Connect with us

Global

Küresel Piyasaları Aşağıya Çekiyor

Published

on

Küresel piyasaları hafta ortasında 3 başlık aşağıya çekiyor. Koronavirüs salgınında küresel seviyede son dönemde gözlemlenen yükseliş ivmesi, ABD-Rusya arasında süren gerginlik ve bazı teknik göstergelere yönelik analizler dolayısı ile beraber küresel olarak borsalarda risk iştahının düşük olduğu kaydediliyor.

Küresel Borsalar hafta ortasına düşüşler ile beraber bir başlangıç yaptı.

ABD’de Salı günü Dow Jones endeksi %0,75, S&P 500 %0,68, Nasdaq 100 %0,92 düşüş ile kapanış yaparken Wall Street endekslerinde ilk vadeli işlemler düşüşün sürdüğünü gösterdi.

Online dizi ve film izleme platformu Netflix, pandeminin etkisi ile birlikte 2020’de rekor büyüme açıklamasının sonrasında, bu yılın ilk çeyreğinde 8 yılın en kötü performansını yaşadı. Şirket 6,29 milyonluk piyasa beklentisine karşı, senenin ilk üç ayında 3,98 milyon yeni abone elde etmeyi başardı. Şirket hisseleri %13’e varan bir düşüş kaybı yaşadı.

Asya endeksleri Çin CSI 300 hariç olumsuz bölgede. Japon Nikkei endeksinde kayıp %2’yi, Hong Kong Hang Seng endeksindeki düşüş oranı ise %1’i aştı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü gerçekleşen düşüşün sonrasında ilk işlemlerde yatay.

Küresel piyasaları aşağı çeken 3 unsur

Wall Street uzmanları borsalardaki düşüş sebebi konusunda oldukça farklı düşüncelere sahip. Bazı uzmanlara göre dünya genelinde yükselen Covid-19 vakaları ve bununla beraber yeni kısıtlama kararları gelebileceği riski yaratırken; kimi uzmanlar ABD ile Rusya arasında yükselen gerilime işaret etti. Bazı uzmanlar ise teknik düzeylere dikkat çekti.

MAI Capital Management Baş Hisse Stratejisti Chris Grisanti’ye göre ise “reflasyon işlemlerinin” bittiğini söylemek için henüz erken. Grisanti, “Son 3 ayı incelediğimizde, ABD iyi bir yerde. Varyantlar dünyanın açılmasına engel olmayacak” ifadelerini kullandı.

Ancora Advisors Portföy yöneticisi David Sowerby, satış baskısı hakkında düşüncelerini belirtirken, piyasadaki bilanço beklentilerinin üst düzey yükselmiş durumda olduğunu ifade etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Amerika’da işsizlik başvuruları yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletlerinde istihdam sektöründeki en güncel görünümü yansıtan haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada da yükselmeye devam ediyor.

Nisan ayı başında 167 bin ile rekor düşük seviyeye gerileyen başvurular, Haziran ayında 233 bine çıktı. Son haftada artan başvurularla beraber 4 haftalık ortalama 231 bine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyesini gördü.

Pandemi başındaki rekor kayıpların ardından kısıtlamaların kaldırılmasıyla hızlı bir toparlanma gösteren istihdam sektöründe enflasyon baskısıyla başlayan ivme kaybı Haziran ayı itibariyle kendini iyice gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dış ticarette tarihi açık!

%8,6 ile 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon üretim maliyetlerini zorluyor. Bu durum sektörlerdeki büyümenin önünü kesiyor. İstihdam piyasasında da etkisini gösteren zorluk resesyon kaygılarını yükseltiyor.

Fed, resesyon riskini yüksek görmediklerini fakat faiz artırım sürecinin işgücü piyasasını ısıtmaması için çaba gösterdiklerini belirtti. Enflasyon nedeniyle maliyetler artarken faizlerin de yükselmesi sektörlerdeki kredi imkanlarını zorlaştırıyor.

Haziran ayı tarım dışı istihdam seti, enflasyon ve faiz baskısının sektörü ne kadar etkilemeye başladığını gösterecek.

Continue Reading

Global

Dış ticarette tarihi açık!

Published

on

By

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre dış ticaret açığı yıllık yüzde 155 artışla 10,60 milyar dolara yükseldi. Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığı 43,21 milyar dolar olarak rekor açık verdi.

Türkiye’de dış ticaret açığı Mayıs ayında rekor düzeye çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle yayınlanan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre, Mayıs ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 155 artarak 10,60 milyar dolara yükseldi.

İhracat 2022 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,3 artarak 18,98 milyar dolar, ithalat ise yüzde 43,5 artarak 29,59 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Mayıs ayında yüzde 79,8 iken, 2022 Mayıs ayında yüzde 64,2’ye geriledi.

Çekirdek açık 3,75 milyar dolar

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2022 Mayıs ayında yüzde 13,2 artarak 15,47 milyar dolardan, 17,51 milyar dolara yükseldi.

Mayıs ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 22,6 artış göstererek 17,34 milyar dolardan, 21,26 milyar dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı Mayıs ayında 3,75 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret hacmi yüzde 18,2 artarak 38 milyar 777 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,4 oldu.

Continue Reading

Global

Amerikan ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1.6 küçülme gösterdi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin ilk çeyreğe ilişkin daralma verisi yüzde 1.5’ten yüzde 1.6’ya yükseldi.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 1.6 küçüldü. Önceki tahmin yüzde 1.5 daralmaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İNGİLTERE’DEN RUS İŞ ADAMINA YAPTIRIM KARARI

GSYH fiyat endeksi yıllık yüzde 8.1’den 8.2’ye revize edildi.

Önceki çeyrekte yüzde 2.5 artan ve ekonominin yaklaşık üçte ikisini oluşturan kişisel tüketim harcamaları ilk çeyrekte yıllık yüzde 1.8 arttı. Önceki tahmin yüzde 3.1’di.

Amerikan ekonomisi 2020’in ikinci çeyreğinden beri ilk kez daraldı. Ekonomi 2021’in son çeyreğinde yüzde 6.9’luk güçlü büyüme kaydetmişti.

Ülkede enflasyon 40 yılın zirvesinde seyrederken Tüketici Güveni de düşüyor ancak ekonomik daralmanın resesyon işareti olmadığı ifade ediliyor.

Continue Reading

Global

Copyright © 2020 Bugun Finans