Connect with us

Global

Cari İşlemler Açığı

Published

on

Cari İşlemler Açığı geçtiğimiz yılın Nisan ayına göre 3 milyar 584 milyon ABD dolar azalma yaşayarak 1 milyar 712 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda bir aylık cari işlemler açığı 32.737 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 2.332 milyon ABD dolar azalma yaşayarak 1.513 milyon ABD dolarına gerilemesi ve geçen senenin Nisan ayında 339 milyon ABD doları net çıkış kaydeden hizmetler dengesi kaleminin bu ay içinde 811 milyon ABD doları net giriş kaydetmesi etkili olmuştur.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, geçtiğimiz yılın Nisan ayında 3.548 milyon ABD doları açık gerçekleşmişken, bu ay 942 milyon ABD doları fazla çıkmıştır.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden dolayı etkilenen net gelirler 596 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 110 milyon ABD doları yükselme yaparak 1.258 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

İkincil gelir dengesinden kaynaklanan net girişler geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 212 milyon ABD doları yükselerek 248 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 56 milyon ABD doları olarak kaydedilmiştir.

Portföy yatırımlarında 1.534 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçeklemiştir. Alt kalemler itibari ile ayrıntılı incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 123 milyon ABD doları net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 44 milyon ABD doları net alış yaptığı göz önüne gelmektedir.

Yurt dışındaki tahvil ihraçları ile ilişkin olarak; bankalar 1.011 milyon ABD doları net geri ödeme yaşanmıştır.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.503 milyon ABD doları net azalma olarak kaydetmiştir.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para biriminden 325 milyon ABD doları net azalma ve Türk Lirası cinsinden 386 milyon ABD doları net yükselme olmak üzere toplam 61 milyon ABD doları net yükseliş kaydetmiştir.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar ve Genel Hükümet sırası ile 336 milyon ABD doları ve 79 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler için ise 39 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde bu ay 1.183 milyon ABD doları net azalma gözlenmiştir.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Amerika’da işsizlik başvuruları yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletlerinde istihdam sektöründeki en güncel görünümü yansıtan haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada da yükselmeye devam ediyor.

Nisan ayı başında 167 bin ile rekor düşük seviyeye gerileyen başvurular, Haziran ayında 233 bine çıktı. Son haftada artan başvurularla beraber 4 haftalık ortalama 231 bine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyesini gördü.

Pandemi başındaki rekor kayıpların ardından kısıtlamaların kaldırılmasıyla hızlı bir toparlanma gösteren istihdam sektöründe enflasyon baskısıyla başlayan ivme kaybı Haziran ayı itibariyle kendini iyice gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dış ticarette tarihi açık!

%8,6 ile 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon üretim maliyetlerini zorluyor. Bu durum sektörlerdeki büyümenin önünü kesiyor. İstihdam piyasasında da etkisini gösteren zorluk resesyon kaygılarını yükseltiyor.

Fed, resesyon riskini yüksek görmediklerini fakat faiz artırım sürecinin işgücü piyasasını ısıtmaması için çaba gösterdiklerini belirtti. Enflasyon nedeniyle maliyetler artarken faizlerin de yükselmesi sektörlerdeki kredi imkanlarını zorlaştırıyor.

Haziran ayı tarım dışı istihdam seti, enflasyon ve faiz baskısının sektörü ne kadar etkilemeye başladığını gösterecek.

Continue Reading

Global

Dış ticarette tarihi açık!

Published

on

By

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre dış ticaret açığı yıllık yüzde 155 artışla 10,60 milyar dolara yükseldi. Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığı 43,21 milyar dolar olarak rekor açık verdi.

Türkiye’de dış ticaret açığı Mayıs ayında rekor düzeye çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle yayınlanan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre, Mayıs ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 155 artarak 10,60 milyar dolara yükseldi.

İhracat 2022 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,3 artarak 18,98 milyar dolar, ithalat ise yüzde 43,5 artarak 29,59 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Mayıs ayında yüzde 79,8 iken, 2022 Mayıs ayında yüzde 64,2’ye geriledi.

Çekirdek açık 3,75 milyar dolar

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2022 Mayıs ayında yüzde 13,2 artarak 15,47 milyar dolardan, 17,51 milyar dolara yükseldi.

Mayıs ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 22,6 artış göstererek 17,34 milyar dolardan, 21,26 milyar dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı Mayıs ayında 3,75 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret hacmi yüzde 18,2 artarak 38 milyar 777 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,4 oldu.

Continue Reading

Global

Amerikan ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1.6 küçülme gösterdi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin ilk çeyreğe ilişkin daralma verisi yüzde 1.5’ten yüzde 1.6’ya yükseldi.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 1.6 küçüldü. Önceki tahmin yüzde 1.5 daralmaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İNGİLTERE’DEN RUS İŞ ADAMINA YAPTIRIM KARARI

GSYH fiyat endeksi yıllık yüzde 8.1’den 8.2’ye revize edildi.

Önceki çeyrekte yüzde 2.5 artan ve ekonominin yaklaşık üçte ikisini oluşturan kişisel tüketim harcamaları ilk çeyrekte yıllık yüzde 1.8 arttı. Önceki tahmin yüzde 3.1’di.

Amerikan ekonomisi 2020’in ikinci çeyreğinden beri ilk kez daraldı. Ekonomi 2021’in son çeyreğinde yüzde 6.9’luk güçlü büyüme kaydetmişti.

Ülkede enflasyon 40 yılın zirvesinde seyrederken Tüketici Güveni de düşüyor ancak ekonomik daralmanın resesyon işareti olmadığı ifade ediliyor.

Continue Reading

Global

Copyright © 2020 Bugun Finans