Connect with us

Global

Cari İşlemler Açığı

Published

on

Cari İşlemler Açığı geçtiğimiz yılın Nisan ayına göre 3 milyar 584 milyon ABD dolar azalma yaşayarak 1 milyar 712 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda bir aylık cari işlemler açığı 32.737 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 2.332 milyon ABD dolar azalma yaşayarak 1.513 milyon ABD dolarına gerilemesi ve geçen senenin Nisan ayında 339 milyon ABD doları net çıkış kaydeden hizmetler dengesi kaleminin bu ay içinde 811 milyon ABD doları net giriş kaydetmesi etkili olmuştur.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, geçtiğimiz yılın Nisan ayında 3.548 milyon ABD doları açık gerçekleşmişken, bu ay 942 milyon ABD doları fazla çıkmıştır.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden dolayı etkilenen net gelirler 596 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 110 milyon ABD doları yükselme yaparak 1.258 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

İkincil gelir dengesinden kaynaklanan net girişler geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 212 milyon ABD doları yükselerek 248 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 56 milyon ABD doları olarak kaydedilmiştir.

Portföy yatırımlarında 1.534 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçeklemiştir. Alt kalemler itibari ile ayrıntılı incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 123 milyon ABD doları net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 44 milyon ABD doları net alış yaptığı göz önüne gelmektedir.

Yurt dışındaki tahvil ihraçları ile ilişkin olarak; bankalar 1.011 milyon ABD doları net geri ödeme yaşanmıştır.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.503 milyon ABD doları net azalma olarak kaydetmiştir.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para biriminden 325 milyon ABD doları net azalma ve Türk Lirası cinsinden 386 milyon ABD doları net yükselme olmak üzere toplam 61 milyon ABD doları net yükseliş kaydetmiştir.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar ve Genel Hükümet sırası ile 336 milyon ABD doları ve 79 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler için ise 39 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde bu ay 1.183 milyon ABD doları net azalma gözlenmiştir.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans