Connect with us

Global

ECB’den 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi

Published

on

ECB'den 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi

El Correo’ya konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, “Faizleri 50 baz puan artırmamız çok yüksek bir ihtimal. Bu, son para politikası toplantımızda işaret ettiğimiz bir karardı ve son günlerde gördüğümüz tüm rakamlar bu boyutta bir faiz artırımının çok çok yüksek bir olasılık olduğunu teyit etti” açıklamasında bulundu.

“Faizlerin hangi seviyeye kadar yükseleceğini söyleyemem” diyen AMB Başkanı Lagarde, “Şu anda olduklarından daha yüksek olacaklarını, zafer ilan edemeyeceğimiz için daha yapacak işimiz olduğunu söyleyebilirim. İlerleme kaydediyoruz ama hala yapacak işimiz var” dedi.

Gerçekleşmesi halinde 50 baz puanlık artışla, ECB’nin Temmuz ayından bu zamana gerçekleştirdiği faiz artışlarının toplam büyüklüğü 350 baz puana ulaşacak.

Euro Bölgesi’nde enflasyon ECB’nin yüzde 2 seviyesindeki hedefinin 4 katından fazlasına ulaşırken, bazı banka yetkilileri mayıs ayında da 50 baz puanlık ilave bir artışın gerekliliğine dair sinyaller veriyor.

Uzun vadeli enflasyon beklentisi yükseliyor

Yatırımcılar da şu anda yüzde 2,5 seviyesinde bulunan mevduat faizinin yüzde 4 seviyesinde tepe yapacağını fiyatlıyor. Fakat daha yüksek faiz beklentilerine karşın Euro Bölgesi için uzun vadeli enflasyon beklentileri de yükselmeye devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

BIST100 endeksi yükselişte

Published

on

By

bist

BIST100 endeksi yükselişte

BIST100 endeksi, yeni güne 9.113.55 puandan başladı.

Geçtiğimiz gün yüzde 0,87 yükselişle 9.072 puandan kapatan endeks, böylece önceki günkü negatif kapanışının ardından yeniden 9.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirdi. BIST100’de 57 hisse yükselirken 42 hisse güne düşüşle kapattı. Endeksin günlük işlem hacmi 132 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi, toplam hacmin yaklaşık yüzde 68’ini oluşturdu. Güne artıda başlayan endeks, ilk işlemlerde pozitif görünümünü koruyordu.

Açılışta faktöring, bilişim, gıda ve kağıt, %1’in üzerinde değer artışıyla en çok talep gören sektörlerdi. Güne ekside başlayan sektör bulunmazken turizm, banka ve inşaat sektörleri, düşük ivmeli bir başlangıç gerçekleştirdi.

Continue Reading

Global

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde

Published

on

By

Küresel piyasalarda gözler tüfe'de

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde
Salı günü açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesi hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözleniyor. S&P 500’ün Cuma günkü ralliyle 5 bin puan üzerinde kapanışının ardından ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Asya Pasifik’te bugün tatil sebebiyle Japonya’da ABD tahvilleri işlemde değildi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil sebebiyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvillerinde ise ABD TÜFE verisi öncesinde gerileme görüldü. Avustralya 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3 yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı yüzde 0,5 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans