Connect with us

Global

Bitcoin 48,827 Dolardan Döndü

Published

on

Bitcoin 48,827 Dolardan Döndü. Bitcoin analistlerin “fiyat düzeltmesi, ayı piyasası ve fırtına öncesi sessizliğin hakim olması” gibi teknik terimlerle belirtti iniş-çıkışlı hareketlerle, 48,827 dolara düştükten sonra, 50 bin doların üstüne döndü. Kripto piyasalarına gelen genel satışların yarattığı etki ile, birimin piyasa hacmi 1.0 trilyon doların altına, toplam piyasa hacmi de 2.0 trilyon doların altına geriye hareket gösterdi.

Son 24 saatlik analiz içinde 48,827.71 ve 55,410.23 dolar arasında hareketlilik gösteren Bitcoin, %6.75 düşüş ile 50,189.53 dolara iniş yaparken, birimin haftalık kaybı %20.17 olarak kaydedildi. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi ise, yaklaşık 66 milyar dolar düşüş yaşayarak 940.54 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi olan Ethereum da son 24 saatte %5.72 düşüş yaşayarak 2,277.11 dolara geri giderek, haftalık kaybı %8.45 seviyesindeydi ve birimin piyasa hacmi de 264.49 milyar dolar seviyelerine geriledi.

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük parsı olan Binance Coin de son 24 saatte %10.40 düşüş yaşayarak 495.38 dolara geriye giderken, haftalık kaybı da %4.86 seviyesindeydi ve birimin piyasa hacmi de 76.44 milyar dolara geriledi.

Tüm piyasalarda toplam hacim de, 1.83 trilyon dolar ile tekrardan 2.0 trilyon doların altına geriye gitti. Kripto para piyasalarına yönelik kurumsal ilginin çoğalmasının sonrasında yaşanan hızlı tırmanış ile, toplam piyasa hacmi ilk kez 7 Ocak’ta 1.0 trilyon dolar ve ilk defa 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar ve 10 Nisan’da 2.0 trilyon dolar limit düzeyini geçmişti.

Kripto para piyasalarına gelen alım işlemleri ve toparlanmanın etkisi ile, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 95 birimin değeri düşüş yaşarken, ilk 10 birimin tamamı düşenler içindeydi.

Toplam 9,434 kripto para biriminin işlem yaptığı 369 piyasadaki toplam piyasa hacminin %51.2’sini Bitcoin, %14.4’ünü de Ethereum tutuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de 256 milyar dolar seviyesindeydi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans