Connect with us

Global

Küresel Piyasalara Kuvvetli Ekonomik Veriler Destek Veriyor

Published

on

Küresel piyasalara kuvvetli ekonomik veriler destek veriyor. Özellikle ABD cephesinden gelen güçlü ekonomik bilgiler riskli varlıklara yönelik iştahı çoğaltırken, küresel piyasalarda bu olumlu rüzgarın etkisi hissediliyor.

Aşılamanın hız kazanması ile beraber ekonomik göstergelerin hızlı yükselme kaydettiği ABD’nin etkisinde riskli varlıklarda olumlu görünüm söz konusu.

Küresel piyasalarda hisse senedi piyasalarında işlemler rekor düzeylere yakın gerçekleşirken, gözler bugün açıklanacak Fed toplantı tutanaklarında.

ABD’de işlem hacminin az olduğu Salı gününde endeksler geriye yönelik hareketler kaydetti. Ülkede endekslerdeki işlem hacmi bu sene ilk kez 10 milyar hissenin altına gerileme yaptı. Günün ilk vadeli işlemlerinde ABD ve Avrupa tarafında dalgalanma kaydedildi. Asya endekslerinde de benzer özellikte görünümler yaşandı.

Küresel piyasalarda dolardaki dört işlem günlük düşüş son buldu. Dolar Endeksi işlem gününün ilk kısmında yatay hareket seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %1,65 düzeyinden işlem gördü.

Küresel Piyasalara IMF Morali

Aşılamanın hız kazanması özellikle gelişmiş ekonomilerdeki pozitif görünümü desteklerken IMF’nin küresel ekonomiye ilişkin revizesi de piyasaların risk algısını destekledi.

Dünya Ekonomik Görünüm raporunu yayımlayan IMF, küresel büyüme olasılıkları 2021 için %5,5’ten %6’ya yükseltti. Eğer IMF tahmini gerçekleşirse, 2020’de %3,3 ile 1929’daki Büyük Buhran’dan bu zamana kadar en sert küçülmesini kaydeden dünya ekonomisi 2021’de son 40 yılın en hızlı yükselmesini kaydetmiş olacak.

IMF 2022 için ise %4,2 olan tahminini %4,4’e güncelledi. IMF’e göre birçok gelişmiş ülke ekonomisi pandemi öncesi milli gelir düzeylerine 2022’ye kadar ulaşamayacak. IMF gelişmekte olan ülkelerin düzelmesinin ise 2023’e kadar devam edeceği tahminini yapıyor. IMF geride bıraktığımız hafta 2024’te küresel ekonominin Covid-19 öncesi salgın düzeylerinden yaklaşık %3 küçük olacağını ifade etmişti.

Mizuho Bank Ltd. Döviz stratejisti Ken Cheung, “Dolar son satış dalgası sonrasında nefes alıyor gibi görünüyor. IMF’nin ABD büyüme tahminini yükseltmesi dolar için olumlu bir gelişme ancak bu fiyatlama zaten geride bıraktığımız birkaç ayda gerçekleşti” değerlendirmesinde bulundu. IMF’nin küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltmesinin sonrasında ham petrolün varil fiyatı da talebin yükseleceği beklentisi ile 59 doların üstüne yükseldi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans