Connect with us

Global

AB’nin 4 Büyüğünden 3’ü İlk Çeyrekte Daralma

Published

on

AB’nin 4 büyüğünden 3’ü ilk çeyrekte daralma gerçekleşti. Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomilerine sahip olan Almanya, İspanya ve İtalya ilk çeyrekte daralma yaşarken Fransa az da olsa büyüme kaydetti.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerine sahip olan İtalya, Almanya ve İspanya ilk çeyrekte artış gösteren koronavirüs vakaları ile daralma yaşadı. Fransa ise sınırlamalara rağmen çok az büyümeyi başardı.

Yavaş aşılama ile beraber Avrupa Birliği’nin ekonomik toparlanma ne kadar geride kaldığı da büyüme rakamlarında gözlemlenebiliyor. Euro bölgesinde bulunan 19 ülkenin büyüme rakamları ise neredeyse kesin bir iki dipli resesyona işaret gösterirken, ABD aynı dönemde hanehalkı harcamaları ile %6,4 büyüdü.

Almanya’da ilk çeyrekte ekonomi senelik bazda %1,7 daralma içinde olurken, İtalya’da %0,4 ve İspanya’da %0 ,5 gerileme yaşadı. Bunun yanında sıkı karantina tedbirleri uygulayan Fransa senelik %0,4 büyüme kaydetti.

Bölgedeki en yüksek ekonomiye sahip olan Almanya, ekonomistlerin beklentisinden daha fazla daralma gösterirken ülkedeki sıkı karantina tedbirleri bu düşüşte etkili oldu.

İtalya’daki ekonomik daralma ise ülkenin çift dipli bir resesyonun içinde bulunduğunu belirtiyor. Başbakan Mario Draghi ise 260 milyar euro değerinde yeni bir harcama planı paketi açıkladı.

İspanya’da düşüş gösteren tüketim ve yatırım ile beraber büyümede dip görüldü. Hükümet ise AB’nin toparlanma fonunun aktif edilmesi ile birlikte yılın ikinci yarısında bir toparlanma hedefliyor.

Euro bölgesi’nin tamamı ise ilk çeyrekte %0,6 daralma yaşadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans