Connect with us

Global

ECB Toplantısı Doları Düşürürken Euro’yu Yükseltti

Published

on

ABD hisse senedi vadeli işlemlerindeki artışlar, güvenilir para birimlerine olan ihtiyaçları azaltırken, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) şahin dönüşü sonrasında Amerikan doları düşüşe geçti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 95,285’e geriledi ve bu hafta yaklaşık %2 değer kaybederek 2020 Mart ayından beri görülen en büyük düşüşü yaşadı.

Dijital perakende devi olan Amazon’un AMZN hisselerinin güçlü kazanç raporu, Asya ve Avrupa kıtalarında olduğu gibi ABD hisse senedi vadeli işlemlerinde çok büyük artışlar yaşamasına sebep oldu. Artan güvenle birlikte gergin zamanlarda güvenli liman olan Amerikan dolarına yönelik talebe darbe vurdu.

En çok fayda gören para birimi ise euro oldu, EUR/USD paritesi %0,2 artışla 1,1456’ya yükselerek 2020 Mart ayından beri en iyi haftalık artış yoluna girdi.

Bununla birlikte eurodaki artışın ana sebebi, merkez bankası para politikası toplantısı sonrasında ECB Başkanı Christine Lagarde’ın basın toplantısı yaşattı. Lagarde, artan enflasyon risklerini kabul etti. bununla birlikte yıl faiz artırımlarının asla mümkün olmadığı yönündeki önceki sözlerini tekrarlamadı.

ING ANALİSTLERİ FAİZ ARTTIRMI İŞARETİNİ GÖRDÜ

ING analistleri, “Tüm bunlar, piyasaların gelecek dönemler için Mart ayında kılavuzda bir değişiklik yapılabileceği (yani 2022’de faiz artırımı olasılığına işaret etmesi) ve bankanın sıkılaştırma temposu, boyutu ve takvimi konusunda rahatça spekülasyon yapmasına zemin yarattı.” açıklamasında bulundu.

Goldman Sachs GS şimdi bankanın, Eylül ve Aralık aylarında 25’er puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyor.

EUR/USD ikilisinde FOMC sonrasında görülen 1,11-1,13 aralığının, artık yerini 1,13-1,15 aralığına bıraktığını düşünüyoruz, bu da Mart toplantısına kadar sürebilir.”

GBP/USD GERİLEDİ

Öte yandan GBP/USD 1,3590’a gerileyerek Perşembe günü ulaştığı iki haftanın zirvesi 1,3626’dan geri çekildi. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BoE), beklendiği gibi faizlerde 25 puanlık artış yaptı.

BoE’deki politikacıların yaklaşık yarısı, enflasyonun %7’yi aşarak bankanın hedefi olan %2’nin üç katını geçmesinden dolayı daha büyük bir artış yönünde oy kullandığından sterlin daha çok değer kazanabilir.

Avustralya Merkez Bankasının üç aylık Para Politikası Raporu’nun yayımlanmasının ardından Başkan Philip Lowe’nin faizleri artırma konusunda sabırlı olduğunu söylemesinin yarattığı baskı ile AUD/USD %0,3 düşüşle 0,7117’ye geriledi.

Son olarak Japonya Merkez Bankasının, özellikle de ECB’nin tutumunu değiştirmesinden sonra majör merkez bankalarının en güvercini olarak görülmesi ile USD/JPY %0,1 artarak 115,09’a ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans