Connect with us

Global

İngiltere faiz kararı belli oldu

Published

on

İngiltere faiz kararı belli oldu

İngiltere Merkez Bankası (BoE) faizi 50 baz puan artırdı. Bununla beraber faiz oranı yüzde 3,50 oldu.

Yıl içerisinde gerçekleşen 8 toplantıda toplam 325 baz puanlık faiz artışı yapan İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini 2008 yılı sonrasında en yüksek seviyeye getirdi. Karar 3’e karşı 6 oy ile kabul edildi. Üyelerden ikisi faizi sabit tutma yönünde oy kullanırken bir üye 75 baz puanlık faiz artışı yapılması yönünde oy kullandı. Karar metninde enflasyonun hedefe sürdürülebilir bir şekilde dönüşü için faizde daha fazla artış gerekebileceği belirtildi.

Toplantı metninde GSYH’nin son çeyrekte %-0,1 olması bekleniyor. Fiyat baskılarının devam ettiğinin belirtildiği notlarda hanehalkı harcamalarının azaldığı, konut piyasasının yumuşadığı ve yatırımların da düşüş gösterdiği ifade edildi. İşgücü piyasasının sıkı kaldığı ancak yurt içi fiyatlar ve ücretlerdeki artışın devam edebileceğine dikkat çekildi.

Faiz kararının ardından sterlinde düşüş yaşandı. Bu hafta 1,24’e çıkarak Haziran ayı sonrası en yüksek seviyeyi gören sterlin/dolar bugün 1,23’ün altını test etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans