Connect with us

Global

Reel Kesimin Kısa Vadeli Döviz

Published

on

Reel kesimin kısa vadeli döviz yükümlülüklerinin payı Mart 2021’de %33 ile son bir senenin en yüksek düzeyine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı finansal kesim dışındaki firmaların Döviz varlık ve yükümlülükleri bilgilerine göre, bir önceki aya göre yurt içi bankalardaki mevduat 4.355 milyon dolar azalma yaşanırken, ihracat alacakları ve yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları sırası ile 1.885 milyon dolar ve 155 milyon dolar yükselme gösterdi. Dolar cinsinden varlık ise 2,382 milyon azalma yaşadı.

Kısa vadeli döviz yükümlülüklerinin toplam döviz yükümlülükleri içindeki payı ise yükselme yaparak Mart 2020 düzeylerine ulaştı.

Mart 2021 döneminde kısa vadeli varlıklar 119.110 milyon dolar iken, kısa vadeli yükümlülükler 98.543 milyon dolar olarak yaşandı.

Kısa Vadeli Net Döviz Pozisyonu Fazlası ise 20.567 milyon dolar olarak gerçekleşerek Şubat 2021 dönemine göre 5.304 milyon dolar azalma yaşandı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı %33 seviyesinde bulunuyor.

Mart 2021 döneminde yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler Şubat 2021 dönemine göre 19 milyon dolar azalma yaşanırken, uzun vadeli olanlar 2.074 milyon dolar azalma yaşadı.

Yurt dışından sağlanan kredilerde ise kısa vadeli olanlar 2.786 milyon dolar artış yaparken, uzun vadeli krediler 726 milyon dolar azalma yaşadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans