Connect with us

Altın

Dolar Trendi Altına Yaradı

Published

on

Dolar trendi altına yarar sağladı. ABD’de pandemi döneminin en düşük işsizlik maaşı başvuru rakamının kaydetmesi ile güvenli limanlarda görülen azalma, Biden’ın zenginlere vergi planı ile yerini yükselmeye bıraktı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazancı sağlayan zenginlere vergi hazırlığında olduğu haberi dolar paritesinde düşüş trendini desteklerken, güvenli limanlara alım sağladı.

Spot altının onsu haftanın son işlem gününde 1.795 doların üstünü test ederken, altının üçüncü haftasında da pozitif tamamlanması hedefleniyor.

Perşembe günü açıklanan ABD işsizlik maaşı başvuruları riskli varlıklara yönelik iştahı yükseltirken güvenli limanlardan çıkış yaşanmasına sebep olmuştu. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta pandemi zamanında görülen en düşük düzeye indi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın bilgilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 17 Nisan’da kapanan haftada 39 bin azalarak 547 bin oldu. Başvurular böylelikle Mart 2020’den bu yana ilk kez iki hafta arka arkaya 700 binin altında gerçekleşti.

Biden’ın vergi planı doları baskıladı

Haftanın son işlem gününde ise piyasada Joe Biden’ın vergi planı ile ilgili haber akışı etkili oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, sermaye kazancı vergisi oranının hemen hemen ikiye katlanarak %39,6’ya çıkarılmasını belirtecek. Bu oran yatırım geliri üstündekimevcut bir ek vergi ile birleştiğinde, yatırımcılar için federal vergi oranlarının %43,4’e kadar çıkabileceği manasına geliyor.

Plan henüz kamuya açıklanmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen kaynak kitle, planın 1 milyon dolar veya daha fazla kazananlar için sermaye kazancı oranını %39,6’ya yükseleceğini, mevcut taban oranının %20’ye yükseltileceğini ifade etti.

Obamacare’i finanse eden yatırım geliri üstünden %3,8’lik bir vergi uygulanacak ve finansal varlıkların kazançlarındaki vergi oranını ücret ve maaş geliri üzerindeki en yüksek orandan daha zirveye iteceklerini söylediler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Powell’ın konuşmasının ardından altın yükselişte

Published

on

By

Powell'ın konuşmasının ardından altın yükselişte

FED Başkanı Powell’ın daha küçük faiz artışı öngörüsünün metal piyasalarında ralliyi tetiklenmesinin ardından altın fiyaları yükselişte. Altın Perşembe günü üç ayın en yüksek seviyelerine çıktı.

Fed Başkanı Washington’da yaptığı bir konuşmasında merkez bankasının, keskin faiz artışlarının ekonomi üzerindeki etkilerini gözlemlemek için geri adım atarken önümüzdeki aylarda faiz artırımı hızını muhtemelen hafifleteceğini söyledi.

Fakat Powell, büyük ölçüde enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle faiz oranlarının, daha önce beklenenden çok daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı konusunda söyledi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Ekim ayında Fed’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde, yaklaşık yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte Powell’ın yorumları metal piyasalarında geniş tabanlı bir ralliye yol açtı zira daha yavaş faiz artırımı beklentisi, bu yıl artan faizler yüzünden sersemleyen piyasalara kısa vadeli bir rahatlama sağladı.

Spot altın %0,5 artışla 1.778,20 dolara yükselirken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %1,8 artışla Ağustos ortasından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.791,25 dolara çıktı. Her iki enstrüman da Çarşamba günü %1’in üzerinde artış gösterdi.

Altın fiyatları, birçok Fed yetkilisinin önümüzdeki aylarda daha küçük faiz artışlarına işaret etmesiyle Kasım ayını da güçlü artışlarla bitirdi.

Continue Reading

Altın

Altın 1.700 dolar altına düştü

Published

on

By

Altın 1.700 dolar altına düştü

Altın fiyatları, Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar, ABD para politikasının izleyeceği yol konusunda bir miktar belirsizlik yaratmasının ardından geçtiğimiz gün önemli bir destek seviyesinin altına düştü.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada Fed’in faiz artışları konusunda”kat etmesi gereken bir yol” olduğunu ve enflasyonla mücadelede faiz artışlarının 2024 yılına kadar sürdürebileceğini söyledi. Bunun yanı sıra faiz oranları en az yüzde 1 artarak yüzde 5 ile yüzde 5,25 arasında olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca New York Fed Başkanı John Williams, enflasyon baskıları eninde sonunda hafifleyeceği için merkez bankasının, 2024 yılında faizleri düşürmeye başlayacağını söyledi. Ek olarak enflasyonu düşürmek için borçlanma maliyetlerinin daha da yükselmesi gerektiğini söyledi.

Bu açıklamalar doları güçlendirdi ve Pazartesi günü yaklaşık yüzde 0,7 artmasını sağladı. Bu durum başta altın olmak üzere çoğu metal piyasasını olumsuz etkiledi.

Spot altın 1.741,33 dolar civarında yatay seyrederken Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri de geri çekilmeyi sürdürerek 1.740,00 dolar civarında işlem gördü. Her iki enstrüman da Pazartesi günü %0,6 civarında değer kaybetti.

Continue Reading

Altın

Altında yatay seyir

Published

on

By

Altın

Altın fiyatları haftanın ilk işlem gününe hareketli başlamadı. Fakat piyasalar önümüzdeki ayarlarda ABD para politikasının izleyeceği yol konusunda daha fazla netlik ararken bakır fiyatları Çin’deki COVID-19 dalgasının talebi azaltacağı fikrine yol açmasından dolayı canlanmadı.

Bu hafta paylaşılacak olan Fed toplantı tutanakları, merkez bankasının faizleri artırma konusunda nasıl bir yol izlemeyi planladığına dair daha fazla fikir verecektir.

Enflasyonun son aylarda beklentilerden daha fazla gerilemesinin ardından piyasalar, Aralık ayında nispeten daha küçük bir faiz artışı olasılığı ile fiyatlanırken FED üyeleri tarafından yapılan son yorumlarda, faizlerin beklenenden daha uzun süre artırılmaya devam edebileceğine işaret ediyor.

Spot altın yüzde 0,1 artışla 1.752,81 dolara yükselirken altın 1.754,90 dolara çıktı. Her iki enstrüman da geçen hafta Fed üyelerinin, daha yüksek faiz oranları konusunda uyarıda bulunmasının ardından yaklaşık %2 değer kaybetti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans