Connect with us

Global

Reel Kesimin Kısa Vadeli Döviz

Published

on

Reel kesimin kısa vadeli döviz yükümlülüklerinin payı Mart 2021’de %33 ile son bir senenin en yüksek düzeyine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı finansal kesim dışındaki firmaların Döviz varlık ve yükümlülükleri bilgilerine göre, bir önceki aya göre yurt içi bankalardaki mevduat 4.355 milyon dolar azalma yaşanırken, ihracat alacakları ve yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları sırası ile 1.885 milyon dolar ve 155 milyon dolar yükselme gösterdi. Dolar cinsinden varlık ise 2,382 milyon azalma yaşadı.

Kısa vadeli döviz yükümlülüklerinin toplam döviz yükümlülükleri içindeki payı ise yükselme yaparak Mart 2020 düzeylerine ulaştı.

Mart 2021 döneminde kısa vadeli varlıklar 119.110 milyon dolar iken, kısa vadeli yükümlülükler 98.543 milyon dolar olarak yaşandı.

Kısa Vadeli Net Döviz Pozisyonu Fazlası ise 20.567 milyon dolar olarak gerçekleşerek Şubat 2021 dönemine göre 5.304 milyon dolar azalma yaşandı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı %33 seviyesinde bulunuyor.

Mart 2021 döneminde yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler Şubat 2021 dönemine göre 19 milyon dolar azalma yaşanırken, uzun vadeli olanlar 2.074 milyon dolar azalma yaşadı.

Yurt dışından sağlanan kredilerde ise kısa vadeli olanlar 2.786 milyon dolar artış yaparken, uzun vadeli krediler 726 milyon dolar azalma yaşadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans