Connect with us

Global

Faiz Artırımını 2022 Sonundan Önce Bekliyorum

Published

on

Faiz artırımını 2022 sonundan önce bekliyorum. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in ilk faiz yükselmesinin 2022 yılı sonundan önce gerçekleşmesinin mümkün olduğunu düşünmeye devam ettiğini ifade etti.

“Bugün itibari faiz artırımı zamanlaması konusundaki görüşümü değiştirecek herhangi bir şey yaşamış değilim” diye ifade eden Kaplan, faiz artırımına kadar tam istihdama ve Fed’in %2 enflasyon hedefine ulaşılması hedefinde “iyi bir şans” gördüğünü de dile getirdi.

Kaplan yaptığı konuşmada, Fed’in varlık alımlarını çok geç olmadan azaltmasını destekleyeceğini yinelerken, enflasyon rakamlarının sonbaharda düşmesini beklediğini de dile getirdi. Ancak Kaplan, bazı bozulmaların ısrarla sürmesi halinde fiyat ölçümlerinin sene sonuna kadar yüksek kalmaya sürdürebileceğini de ifade etti.

Fed’in enflasyonu yakından izleyeceğini ve tüketicilerin enflasyon bekleyişlerinin %2 hedefine yakın çıpalanmaya devam etmelerini yapmak için yapabileceği her şeyi yapacağını dile getiren Kaplan, “İnsanların, Fed‘in fiyat istikrarını başarma taahhütünden şüphe duymaları gerektiğini düşünmüyorum” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

BIST100 endeksi yükselişte

Published

on

By

bist

BIST100 endeksi yükselişte

BIST100 endeksi, yeni güne 9.113.55 puandan başladı.

Geçtiğimiz gün yüzde 0,87 yükselişle 9.072 puandan kapatan endeks, böylece önceki günkü negatif kapanışının ardından yeniden 9.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirdi. BIST100’de 57 hisse yükselirken 42 hisse güne düşüşle kapattı. Endeksin günlük işlem hacmi 132 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi, toplam hacmin yaklaşık yüzde 68’ini oluşturdu. Güne artıda başlayan endeks, ilk işlemlerde pozitif görünümünü koruyordu.

Açılışta faktöring, bilişim, gıda ve kağıt, %1’in üzerinde değer artışıyla en çok talep gören sektörlerdi. Güne ekside başlayan sektör bulunmazken turizm, banka ve inşaat sektörleri, düşük ivmeli bir başlangıç gerçekleştirdi.

Continue Reading

Global

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde

Published

on

By

Küresel piyasalarda gözler tüfe'de

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde
Salı günü açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesi hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözleniyor. S&P 500’ün Cuma günkü ralliyle 5 bin puan üzerinde kapanışının ardından ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Asya Pasifik’te bugün tatil sebebiyle Japonya’da ABD tahvilleri işlemde değildi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil sebebiyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvillerinde ise ABD TÜFE verisi öncesinde gerileme görüldü. Avustralya 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3 yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı yüzde 0,5 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans