Connect with us

Global

AB Dijital EURO İçin Çalışmalara Başladı

Published

on

ECB, 2023 yılının ilk aylarında dijital para birimi CBDC’yi yayınlamak istiyor. Bununla birlikte bir yasa tasarısı oluşturuyorlar.

Dijital euro için çalışmaların devam ettiği Avrupa’da 2023 yılında çıkarılacak bir yasa sonrasında 2025 yılında bölgede dijital euro kullanımı başlanacağı ihtimali üzerinde duruluyor.

Dijital euro çalışmaları önümüzdeki günlerde hızlanabilir

AB Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness, bir fintek konferansında konuyla ilgili verdiği bilgilerde McGuinness, ortada bir talep bulunduğunu ve hedeflerinin 2023 yılı başlarında mevzuatı hazırlamak olduğunu söylerken, önümüzdeki haftalarda ise dijital euro yasası için görüşmelere başlanacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ECB TOPLANTISI EUROYU ARTTIRIRKEN DOLARI DÜŞÜRDÜ

ECB, finansal istikrarı gözeterek dijital euro için disiplinli bir çalışma yapmak istiyor. Avrupa Merkez Bankası yönetimi, dijital euronun hayata geçmesi için kesin olan kararı verecek olan birim ise Avrupa Birliği politikacıları bu durumun hızlandırılmasını istiyor.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, bir merkez bankası dijital para birimi tedavülü konusunda geri kalmaması gerektiğini söyleyenlerden birisi. ECB Yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta ise Avrupa Merkez Bankasının dijital formda bir euro ihracıyla kullanıcı gizliliğini özel şirketlerden daha iyi yapabileceğini düşünüyor.

Ülkeler sabit kripto varlıkların gelişiminden memnun değil

Ülkelerin CBDC ihracıyla ilgili olumlu yaklaşımının bir diğer nedeni ise sabit kripto paralar konusundaki endişeleri, sabit kripto varlıkların piyasa değerinin her geçen gün artmasıyla birlikte denetleme eksikliği, finansal açıdan bir tehdit gibi görülüyor. Ülkeler ulusal para birimlerinin dijital formlarını çıkararak bu alanda denetlemeyi sağlamak istiyor.
Bu konuyla ilgili en büyük örnek bir potansiyele sahip olacağı düşünülen Diem projesiydi. Meta’nın Diem projesi dünyada önemli bir sabit kripto varlık olma potansiyeli taşıyordu. Ancak özellikle Amerika Birleşik Devletlerinden gelen vetoyla proje daha başlamadan sonlandırıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Published

on

By

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre Kasım ayında istihdam 263 bin artarken işsizlik oranı 3,7 olarak kaldı

Uzmanların tahminlerine göre ise 200 bin artması ve işsizliğin ise yüzde 3,7 olmasıydı.

Ortalama saatlik kazançlar yıllık yüzde 0,6, yıllık yüzde 5,1 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,6 artış yönündeydi.

Son 2 ayın tarım dışı istihdam verisi 23 bin aşağı yönlü revize edildi.

Continue Reading

Global

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Published

on

By

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Eurostat, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin Ekim ayı ÜFE raporunu yayınladı. Rapora göre Euro bölgesi üretici fiyatları enflasyonu enerji maliyetleriyle birlikte Ekim ayında son 9 ayın en düşük seviyesine düştü.

Bununla birlikte Avrupa Birliği’nde ÜFE Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,5 düşüş yaşarken, bir önceki yıla göre de yüzde 31,2 yükseldi.

Euro Bölgesi’nde ise ÜFE Ekim ayında aylık yüzde 2,9 azalırken yıllık yüzde 30,8 artış gösterdi. Artış hızı hala yüzde 30’un üzerinde olsa da, bu seviye Eylül ayında göre yüzde 10’dan fazla bir düşüşe işaret ederken, ilerleyen dönemlerde tüketici üzerindeki baskıların zayıfladığını gösterebileceği değerlendiriliyor.

Piyasalarda ise beklentiler ÜFE’nin yıllık yüzde 32,1 artacağı yönündeydi. Söz konusu dönemde Euro Bölgesi’nde yıllık bazda üretici fiyatları enerji sektöründe yüzde 65,8 ve ara mallarda da yüzde 17,4 artış yaşadı.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ÜFE, Ekim’de yıllık bazda en fazla yüzde 68 ile Macaristan’da, yüzde 59,3 ile Slovakya’da ve yüzde 57,9 ile Letonya’da arttı. Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde ise yıllık bazda ÜFE, Almanya’da yüzde 35,5, İtalya’da yüzde 33,7 , İspanya’da yüzde 26,2 ve Fransa’da yüzde 24,7 olarak belirlendi.

Continue Reading

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans