Connect with us

Global

Archegos ‘un Piyasaları Sarsan Artçıları Gelebilir

Published

on

Archegos ‘un Piyasaları Sarsan artçı beklentileri bulunuyor. Guggenheim Investments Başkanı Scott Minerd, Archegos Capital gibi başka şirketlerin de ortadan kalkmasının an meselesi olduğunu ve piyasalar sistemden riski bütünüyle atana kadar büyük kayıpların devam edeceğini söyledi

Guggenheim Investments Başkanı Scott Minerd, Archegos Capital gibi başka şirketlerin de batmasının her an gerçekleşebileceğini dile getirdi.

“Büyük ihtimalle benzer durumlar göreceğiz” ifadesini dile getiren Minerd, piyasalar sistemden riski tümüyle atana kadar büyük kayıpların sürdürüleceğini söyledi.

Bill Hwang’ın yönettiği Archegos, bankaların 20 milyar dolarlık pozisyonu kapatması ile beraber geçtiğimiz hafta finansal piyasalarda sarsıntı yaratmıştı.

Nomura, Credit Suisse ve Goldman Sachs gibi bankalar fona aracılık yaparken, meydana gelen zayiat ardından ABD sermaye piyasaları düzenleyicisi SEC, Bill Hwang ve kaldıraçlı işlemleri hakkında bir ön soruşturma başlatmıştı.

Credit Suisse, Archegos Capital Management’ın batmasından hemen sonra yönetici statüsündeki birkaç kişiyle yollarını ayırırken 4,7 milyar dolarlık zarar yazdığını açıkladı.

Buna göre, yatırım bankacılığı şefi Brian Chin Salı günü açıklanması beklenen bir bildiri ile şirketten ayrılacak. Risk Genel Müdürü Lara Warner da diğer birçok müdür ile birlikte ayrılacaklar listesine girerken CEO Thomas Gottstein görevde kalmaya devam edecek.

Archegos, teminat tamamlama çağrılarını yerine getiremeyip temerrüte düştükten sonra Credit Suisse’in milyarlarca dolar kayıp yaşamasına neden olmuştu. Şirket hasarın önemli boyutlarda olduğunu belirterek, yatırımcıları bu hafta gelişmelerden haberdar edeceğini söyledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans