Connect with us

Ekonomi

Halka Arza Vergi Teşvikinde Son Dönemeç

Published

on

Halka arza vergi teşvikinde son dönemeç gerçekleşti. Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda ilk defa işlem görmek şartıyla en az %20 oranında halka arz yapılan şirketler için 2 puanlık kurumlar vergisi indirimi uygulanmasına yönelik şartların belirleneceği düzenlemenin yakında yayımlanması bekleniyor. Konu ile ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığının hazırladığı bildiri taslağına göre, söz konusu indirim, kurumların paylarının ilk kez halka arz edildiği hesap döneminden başlaması üzerine 5 hesap dönemine ait kazançlarına uygulama yapılacak.

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda ilk kez işlem yapmak üzere en az %20 oranında halka arz edilen kurumlar için kurumlar vergisinde 2 puan indirim yapılmasına yönelik teşvikin uygulanmasına dair kurallarını yakın zamanda açıklanması hedefleniyor.

AA’nın Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) alınan bilgiye göre, geçen sene yayımlanan 7256 sayılı Kanun’da hüküm altına alınan söz konusu olan düzenlemenin uygulaması ile ilişkin kurum aracılığıyla hazırlanan bildiri taslağı, ilgili kuruluşlardan gelen görüşler dikkate alınarak yenilendi.

Bankalar, finansal kiralama şirketleri ve faktoring şirketleri olmak üzere finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları ve yetkili Döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kuruluşları ile sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ise indirimli uygulama sürecinden yarar sağlayamayacak.

Söz konusu indirimli oran uygulamasından yararlanabilmesi için, payların Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda 17 Kasım 2020 tarihinden sonra ilk kez halka arz ediliyor olması ve en az %20 halka arzın gerçekleştirilmesi şartını gerçekleştirmesi gerekiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans