Connect with us

Global

Faiz Artırımını 2022 Sonundan Önce Bekliyorum

Published

on

Faiz artırımını 2022 sonundan önce bekliyorum. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in ilk faiz yükselmesinin 2022 yılı sonundan önce gerçekleşmesinin mümkün olduğunu düşünmeye devam ettiğini ifade etti.

“Bugün itibari faiz artırımı zamanlaması konusundaki görüşümü değiştirecek herhangi bir şey yaşamış değilim” diye ifade eden Kaplan, faiz artırımına kadar tam istihdama ve Fed’in %2 enflasyon hedefine ulaşılması hedefinde “iyi bir şans” gördüğünü de dile getirdi.

Kaplan yaptığı konuşmada, Fed’in varlık alımlarını çok geç olmadan azaltmasını destekleyeceğini yinelerken, enflasyon rakamlarının sonbaharda düşmesini beklediğini de dile getirdi. Ancak Kaplan, bazı bozulmaların ısrarla sürmesi halinde fiyat ölçümlerinin sene sonuna kadar yüksek kalmaya sürdürebileceğini de ifade etti.

Fed’in enflasyonu yakından izleyeceğini ve tüketicilerin enflasyon bekleyişlerinin %2 hedefine yakın çıpalanmaya devam etmelerini yapmak için yapabileceği her şeyi yapacağını dile getiren Kaplan, “İnsanların, Fed‘in fiyat istikrarını başarma taahhütünden şüphe duymaları gerektiğini düşünmüyorum” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans