Connect with us

Global

Petrolde Düşüş Başladı

Published

on

Petrol fiyatları, risklerin azalması ile bugün düşüşte. ABD, bu hafta içinde Rusya’nın Ukrayna’ya her an saldırıda bulunabileceğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Bununla birlikte rusya cephesinden ise NATO’ya gönderme yapılarak Ukrayna’ya göz dağı verildi.
Piyasalar artan savaş gerilimi nedeniyle bu hafta yüksek oynaklık gösterdi. Büyük üretici ülkelerden olan Rusya’nın bu haber akışında ana aktör olması nedeniyle petrol fiyatları bu hafta zirve yaptı. Brent petrol 97 doları aşarak 7 yılın zirvesine çıktı. Ancak bugün fiyat 91 doların altını test etti ve haftalık bazda negatif tarafa geçti.

8 hafta ardı ardına yükselerek 69,60 dolardan 97 dolara çıkan petrol 8 haftalık kazancının ardından bu haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Fakat petrolde pandemi başındaki sert düşüş sonrası (Nisan 2020) yaşanan yükseliş trendi devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
RUSYA PETROL ÜRETİMİNİ ARTTIRDI

Jeopolitik riski azaltan açıklama ise diplomasi oldu. ABD ve Rusya Dış İşleri Bakanlarının gelecek hafta masaya oturması ve süreci diplomatik yollardan görüşmesine dair karar alındı.

Öte yandan dünyada azalan petrol stokları ve artan üretime karşın arzın düşük kalması ise trendi etkileyen en önemli gelişme. Uzun süredir oyunun dışında kalan İran ile yapılması planlanan görüşmelerde nükleer anlaşması gündeme getirilecek.

Hafta başındaki fiyatlama ile bu yıl %20 primlenen petrol, haftanın devamındaki düşüşle kazancını %15’e düşürdü ve son iki aylık aralıksız yükselişine bu hafta zirveden gelen satışlarla ara verdi. Gösterge olan brent petrolde 100 dolar seviyesi hedef olarak izleniyor.

KAYNAK: investing

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans