Connect with us

Dolar

TL Üzerindeki Baskı, Kapalı Piyasada Devam Etti

Published

on

TL Üzerindeki Baskı Kapalı Piyasada Da Sürdürdü.Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günde de küresel piyasalarda geçen işlemlerde Türk Lirası üstündeki baskının devam ettiği gözlemlendi.

Türk Lirası, hafta başından beri yaşadığı baskıyı yurtiçi piyasaların kapalı olduğu işlem gününde de hissetti.

Küresel piyasalarda güne 8,32 düzeyinde başlayan Dolar/TL 8,39’un üstünü test etti. ABD Başkanı Biden’ın basına yansıya sermaye kazançlarını vergilendirmeye yönelik planının sonrasında geriye hareket ettiği görüldü.

Birçok para birimi dolar karşısında değer kazanımı yaşarken, Türk Lirası Tayland bahtı ile birlikte negatif tarafta bulundu.

Döviz mevduatlarında yükseliş devam Etti

Döviz mevduatlarında yükselme hareketi 16 Nisan haftasında da sürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bilgilerine göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları Nisan’ın üçüncü haftasında 2,2 milyar dolar yükselerek 225,2 milyar dolar seviyesine çıktı.

Parite etkisinden arındırılmış bilgilere ayrıntılı bakıldığında ise 16 Nisan haftasında döviz mevduatlarında yükseliş 1,4 milyar dolar olarak kayıt edildi. Parite etkisinden arındırılmış veride gerçek kişilerin döviz mevduatları 257 milyon dolar yükselirken, tüzel kişilerin döviz mevduatları ise 1,1 milyar dolar artış yaşadı.

TCMB’de yaşanan görev değişikliği sonrasında kurda gerçekleşen yükseliş sonrasında döviz mevduatlarında geriye yönelik hareket kaydedilmiş ve döviz mevduatları 232 milyar dolar düzeyinden 221 milyar dolara gerilemişti.

TL Üzerindeki Baskı Kapalı Piyasada Devam Etti. Döviz rezervleri yeniden toparlanabilecek mi?

Döviz rezervleri yeniden toparlanabilecek mi?

TCMB bilgilerine göre bu senenin Ocak-Temmuz döneminde reeskont kredilerinin rezervlere yararı 8,9 milyar dolar olarak görüldü. Bu rakam salgın senesi 2020’nin aynı döneminde 12,9 milyar dolar olarak kayıt edilmişti. Böylece 2021’de reeskont kredilerinden gelen katkı 2020’ye göre %31 azalma gösterdi.

Reeskont kredileri geriye hareket gösteren rezervlerin tekrardan inşa edilmesi için ciddi bir kalem olarak değerlendiriliyordu. TCMB’nin bir önceki başkanı Naci Ağbal aracılığı ile Aralık ayında canlı yayınla bildirilen Para ve Kur Politikası metninde reeskont kredilerinin katkısına ilişkin öngörüler paylaşılmıştı.

Metinde para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından döviz rezervlerinin kuvvetlendirilmesini hedeflediği ve yabancı para reeskont kredi dönüşlerinin döviz rezervlerine katkı sağlamaya devam edeceği belirtmişti.

İlgili metinde 2021 senesinde reeskont kredisi geri dönüşlerinin rezerve katkısının 21 milyar dolar seviyesinde olacağı öngörülmüştü.

2020 senesinde reeskont kredilerinden gelen katkının 23,1 milyar dolar olduğu incelediğinde, 2021’de bu katkının geçen seneye göre 2,1 milyar dolar geriye gitmesi bekleniyordu. Ancak 2021’in ilk 7 ayı ile ilişkin yansıyan rakamlar geçen seneye göre 4 milyar dolarlık bir gerilemeyi gösterdi.

2021’in kalan 5 ayında beklenen desteğin gerçekleşmesi için reeskont kredilerinden 12,1 milyar dolar gelmesi beklentisi var. 2020’nin son 5 ayında bu rakam 10,2 milyar dolar olarak kayıt edilmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Dolar

Dolar TL Haftayı Sakin Kapatmaya Hazırlanıyor

Published

on

By

Dolar TL haftayı sakin kapatmaya hazırlanıyor. Fed tutanakları sonrasında artış gösteren dolar/TL haftanın son gününde yatay bir hareket izliyor.

Dolar/TL , ABD Hazine tahvili faizlerindeki geriye dönük hareket ve doların güçsüzleşmesi ile cuma günü yatay bir seyir takip ederek 8,38 seviyesinde bulunuyor.

Haftaya 8,45 düzeyinde başlayan dolar/TL kuru, 8,30’a kadar gerileme yaptıktan sonra fed tutanaklarıyla beraber çarşamba günü 8,43’e kadar yükselmişti. Perşembe ve cuma günü sakin bir hareket izleyen kur, hafta başından bu yana %0,85 düşüş yaşadı.

Fed tutanaklarının bildirilmesi ve varlık alımının azaltmak için tartışmaların yakın zamanda başlayabileceğine dair şüphelerle beraber çarşamba gününden bu yana gelişen ülkelerdeki kırılgan ülkelerin para birimleri gerileme kat ediyor.

Şili Pesosu tutanaklar sonrasında %0,82 ile en çok değer kaybı yaşayan para birimi olurken, Türk Lirası %0,27 ile en fazla düşüş yaşayan yedinci para birimi sırasında yerini aldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans