Connect with us

Global

Petrolde Düşüş Başladı

Published

on

Petrol fiyatları, risklerin azalması ile bugün düşüşte. ABD, bu hafta içinde Rusya’nın Ukrayna’ya her an saldırıda bulunabileceğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Bununla birlikte rusya cephesinden ise NATO’ya gönderme yapılarak Ukrayna’ya göz dağı verildi.
Piyasalar artan savaş gerilimi nedeniyle bu hafta yüksek oynaklık gösterdi. Büyük üretici ülkelerden olan Rusya’nın bu haber akışında ana aktör olması nedeniyle petrol fiyatları bu hafta zirve yaptı. Brent petrol 97 doları aşarak 7 yılın zirvesine çıktı. Ancak bugün fiyat 91 doların altını test etti ve haftalık bazda negatif tarafa geçti.

8 hafta ardı ardına yükselerek 69,60 dolardan 97 dolara çıkan petrol 8 haftalık kazancının ardından bu haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Fakat petrolde pandemi başındaki sert düşüş sonrası (Nisan 2020) yaşanan yükseliş trendi devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
RUSYA PETROL ÜRETİMİNİ ARTTIRDI

Jeopolitik riski azaltan açıklama ise diplomasi oldu. ABD ve Rusya Dış İşleri Bakanlarının gelecek hafta masaya oturması ve süreci diplomatik yollardan görüşmesine dair karar alındı.

Öte yandan dünyada azalan petrol stokları ve artan üretime karşın arzın düşük kalması ise trendi etkileyen en önemli gelişme. Uzun süredir oyunun dışında kalan İran ile yapılması planlanan görüşmelerde nükleer anlaşması gündeme getirilecek.

Hafta başındaki fiyatlama ile bu yıl %20 primlenen petrol, haftanın devamındaki düşüşle kazancını %15’e düşürdü ve son iki aylık aralıksız yükselişine bu hafta zirveden gelen satışlarla ara verdi. Gösterge olan brent petrolde 100 dolar seviyesi hedef olarak izleniyor.

KAYNAK: investing

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans