Connect with us

Global

ECB Toplantısı Doları Düşürürken Euro’yu Yükseltti

Published

on

ABD hisse senedi vadeli işlemlerindeki artışlar, güvenilir para birimlerine olan ihtiyaçları azaltırken, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) şahin dönüşü sonrasında Amerikan doları düşüşe geçti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 95,285’e geriledi ve bu hafta yaklaşık %2 değer kaybederek 2020 Mart ayından beri görülen en büyük düşüşü yaşadı.

Dijital perakende devi olan Amazon’un AMZN hisselerinin güçlü kazanç raporu, Asya ve Avrupa kıtalarında olduğu gibi ABD hisse senedi vadeli işlemlerinde çok büyük artışlar yaşamasına sebep oldu. Artan güvenle birlikte gergin zamanlarda güvenli liman olan Amerikan dolarına yönelik talebe darbe vurdu.

En çok fayda gören para birimi ise euro oldu, EUR/USD paritesi %0,2 artışla 1,1456’ya yükselerek 2020 Mart ayından beri en iyi haftalık artış yoluna girdi.

Bununla birlikte eurodaki artışın ana sebebi, merkez bankası para politikası toplantısı sonrasında ECB Başkanı Christine Lagarde’ın basın toplantısı yaşattı. Lagarde, artan enflasyon risklerini kabul etti. bununla birlikte yıl faiz artırımlarının asla mümkün olmadığı yönündeki önceki sözlerini tekrarlamadı.

ING ANALİSTLERİ FAİZ ARTTIRMI İŞARETİNİ GÖRDÜ

ING analistleri, “Tüm bunlar, piyasaların gelecek dönemler için Mart ayında kılavuzda bir değişiklik yapılabileceği (yani 2022’de faiz artırımı olasılığına işaret etmesi) ve bankanın sıkılaştırma temposu, boyutu ve takvimi konusunda rahatça spekülasyon yapmasına zemin yarattı.” açıklamasında bulundu.

Goldman Sachs GS şimdi bankanın, Eylül ve Aralık aylarında 25’er puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyor.

EUR/USD ikilisinde FOMC sonrasında görülen 1,11-1,13 aralığının, artık yerini 1,13-1,15 aralığına bıraktığını düşünüyoruz, bu da Mart toplantısına kadar sürebilir.”

GBP/USD GERİLEDİ

Öte yandan GBP/USD 1,3590’a gerileyerek Perşembe günü ulaştığı iki haftanın zirvesi 1,3626’dan geri çekildi. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BoE), beklendiği gibi faizlerde 25 puanlık artış yaptı.

BoE’deki politikacıların yaklaşık yarısı, enflasyonun %7’yi aşarak bankanın hedefi olan %2’nin üç katını geçmesinden dolayı daha büyük bir artış yönünde oy kullandığından sterlin daha çok değer kazanabilir.

Avustralya Merkez Bankasının üç aylık Para Politikası Raporu’nun yayımlanmasının ardından Başkan Philip Lowe’nin faizleri artırma konusunda sabırlı olduğunu söylemesinin yarattığı baskı ile AUD/USD %0,3 düşüşle 0,7117’ye geriledi.

Son olarak Japonya Merkez Bankasının, özellikle de ECB’nin tutumunu değiştirmesinden sonra majör merkez bankalarının en güvercini olarak görülmesi ile USD/JPY %0,1 artarak 115,09’a ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans