Connect with us

Global

Morgan Stanley’den Merkez Bankası Tahmini

Published

on

Morgan Stanley’den Merkez Bankası açıklaması yapıldı. yaz ayları süresince %19 düzeyinde seyretmesini, artış gösteren enflasyon ve dış açık gibi ekonomik faktörler göz önünde bulundurulduğunda Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

Deutsche Bank’ın açıklaması sonrasında Morgan Stanley de politika faizi beklentilerini bildirdi.

Morgan Stanley ekonomistleri enflasyonun yaz ayları boyunca %19 düzeyinde seyretmesini, faizlerin düşürülmesi yönündeki politik baskıya karşı yükselen enflasyon ve dış açık gibi ekonomik faktörler göz önünde bulundurulduğunda Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmayı sürdürmesini beklediklerini belirtti.

Morgan Stanley ekonomistleri bildirdiği raporda “Diğer alternatifler neler olabilir diye baktığımızda, zorunlu karşılıkların indirilmesi, hedefli krediler ya da makro ihtiyati bazı önemlerinin gevşetilmesi gibi adımlarla parasal koşullar gevşetilebilir” ifadeleri kullanıldı.

Ekonomistler, ekonominin Covid-19 öncesi düzeylerde olması ve 2018 öncesi trende doğru ilerliyor olması göz önüne alındığında ilave bir parasal yardımın enflasyonun daha da artış göstermesine ve yatırımcıların endişelenmesine sebep olacağını belirtti.

Deutsche Bank Temmuz’da TCMB‘den faiz değişikliği bekliyor

Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Temmuz ayından itibaren faiz indirme beklentisi içinde olduklarını ve sene sonu için büyüme tahminlerini aşağı yönlü güncellediklerini söyledi.

Yaptığı değerlendirmede %15’e yakın bir yılsonu enflasyonu beklediklerini ifade eden Wietoska, “Enflasyon kısa vadede yükselmeye devam edecek, baz etkileri ve Döviz şokunun da bunda etkisi olacaktır. Nisan’da enflasyonun %17’ye çıkmasını hedefliyoruz ama bunun zirve olacağını düşünmüyoruz ve enflasyondaki yükselmenin devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Hala aşırı şekilde belirsizliğin olduğunu ve dış koşulların zorlu kalmaya devam ettiğini ifade eden Wietoska, TL’deki yüksek hareketliliğin enflasyonu kısa vadede etkileyeceğini dile getirdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans