Connect with us

Global

Credit Suisse 4,7 Milyar Zarar Açıklandı

Published

on

Credit Suisse Archegos Capital adlı hedge fon ile sağladığı işlemler sebebi ile 4.4 milyar İsviçre frankı (4.7 milyar dolar) zarar ettiğini bildirirken, bankanın yatırım bankacılığı ve risk yönetimi birimlerinin yöneticileri görevlerini bıraktı.

Credit Suissee, Archegos Capital adlı hedge fonun iflasından dolayı ilk çeyrekte bilançosunda ortalama 900 milyon İsviçre frankı zarar oluşacağını ifade etti. Banka bu sabah yaptığı açıklamasına göre hisse geri alım planlarını erteledi ve temettü ödemelerini üçte iki oranında düşüş yaşadı.

Credit Suisse “Kabul Edilemez’

Archegos nedeni ile aldığı pozisyonları kapatmak için 2 milyar doların üstünde hisse satışı yapan İsviçre’nin ikinci büyük bankası, risk yönetimi biriminin lideri olan Lara Warner ve yatırım bankacılığı biriminin başkanı Brian Chin’in kayıp düzeylerinin sonrasında görevlerinden ayrıldığını bildirdi.

Credit Suisse CEO’su Thomas Gottstein bulunduğu açıklamada, “ABD merkezli bir hedge fonunun düşüşüne bağlı olarak Prime Services birimimizdeki önemli düzeyde kayıp kabul edilemez. Ders çıkaracağız. Credit Suisse köklü bir geçmişe sahip güçlü bir kurum olmayı sürdürüyor” dedi.

Bir Ayda İki Skandal

Archegos’un iflası, Greensill Capital’in çöküşünden sadece bir ay sonra Credit Suisse’in zarar oluşturduğu ikinci büyük finansal skandal yaşanırken, 1 Mart’tan bu yana bankanın hisseleri %25 düştü.

Credit Suisse’in yönetim kurulu Archegos kaynaklı zararlar hakkında tetkik başlattı. Banka ayrıca Greensill aracılığı ile ihraç edilen tahvillere yatırım yapan 10 milyar dolarlık tedarik zinciri fonları hakkında da inceleme oluşturdu. Yönetim kurulu üyeleri için primler kaldırıldı.

Credit Suisse hisseleri ilk işlemlerde %1.5 düşüş yaşadı.

Credit Suisse, Christian Meissner’ın 1 Mayıs’tan itibaren yatırım bankacılığı birimi başkanlığına tayin edileceğini açıkladı. Şubat 2019’a kadar bankanın risk yönetimi birimi başkanlığı görevini devam ettiren Joachim Oechslin geçici olarak risk yönetimi başkanlığını tekrar alacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans