Connect with us

Global

Dolar yükselişte

Published

on

Dolar yükselişte

Amerikan doları, Çin’de tırmanan COVID-19 krizinin küresel ekonomideki toparlanmayı engelleyeceği endişelerinin güvenli liman akışlarını tetiklemesiyle, haftanın ilk gününde değer kazandı.
Dolar endeksi yüzde 0,5 artışla 107,365 yükselerek 11 Kasım’dan bu yana gördüğü en yüksek seviyesine yaklaştı.

Dolar/yuan yüzde 0,6 artışla 7,1643 yükselirken yuan 10 günün en düşük seviyesine düştü.

Fakat dolardaki bu artışlara rağmen Goldman Sachs, doların Asya para birimleri karşısındaki gücünün artık kısa ömürlü olabileceğini düşünüyor.

Goldman analistleri Pazar günü yayınladığı notlarda, Doların zirve yapacağı zamanı belirlemek kolay değil ancak Fed’in nihai faiz oranları konusunda daha fazla netliğin sağlandığı yaklaşık 3 ila 6 ay sonra dolar zirve yapacak.” dedi.

Çarşamba günü Fed, Kasım ayı toplantı tutanaklarını yayımlayacak ve bu tutanaklar politika yapıcıların artık sıkılaştırma sürecini yavaşlatmayı düşünüp düşünmedikleri hakkında daha fazla ipucu sağlayabilir.

Alman üretici fiyatları Ekim ayında aylık bazda beklenmedik bir şekilde düşerek %0,9 artış beklentisine kıyasla yüzde 4,2 geriledi. Bunun üzerine euro/dolar yüzde 0,5 azalarak 1,0272 ile 14 Kasım’dan bu yana gördüğü en düşük seviyesine yaklaştı.

Yıllık bazda da fiyatlar, %41,5’lik beklentinin altında kalarak %34,5 artış gösterdi.

Bu sevindirici bir haber olmakla birlikte Euro Bölgesi’nin Eylül ayında %9,9 olan tüketici enflasyonu yıllık bazda %10’u aşarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın, faizlerde yeni artışlara işaret etmesine yol açtı.

Sterlin/dolar yüzde 0,5 düşüşle 1,1826’ya, dolar/yen yüzde 0,3 artışla 140,80’e yükseldi. Riske hassas AUD/USD ise yüzde 0,5 kayıpla 0,6637’ye indi.

OECD Salı günü küresel ekonomiye ilişkin son tahminlerini yayımlayarak dünya ekonomisinin sağlığına ilişkin bir fikir verecek.

Grubun Eylül ayında yaptığı son tahminler, ABD ekonomisinin resesyona girmesi beklenen gelecek yıl için daha da kötüleşen bir görünüme işaret ediyordu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans