Connect with us

Global

ECB Toplantısı Doları Düşürürken Euro’yu Yükseltti

Published

on

ABD hisse senedi vadeli işlemlerindeki artışlar, güvenilir para birimlerine olan ihtiyaçları azaltırken, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) şahin dönüşü sonrasında Amerikan doları düşüşe geçti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 95,285’e geriledi ve bu hafta yaklaşık %2 değer kaybederek 2020 Mart ayından beri görülen en büyük düşüşü yaşadı.

Dijital perakende devi olan Amazon’un AMZN hisselerinin güçlü kazanç raporu, Asya ve Avrupa kıtalarında olduğu gibi ABD hisse senedi vadeli işlemlerinde çok büyük artışlar yaşamasına sebep oldu. Artan güvenle birlikte gergin zamanlarda güvenli liman olan Amerikan dolarına yönelik talebe darbe vurdu.

En çok fayda gören para birimi ise euro oldu, EUR/USD paritesi %0,2 artışla 1,1456’ya yükselerek 2020 Mart ayından beri en iyi haftalık artış yoluna girdi.

Bununla birlikte eurodaki artışın ana sebebi, merkez bankası para politikası toplantısı sonrasında ECB Başkanı Christine Lagarde’ın basın toplantısı yaşattı. Lagarde, artan enflasyon risklerini kabul etti. bununla birlikte yıl faiz artırımlarının asla mümkün olmadığı yönündeki önceki sözlerini tekrarlamadı.

ING ANALİSTLERİ FAİZ ARTTIRMI İŞARETİNİ GÖRDÜ

ING analistleri, “Tüm bunlar, piyasaların gelecek dönemler için Mart ayında kılavuzda bir değişiklik yapılabileceği (yani 2022’de faiz artırımı olasılığına işaret etmesi) ve bankanın sıkılaştırma temposu, boyutu ve takvimi konusunda rahatça spekülasyon yapmasına zemin yarattı.” açıklamasında bulundu.

Goldman Sachs GS şimdi bankanın, Eylül ve Aralık aylarında 25’er puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyor.

EUR/USD ikilisinde FOMC sonrasında görülen 1,11-1,13 aralığının, artık yerini 1,13-1,15 aralığına bıraktığını düşünüyoruz, bu da Mart toplantısına kadar sürebilir.”

GBP/USD GERİLEDİ

Öte yandan GBP/USD 1,3590’a gerileyerek Perşembe günü ulaştığı iki haftanın zirvesi 1,3626’dan geri çekildi. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BoE), beklendiği gibi faizlerde 25 puanlık artış yaptı.

BoE’deki politikacıların yaklaşık yarısı, enflasyonun %7’yi aşarak bankanın hedefi olan %2’nin üç katını geçmesinden dolayı daha büyük bir artış yönünde oy kullandığından sterlin daha çok değer kazanabilir.

Avustralya Merkez Bankasının üç aylık Para Politikası Raporu’nun yayımlanmasının ardından Başkan Philip Lowe’nin faizleri artırma konusunda sabırlı olduğunu söylemesinin yarattığı baskı ile AUD/USD %0,3 düşüşle 0,7117’ye geriledi.

Son olarak Japonya Merkez Bankasının, özellikle de ECB’nin tutumunu değiştirmesinden sonra majör merkez bankalarının en güvercini olarak görülmesi ile USD/JPY %0,1 artarak 115,09’a ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans