Connect with us

Global

Credit Suisse 4,7 Milyar Zarar Açıklandı

Published

on

Credit Suisse Archegos Capital adlı hedge fon ile sağladığı işlemler sebebi ile 4.4 milyar İsviçre frankı (4.7 milyar dolar) zarar ettiğini bildirirken, bankanın yatırım bankacılığı ve risk yönetimi birimlerinin yöneticileri görevlerini bıraktı.

Credit Suissee, Archegos Capital adlı hedge fonun iflasından dolayı ilk çeyrekte bilançosunda ortalama 900 milyon İsviçre frankı zarar oluşacağını ifade etti. Banka bu sabah yaptığı açıklamasına göre hisse geri alım planlarını erteledi ve temettü ödemelerini üçte iki oranında düşüş yaşadı.

Credit Suisse “Kabul Edilemez’

Archegos nedeni ile aldığı pozisyonları kapatmak için 2 milyar doların üstünde hisse satışı yapan İsviçre’nin ikinci büyük bankası, risk yönetimi biriminin lideri olan Lara Warner ve yatırım bankacılığı biriminin başkanı Brian Chin’in kayıp düzeylerinin sonrasında görevlerinden ayrıldığını bildirdi.

Credit Suisse CEO’su Thomas Gottstein bulunduğu açıklamada, “ABD merkezli bir hedge fonunun düşüşüne bağlı olarak Prime Services birimimizdeki önemli düzeyde kayıp kabul edilemez. Ders çıkaracağız. Credit Suisse köklü bir geçmişe sahip güçlü bir kurum olmayı sürdürüyor” dedi.

Bir Ayda İki Skandal

Archegos’un iflası, Greensill Capital’in çöküşünden sadece bir ay sonra Credit Suisse’in zarar oluşturduğu ikinci büyük finansal skandal yaşanırken, 1 Mart’tan bu yana bankanın hisseleri %25 düştü.

Credit Suisse’in yönetim kurulu Archegos kaynaklı zararlar hakkında tetkik başlattı. Banka ayrıca Greensill aracılığı ile ihraç edilen tahvillere yatırım yapan 10 milyar dolarlık tedarik zinciri fonları hakkında da inceleme oluşturdu. Yönetim kurulu üyeleri için primler kaldırıldı.

Credit Suisse hisseleri ilk işlemlerde %1.5 düşüş yaşadı.

Credit Suisse, Christian Meissner’ın 1 Mayıs’tan itibaren yatırım bankacılığı birimi başkanlığına tayin edileceğini açıkladı. Şubat 2019’a kadar bankanın risk yönetimi birimi başkanlığı görevini devam ettiren Joachim Oechslin geçici olarak risk yönetimi başkanlığını tekrar alacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans