Connect with us

Global

AB Dijital EURO İçin Çalışmalara Başladı

Published

on

ECB, 2023 yılının ilk aylarında dijital para birimi CBDC’yi yayınlamak istiyor. Bununla birlikte bir yasa tasarısı oluşturuyorlar.

Dijital euro için çalışmaların devam ettiği Avrupa’da 2023 yılında çıkarılacak bir yasa sonrasında 2025 yılında bölgede dijital euro kullanımı başlanacağı ihtimali üzerinde duruluyor.

Dijital euro çalışmaları önümüzdeki günlerde hızlanabilir

AB Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness, bir fintek konferansında konuyla ilgili verdiği bilgilerde McGuinness, ortada bir talep bulunduğunu ve hedeflerinin 2023 yılı başlarında mevzuatı hazırlamak olduğunu söylerken, önümüzdeki haftalarda ise dijital euro yasası için görüşmelere başlanacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ECB TOPLANTISI EUROYU ARTTIRIRKEN DOLARI DÜŞÜRDÜ

ECB, finansal istikrarı gözeterek dijital euro için disiplinli bir çalışma yapmak istiyor. Avrupa Merkez Bankası yönetimi, dijital euronun hayata geçmesi için kesin olan kararı verecek olan birim ise Avrupa Birliği politikacıları bu durumun hızlandırılmasını istiyor.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, bir merkez bankası dijital para birimi tedavülü konusunda geri kalmaması gerektiğini söyleyenlerden birisi. ECB Yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta ise Avrupa Merkez Bankasının dijital formda bir euro ihracıyla kullanıcı gizliliğini özel şirketlerden daha iyi yapabileceğini düşünüyor.

Ülkeler sabit kripto varlıkların gelişiminden memnun değil

Ülkelerin CBDC ihracıyla ilgili olumlu yaklaşımının bir diğer nedeni ise sabit kripto paralar konusundaki endişeleri, sabit kripto varlıkların piyasa değerinin her geçen gün artmasıyla birlikte denetleme eksikliği, finansal açıdan bir tehdit gibi görülüyor. Ülkeler ulusal para birimlerinin dijital formlarını çıkararak bu alanda denetlemeyi sağlamak istiyor.
Bu konuyla ilgili en büyük örnek bir potansiyele sahip olacağı düşünülen Diem projesiydi. Meta’nın Diem projesi dünyada önemli bir sabit kripto varlık olma potansiyeli taşıyordu. Ancak özellikle Amerika Birleşik Devletlerinden gelen vetoyla proje daha başlamadan sonlandırıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans