Connect with us

Brent Petrol

Petrol Formasyonu ‘2 İleri 1 Geri’

Published

on

Petrol Formasyonu ‘2 ileri 1 geri’ olarak başladı. Petrol en iyi haftalarından birini arkasında bırakırken, Axi Baş Piyasa Stratejisti Stephen Innes piyasalarda iki adım ileri bir adım geri atılan bir evreye girildiğini belirtti.

Petrol fiyatları, talepteki düzenlenmeye dair iyileşen beklentiler ve Covid-19 salgınındaki gelişmelerle Mart ayından bu yan en yüksek haftalık kazancına doğru hareket ediyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında, cuma günü yatay ilerlerken bu hafta %7 yükselme kaydetti. Çin ekonomisi ilk çeyrekte toparlanmasını sürdürürken, sanayi üretimi Mart ayında geçtiğimiz yıla göre yükseldi.

ABD’deki ekonomik toparlanma da süratlenirken, işsizlik başvuruları da salgın döneminin en düşük düzeye geriledi, perakende satışlar ve benzin tüketimi ise artış gösterdi.

Pozitif ivme ile birlikte petrol, varil başına 60 dolar civarında sıkıştığı dar fiyat aralığını yok ederken, Uluslararası Enerji Ajansı yeni koronavirüs salgınları ile beraber piyasaların tekrardan sıkışmaya yaşayabileceğini ifade etti.

Mayıs vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, perşembe günü %0,5 yükselme yaptıktan sonra 2 cent düşüşle varil başına 63,44 dolar düzeyinde bulunuyor.

Haziran vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, 1 cent yükselme ile varil başına 66,95 dolar civarında ilerliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın ikinci gününde de yükselişte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Aralık ayı için yüzde 0,63 yükseliş yaşayarak 92,03 dolardan işlem gördü.

Ham Petrol 87,60 seviyesinde destek bulurken, 93,74 dolarda dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 6,14 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent Petrol Ocak ayı için yüzde 0,41 artış gösterdi. Brent Petrol 98,17 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

Brent Petrol

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Petrol fiyatlarındaki değişime bağlı olarak yurt içi akaryakıt fiyatlarına kısa süreli aralıklarla zam gelmeye devam ediyor. Benzine yapılan 1,31 TL’lik zamın ardından litre fiyatı hafta sonunda 22,68 TL’ye çıktı. Motorin fiyatları ise 26,38 TL oldu.

Petrol yükselişte

Brent petrol bu ay 92 dolardan 99 dolara kadar yükseldi. Fiyatlar cuma günü yüzde 2 üzerindeki kazancının ardından yeni haftaya 98,50 dolardan başladı.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in sıfır covid politikasını esneteceği haberleri cuma günü petrolün yükselmesini sağladı. Sağlık yetkililerinden uygulamada değişiklik olmayacağı yönünde açıklama gelse de piyasa beklentilerinin devam etmesiyle birlikte petrol yeni haftaya pozitif başladı.

Kur cephesinde sakinlik korunuyor

18,60 yakınında işlem gören dolar, Cuma günü kısmi bir gerileme yaşansa da fiyat bugün yine aynı seviyede yatay seyrediyor.

Petrolde 100 dolar seviyesinin aşılması durumunda yurt içi akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar yapılabilir. Piyasalar küresel iyimserliğin petrolde bu hafta pozitif fiyatlama yaratmasını bekliyor.

7 Kasım güncel akaryakıt fiyatları:

Benzin: 22,68 TL

Motorin: 26,38 TL

Otogaz: 11,08 TL

Continue Reading

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri yükselişe geçti. New York Ticaret Borsası’nda Kasım ayı için yüzde 6,64 yükselerek varili 82,14 dolardan işlem görüyor.

Varili seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Ham Petrol 76,25 dolar seviyesinde destek bulurken, 83,92 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 1,22 düşüş yaşadı ve 112,66 dolar seviyesinden işlem gördü.

Brent ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 5,83 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent petrol Aralık ayı için yüzde 3,65 arttı ve varili 87,97 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans