Connect with us

Global

AB Dijital EURO İçin Çalışmalara Başladı

Published

on

ECB, 2023 yılının ilk aylarında dijital para birimi CBDC’yi yayınlamak istiyor. Bununla birlikte bir yasa tasarısı oluşturuyorlar.

Dijital euro için çalışmaların devam ettiği Avrupa’da 2023 yılında çıkarılacak bir yasa sonrasında 2025 yılında bölgede dijital euro kullanımı başlanacağı ihtimali üzerinde duruluyor.

Dijital euro çalışmaları önümüzdeki günlerde hızlanabilir

AB Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness, bir fintek konferansında konuyla ilgili verdiği bilgilerde McGuinness, ortada bir talep bulunduğunu ve hedeflerinin 2023 yılı başlarında mevzuatı hazırlamak olduğunu söylerken, önümüzdeki haftalarda ise dijital euro yasası için görüşmelere başlanacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ECB TOPLANTISI EUROYU ARTTIRIRKEN DOLARI DÜŞÜRDÜ

ECB, finansal istikrarı gözeterek dijital euro için disiplinli bir çalışma yapmak istiyor. Avrupa Merkez Bankası yönetimi, dijital euronun hayata geçmesi için kesin olan kararı verecek olan birim ise Avrupa Birliği politikacıları bu durumun hızlandırılmasını istiyor.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, bir merkez bankası dijital para birimi tedavülü konusunda geri kalmaması gerektiğini söyleyenlerden birisi. ECB Yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta ise Avrupa Merkez Bankasının dijital formda bir euro ihracıyla kullanıcı gizliliğini özel şirketlerden daha iyi yapabileceğini düşünüyor.

Ülkeler sabit kripto varlıkların gelişiminden memnun değil

Ülkelerin CBDC ihracıyla ilgili olumlu yaklaşımının bir diğer nedeni ise sabit kripto paralar konusundaki endişeleri, sabit kripto varlıkların piyasa değerinin her geçen gün artmasıyla birlikte denetleme eksikliği, finansal açıdan bir tehdit gibi görülüyor. Ülkeler ulusal para birimlerinin dijital formlarını çıkararak bu alanda denetlemeyi sağlamak istiyor.
Bu konuyla ilgili en büyük örnek bir potansiyele sahip olacağı düşünülen Diem projesiydi. Meta’nın Diem projesi dünyada önemli bir sabit kripto varlık olma potansiyeli taşıyordu. Ancak özellikle Amerika Birleşik Devletlerinden gelen vetoyla proje daha başlamadan sonlandırıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans