Connect with us

Global

AB’nin 4 Büyüğünden 3’ü İlk Çeyrekte Daralma

Published

on

AB’nin 4 büyüğünden 3’ü ilk çeyrekte daralma gerçekleşti. Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomilerine sahip olan Almanya, İspanya ve İtalya ilk çeyrekte daralma yaşarken Fransa az da olsa büyüme kaydetti.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerine sahip olan İtalya, Almanya ve İspanya ilk çeyrekte artış gösteren koronavirüs vakaları ile daralma yaşadı. Fransa ise sınırlamalara rağmen çok az büyümeyi başardı.

Yavaş aşılama ile beraber Avrupa Birliği’nin ekonomik toparlanma ne kadar geride kaldığı da büyüme rakamlarında gözlemlenebiliyor. Euro bölgesinde bulunan 19 ülkenin büyüme rakamları ise neredeyse kesin bir iki dipli resesyona işaret gösterirken, ABD aynı dönemde hanehalkı harcamaları ile %6,4 büyüdü.

Almanya’da ilk çeyrekte ekonomi senelik bazda %1,7 daralma içinde olurken, İtalya’da %0,4 ve İspanya’da %0 ,5 gerileme yaşadı. Bunun yanında sıkı karantina tedbirleri uygulayan Fransa senelik %0,4 büyüme kaydetti.

Bölgedeki en yüksek ekonomiye sahip olan Almanya, ekonomistlerin beklentisinden daha fazla daralma gösterirken ülkedeki sıkı karantina tedbirleri bu düşüşte etkili oldu.

İtalya’daki ekonomik daralma ise ülkenin çift dipli bir resesyonun içinde bulunduğunu belirtiyor. Başbakan Mario Draghi ise 260 milyar euro değerinde yeni bir harcama planı paketi açıkladı.

İspanya’da düşüş gösteren tüketim ve yatırım ile beraber büyümede dip görüldü. Hükümet ise AB’nin toparlanma fonunun aktif edilmesi ile birlikte yılın ikinci yarısında bir toparlanma hedefliyor.

Euro bölgesi’nin tamamı ise ilk çeyrekte %0,6 daralma yaşadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans