Connect with us

Global

İngiltere faiz kararı belli oldu

Published

on

İngiltere faiz kararı belli oldu

İngiltere Merkez Bankası (BoE) faizi 50 baz puan artırdı. Bununla beraber faiz oranı yüzde 3,50 oldu.

Yıl içerisinde gerçekleşen 8 toplantıda toplam 325 baz puanlık faiz artışı yapan İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini 2008 yılı sonrasında en yüksek seviyeye getirdi. Karar 3’e karşı 6 oy ile kabul edildi. Üyelerden ikisi faizi sabit tutma yönünde oy kullanırken bir üye 75 baz puanlık faiz artışı yapılması yönünde oy kullandı. Karar metninde enflasyonun hedefe sürdürülebilir bir şekilde dönüşü için faizde daha fazla artış gerekebileceği belirtildi.

Toplantı metninde GSYH’nin son çeyrekte %-0,1 olması bekleniyor. Fiyat baskılarının devam ettiğinin belirtildiği notlarda hanehalkı harcamalarının azaldığı, konut piyasasının yumuşadığı ve yatırımların da düşüş gösterdiği ifade edildi. İşgücü piyasasının sıkı kaldığı ancak yurt içi fiyatlar ve ücretlerdeki artışın devam edebileceğine dikkat çekildi.

Faiz kararının ardından sterlinde düşüş yaşandı. Bu hafta 1,24’e çıkarak Haziran ayı sonrası en yüksek seviyeyi gören sterlin/dolar bugün 1,23’ün altını test etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans