Connect with us

Global

Morgan Stanley’den Merkez Bankası Tahmini

Published

on

Morgan Stanley’den Merkez Bankası açıklaması yapıldı. yaz ayları süresince %19 düzeyinde seyretmesini, artış gösteren enflasyon ve dış açık gibi ekonomik faktörler göz önünde bulundurulduğunda Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

Deutsche Bank’ın açıklaması sonrasında Morgan Stanley de politika faizi beklentilerini bildirdi.

Morgan Stanley ekonomistleri enflasyonun yaz ayları boyunca %19 düzeyinde seyretmesini, faizlerin düşürülmesi yönündeki politik baskıya karşı yükselen enflasyon ve dış açık gibi ekonomik faktörler göz önünde bulundurulduğunda Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmayı sürdürmesini beklediklerini belirtti.

Morgan Stanley ekonomistleri bildirdiği raporda “Diğer alternatifler neler olabilir diye baktığımızda, zorunlu karşılıkların indirilmesi, hedefli krediler ya da makro ihtiyati bazı önemlerinin gevşetilmesi gibi adımlarla parasal koşullar gevşetilebilir” ifadeleri kullanıldı.

Ekonomistler, ekonominin Covid-19 öncesi düzeylerde olması ve 2018 öncesi trende doğru ilerliyor olması göz önüne alındığında ilave bir parasal yardımın enflasyonun daha da artış göstermesine ve yatırımcıların endişelenmesine sebep olacağını belirtti.

Deutsche Bank Temmuz’da TCMB‘den faiz değişikliği bekliyor

Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Temmuz ayından itibaren faiz indirme beklentisi içinde olduklarını ve sene sonu için büyüme tahminlerini aşağı yönlü güncellediklerini söyledi.

Yaptığı değerlendirmede %15’e yakın bir yılsonu enflasyonu beklediklerini ifade eden Wietoska, “Enflasyon kısa vadede yükselmeye devam edecek, baz etkileri ve Döviz şokunun da bunda etkisi olacaktır. Nisan’da enflasyonun %17’ye çıkmasını hedefliyoruz ama bunun zirve olacağını düşünmüyoruz ve enflasyondaki yükselmenin devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Hala aşırı şekilde belirsizliğin olduğunu ve dış koşulların zorlu kalmaya devam ettiğini ifade eden Wietoska, TL’deki yüksek hareketliliğin enflasyonu kısa vadede etkileyeceğini dile getirdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans