Connect with us

Global

AB’nin 4 Büyüğünden 3’ü İlk Çeyrekte Daralma

Published

on

AB’nin 4 büyüğünden 3’ü ilk çeyrekte daralma gerçekleşti. Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomilerine sahip olan Almanya, İspanya ve İtalya ilk çeyrekte daralma yaşarken Fransa az da olsa büyüme kaydetti.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerine sahip olan İtalya, Almanya ve İspanya ilk çeyrekte artış gösteren koronavirüs vakaları ile daralma yaşadı. Fransa ise sınırlamalara rağmen çok az büyümeyi başardı.

Yavaş aşılama ile beraber Avrupa Birliği’nin ekonomik toparlanma ne kadar geride kaldığı da büyüme rakamlarında gözlemlenebiliyor. Euro bölgesinde bulunan 19 ülkenin büyüme rakamları ise neredeyse kesin bir iki dipli resesyona işaret gösterirken, ABD aynı dönemde hanehalkı harcamaları ile %6,4 büyüdü.

Almanya’da ilk çeyrekte ekonomi senelik bazda %1,7 daralma içinde olurken, İtalya’da %0,4 ve İspanya’da %0 ,5 gerileme yaşadı. Bunun yanında sıkı karantina tedbirleri uygulayan Fransa senelik %0,4 büyüme kaydetti.

Bölgedeki en yüksek ekonomiye sahip olan Almanya, ekonomistlerin beklentisinden daha fazla daralma gösterirken ülkedeki sıkı karantina tedbirleri bu düşüşte etkili oldu.

İtalya’daki ekonomik daralma ise ülkenin çift dipli bir resesyonun içinde bulunduğunu belirtiyor. Başbakan Mario Draghi ise 260 milyar euro değerinde yeni bir harcama planı paketi açıkladı.

İspanya’da düşüş gösteren tüketim ve yatırım ile beraber büyümede dip görüldü. Hükümet ise AB’nin toparlanma fonunun aktif edilmesi ile birlikte yılın ikinci yarısında bir toparlanma hedefliyor.

Euro bölgesi’nin tamamı ise ilk çeyrekte %0,6 daralma yaşadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans