Connect with us

Altın

Dolar Trendi Altına Yaradı

Published

on

Dolar trendi altına yarar sağladı. ABD’de pandemi döneminin en düşük işsizlik maaşı başvuru rakamının kaydetmesi ile güvenli limanlarda görülen azalma, Biden’ın zenginlere vergi planı ile yerini yükselmeye bıraktı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazancı sağlayan zenginlere vergi hazırlığında olduğu haberi dolar paritesinde düşüş trendini desteklerken, güvenli limanlara alım sağladı.

Spot altının onsu haftanın son işlem gününde 1.795 doların üstünü test ederken, altının üçüncü haftasında da pozitif tamamlanması hedefleniyor.

Perşembe günü açıklanan ABD işsizlik maaşı başvuruları riskli varlıklara yönelik iştahı yükseltirken güvenli limanlardan çıkış yaşanmasına sebep olmuştu. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta pandemi zamanında görülen en düşük düzeye indi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın bilgilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 17 Nisan’da kapanan haftada 39 bin azalarak 547 bin oldu. Başvurular böylelikle Mart 2020’den bu yana ilk kez iki hafta arka arkaya 700 binin altında gerçekleşti.

Biden’ın vergi planı doları baskıladı

Haftanın son işlem gününde ise piyasada Joe Biden’ın vergi planı ile ilgili haber akışı etkili oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, sermaye kazancı vergisi oranının hemen hemen ikiye katlanarak %39,6’ya çıkarılmasını belirtecek. Bu oran yatırım geliri üstündekimevcut bir ek vergi ile birleştiğinde, yatırımcılar için federal vergi oranlarının %43,4’e kadar çıkabileceği manasına geliyor.

Plan henüz kamuya açıklanmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen kaynak kitle, planın 1 milyon dolar veya daha fazla kazananlar için sermaye kazancı oranını %39,6’ya yükseleceğini, mevcut taban oranının %20’ye yükseltileceğini ifade etti.

Obamacare’i finanse eden yatırım geliri üstünden %3,8’lik bir vergi uygulanacak ve finansal varlıkların kazançlarındaki vergi oranını ücret ve maaş geliri üzerindeki en yüksek orandan daha zirveye iteceklerini söylediler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans