yüzde 0,5 kayıpla 0,6637’ye indi.

OECD Salı günü küresel ekonomiye ilişkin son tahminlerini yayımlayarak dünya ekonomisinin sağlığına ilişkin bir fikir verecek.

Grubun Eylül ayında yaptığı son tahminler, ABD ekonomisinin resesyona girmesi beklenen gelecek yıl için daha da kötüleşen bir görünüme işaret ediyordu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans