Connect with us

Global

Küresel Piyasalara Kuvvetli Ekonomik Veriler Destek Veriyor

Published

on

Küresel piyasalara kuvvetli ekonomik veriler destek veriyor. Özellikle ABD cephesinden gelen güçlü ekonomik bilgiler riskli varlıklara yönelik iştahı çoğaltırken, küresel piyasalarda bu olumlu rüzgarın etkisi hissediliyor.

Aşılamanın hız kazanması ile beraber ekonomik göstergelerin hızlı yükselme kaydettiği ABD’nin etkisinde riskli varlıklarda olumlu görünüm söz konusu.

Küresel piyasalarda hisse senedi piyasalarında işlemler rekor düzeylere yakın gerçekleşirken, gözler bugün açıklanacak Fed toplantı tutanaklarında.

ABD’de işlem hacminin az olduğu Salı gününde endeksler geriye yönelik hareketler kaydetti. Ülkede endekslerdeki işlem hacmi bu sene ilk kez 10 milyar hissenin altına gerileme yaptı. Günün ilk vadeli işlemlerinde ABD ve Avrupa tarafında dalgalanma kaydedildi. Asya endekslerinde de benzer özellikte görünümler yaşandı.

Küresel piyasalarda dolardaki dört işlem günlük düşüş son buldu. Dolar Endeksi işlem gününün ilk kısmında yatay hareket seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %1,65 düzeyinden işlem gördü.

Küresel Piyasalara IMF Morali

Aşılamanın hız kazanması özellikle gelişmiş ekonomilerdeki pozitif görünümü desteklerken IMF’nin küresel ekonomiye ilişkin revizesi de piyasaların risk algısını destekledi.

Dünya Ekonomik Görünüm raporunu yayımlayan IMF, küresel büyüme olasılıkları 2021 için %5,5’ten %6’ya yükseltti. Eğer IMF tahmini gerçekleşirse, 2020’de %3,3 ile 1929’daki Büyük Buhran’dan bu zamana kadar en sert küçülmesini kaydeden dünya ekonomisi 2021’de son 40 yılın en hızlı yükselmesini kaydetmiş olacak.

IMF 2022 için ise %4,2 olan tahminini %4,4’e güncelledi. IMF’e göre birçok gelişmiş ülke ekonomisi pandemi öncesi milli gelir düzeylerine 2022’ye kadar ulaşamayacak. IMF gelişmekte olan ülkelerin düzelmesinin ise 2023’e kadar devam edeceği tahminini yapıyor. IMF geride bıraktığımız hafta 2024’te küresel ekonominin Covid-19 öncesi salgın düzeylerinden yaklaşık %3 küçük olacağını ifade etmişti.

Mizuho Bank Ltd. Döviz stratejisti Ken Cheung, “Dolar son satış dalgası sonrasında nefes alıyor gibi görünüyor. IMF’nin ABD büyüme tahminini yükseltmesi dolar için olumlu bir gelişme ancak bu fiyatlama zaten geride bıraktığımız birkaç ayda gerçekleşti” değerlendirmesinde bulundu. IMF’nin küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltmesinin sonrasında ham petrolün varil fiyatı da talebin yükseleceği beklentisi ile 59 doların üstüne yükseldi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Brent Petrol

Akaryakıta tekrardan zam geliyor

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Geçtiğimiz hafta gündemi bolca akaryakıt fiyatlarındaki indirim almışken, yeni hafta kendisini fiyat artışına bıraktı.

Petrol fiyatlarındaki sert gerileme yaşamasıyla birlikte motorine çifte indirim yapılmıştı. Fakat petrolde tekrardan yükseliş yaşanmasıyla birlikte hem motorin hem de benzine tekrardan zam geldi.

Motorine zam bekleniyor

Geçtiğimiz hafta yapılan 1 TL’lik indirimin ardından 22,40 TL’ye kadar düşüş yaşayan litresi haftanın devamında 83 kuruş zamla beraber 23,23 TL’ye kadar yükseldi. Bu geceden geçerli olmak üzere litre fiyatına 1,26 TL’lik bir zam bekleniyor. Zammın gerçekleşmesiyle beraber fiyat 24,49 TL’ye yükselmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PETROL 90 DOLARIN ALTINI GÖRDÜ

Yılın başlarında motorinin litre fiyatı 12,86 TL iken, Haziran ayında fiyat 30 TL’ye kadar yükseldi. 6 aylık süreçte ise motorinin litre fiyatı yüzde 135 oranında rekor artış gerçekleşti.

Benzine hafta sonu zam geldi

Geçtiğimiz hafta yapılan 2,23 TL’lik bir indirimin ardından geçen hafta içinde 20,03 TL olan benzinin litresine hafta sonu 1,13 TL’lik bir zam yapıldı. Bu zamla beraber litre fiyatı 21,16 TL’ye çıktı.

Sene başında benzinin litresi 12,91 TL ile motorinden yüksekti. Haziran ayında benzinin litresi 27,51 TL’ye çıktı.

Petrol ve döviz kurunda son durum

Geçtiğimiz hafta 100 dolara kadar yükselen Brent petrol Çin verilerindeki düşüş ve küresel büyüme endişeleriyle bu hafta gerileme yaşıyor. Günlük kayıp yüzde 3 seviyelerinde.

Bugün benzine zam beklenirken haftanın devamında petroldeki küresel düşüşün sürmesi durumunda akaryakıt fiyatlarında indirim söz konusu olabilir.

İstanbul merkezli güncel akaryakıt fiyatları:

Motorin: 23,23 TL
Benzin: 21,16 TL
Otogaz: 11,69 TL

Continue Reading

Global

Bulgaristan sınırı yaş meyve-sebze ihracatçısına duvar oldu

Published

on

By

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta ilk ortak pazara giriş noktası olarak bulunan Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Ber, şu anda sınır kapısında 100 milyon dolara yakın ürünün çöp olma riski olduğunu belirtti.

Yaş meyve-sebze ihracatçısı Bulgaristan sınırında büyük sorunlar yaşıyor.

Bloomberg’in yayınına katılan TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber “Son bir yılda hükümetin üç defa değişmek zorunda kalmasından dolayı girişlerde yaşanan sıkıntılar artıyor. Geçmiş dönemdeki hükümetin görevlendirmiş olduğu bir kurum, yetkilerinin elinden alınmasından ötürü ülkemizden çıkan sağlık sertifikalı tüm gıda ürünlerinin ortak pazara girişini yavaşlatıyor ya da farklı sorunlara sebep oluyor” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan’da çok ciddi bir bürokratik kargaşa olduğunun altını çizen Ber “Normal süreç işleyişinde Avrupa Birliği’ne giden tüm gıda ürünlerinin, ortak pazara ilk giriş noktasında uluslararası sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Pazartesi gününden beri bu yapılamıyor.” dedi.

Ber, “Diplomatik bir kriz seviyesine gelinmiş durumda. Sürecin, taahhütlerin yerine getirilmemesi, ürünlerin raf ömrünün dolması riskini beraberinde getiriyor. Şu anda kapıda 100 milyon dolara yakın çöp olmayı bekleyen ürünümüz var.

Bir an önce kapıların açılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı veya Dışişleri Bakanlığı seviyesine ulaşamadığımız sürece bir yere varamayacağımızı çok net görebiliyoruz.

Bugün bu sorunu ivedi bir şekilde çözemezsek, artık ihracata yönelik faaliyeti yürüten üyelerimize iş yavaşlatmaya gitmek zorunda kalmak durumundayız.” dedi.

Continue Reading

Global

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Published

on

By

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Azerbaycan, Azeri devlet petrol fonu sofaz TCMB’de tuttuğu depo hesabını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Azerbaycan devlet fonunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde tuttuğu 1 milyar euro değerindeki depo hesabının vadesinin uzatıldığı belirtildi.

Azerbaycan’dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Ocak ayında 1 milyar euro gelmişti.

Azerbaycan’ın Sofaz devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını açıklamıştı.

Sofaz’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, mevduatın Türkiye’de finansal istikrarın korunmasına yardımcı olmasının hedeflendiği belirtilmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans