Connect with us

Global

İngiltere Merkez Bankası Faiz Arttırdı

Published

on

İngiltere Merkez Bankası yılın ilk toplantısı sonucunda 25 baz puan faiz artışı yaptı.

Pandemi başında (Mart 2020) faizi %0,75 seviyesinden %0,10’a düşüren banka, süreç içindeki ilk faiz artırımını Aralık ayında yaptı. Oranı %0,10’dan %0,25’e çıkardı. Bugünkü toplantıda da faiz artışı yapan banka aylık 875 milyar sterlin tutarındaki varlık alımını ise korudu.

Fakat program içindeki 20 milyar sterlinlik varlık alımını 2023 sonuna kadar sonlandırma kararı aldı. Günün devamında Başkan Bailey’in konuşması olacak ve varlık alımlarının azaltım sürecine dair açıklamaları izlenecek. Kararın ardından GBP/USD yönünü yukarı çevirdi ve 1,3620’ye çıkarak 20 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Parite geçen hafta 1,3360 ile yıl içi en düşük seviyeyi görmüştü.

EUR/GBP kararın ardından 0,8286’ya geriledi ve 18 Şubat 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü.

GBP/TRY ise bugün %1 oranında yükselişle 18,48’e yükseldi. Kur Aralık ayındaki rekor ve ardından gelen düşüş sonrası 17,85 – 18,70 aralığında dar bantta işlem görüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans