Connect with us

Altın

Dolar Trendi Altına Yaradı

Published

on

Dolar trendi altına yarar sağladı. ABD’de pandemi döneminin en düşük işsizlik maaşı başvuru rakamının kaydetmesi ile güvenli limanlarda görülen azalma, Biden’ın zenginlere vergi planı ile yerini yükselmeye bıraktı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazancı sağlayan zenginlere vergi hazırlığında olduğu haberi dolar paritesinde düşüş trendini desteklerken, güvenli limanlara alım sağladı.

Spot altının onsu haftanın son işlem gününde 1.795 doların üstünü test ederken, altının üçüncü haftasında da pozitif tamamlanması hedefleniyor.

Perşembe günü açıklanan ABD işsizlik maaşı başvuruları riskli varlıklara yönelik iştahı yükseltirken güvenli limanlardan çıkış yaşanmasına sebep olmuştu. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta pandemi zamanında görülen en düşük düzeye indi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın bilgilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 17 Nisan’da kapanan haftada 39 bin azalarak 547 bin oldu. Başvurular böylelikle Mart 2020’den bu yana ilk kez iki hafta arka arkaya 700 binin altında gerçekleşti.

Biden’ın vergi planı doları baskıladı

Haftanın son işlem gününde ise piyasada Joe Biden’ın vergi planı ile ilgili haber akışı etkili oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, sermaye kazancı vergisi oranının hemen hemen ikiye katlanarak %39,6’ya çıkarılmasını belirtecek. Bu oran yatırım geliri üstündekimevcut bir ek vergi ile birleştiğinde, yatırımcılar için federal vergi oranlarının %43,4’e kadar çıkabileceği manasına geliyor.

Plan henüz kamuya açıklanmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen kaynak kitle, planın 1 milyon dolar veya daha fazla kazananlar için sermaye kazancı oranını %39,6’ya yükseleceğini, mevcut taban oranının %20’ye yükseltileceğini ifade etti.

Obamacare’i finanse eden yatırım geliri üstünden %3,8’lik bir vergi uygulanacak ve finansal varlıkların kazançlarındaki vergi oranını ücret ve maaş geliri üzerindeki en yüksek orandan daha zirveye iteceklerini söylediler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altın Vadeli İşlemleri Yükseliş Gösteriyor!

Published

on

By

Altın Vadeli İşlemleri bugün yükselişe geçti.

Altın Vadeli İşlemleri yazı yazılırken, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için %0,07 yükselerek onsu USD1,00 ‘den işlem gördü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
DÜNYA BANKASINDAN GIDA SORUNUNA ÇÖZÜM

Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda %0,17 düşüş gösterdi. USD103,68 seviyesinden işlem görüyor.

Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için %0,24 arttı ve onsu USD21,49 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için %1,20 arttı ve libresi USD4,20 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Altın

Bütün Dikkatler Altında Enflasyon Verilerinde

Published

on

By

Altın, Çarşamba günü açıklanacak Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verileri öncesi tahvil getirilerinin artmasıyla haftalık bazda düşüş yaşadı.
Altın, büyük ekonomilerin enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların gözlerini artan tahvil getirileri ve güçlenen dolara dikmesiyle yılın en uzun düşüş serisini devam ettirdi.

Haftanın ilk işlemlerinde spot altının onsu 1.870 doları test etti.

Altın, Fed ve diğer merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında sıkılaşmayı hızlandırma kararı aldığı Nisan ortasından bu zamana düşüşüne devam ediyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’DE İSTİHDAM VERİLERİ BEKLENTİLERİ AŞTI

Parasal sıkılaşma politikası Amerika Birleşik Devletleri tahvil getirilerini %3’ün üzerine taşırken doların da 5 haftalık bir yükseliş serisi yakalamasını sağlayarak altının cazibesine darbe vurdu.

Enflasyon verilerinin fiyat baskıları ve para politikalarıyla ilgili yaşanan tartışmaları beslediği ortamda tahvil piyasasında yeni dalgalanmalar yaşanabileceği söyleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerinin Çarşamba günü açıklanacağı haftada Çin, Hindistan, Meksika ve Brezilya da enflasyon verilerini açıklayacak.

Continue Reading

Altın

Ons Altın ve Gram Altın Haftaya Düşüşle Başladı!

Published

on

By

Ons altın, haftaya düşüşle başladı. günlük bazda %1,25 kayıpla 1.905 dolara kadar gerileme gösteren ons altının bu seviyesi 29 Mart sonrası en düşük seviye oldu.

29 Mart’ta İstanbul’da Rusya ve Ukrayna arasında müzakerelerin yapılması ile artan barış beklentisi 1.890 dolara kadar düşürmüştü. Müzakerelerden sonuç alınamaması ve Rusya’nın işgal gücünü artırmasıyla jeopolitik risklerin de canlı kalması altını bu ay da destekledi. Fiyat geçen hafta başında 1.998 dolara çıktı, ancak haftanın devamında Fed’e dair beklentilerin giderek kuvvetlenmesiyle kıymetli metal haftayı 1.930 dolardan kapattı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Fransa’da Halk Macron’u Seçti! – Bugün Finans – Forex – Kripto Para (bugunfinans.com)

Piyasalar Fed’in Mayıs’ta 50 baz puan artış yapmasına kesin gözüyle bakılırken, Bullard’ın açıklamaları sonrası 75 baz puanlık bir faiz artışına da ihtimal veriliyor. Tahvil faizlerindeki yükselişle beraber altın ayın son haftasında düşüş yaşıyor.

24 Şubat itibarıyla jeopolitik risklerle yükseliş gösteren altın, son iki aylık dönemde 1.890 – 1.880 dolar aralığını düşüşlerde koruduğu için bu hafta devam edecek geri çekilmelerde bu aralık destek olarak izleniyor.

Dolar bugün en çok Kolombiya pesosu, Macaristan forinti ve Polonya zlotisi karşısında yükselirken TL karşısında 14,77 – 14,75 aralığında işlem görmekte, Kurdan destek alamayan gram altın da onstaki düşüşün etkisiyle bugün %1,25 kayıpla 904 TL’ye geriledi. Bu seviye 30 Mart sonrası en düşük olurken aylık bazda %1 kadar negatif tarafa geçti.

Continue Reading

Global

Copyright © 2020 Bugun Finans