Connect with us

Dolar

Türk Lirası gelişen Ülkelerle Birlikte Gerileme Yaşadı

Published

on

Türk Lirası gelişen ülkelerle beraber gerileme yaşadı. Küresel piyasalarda risk iştahının az olması dolarda yükselmeyi beraberinde getirirken, Türk Lirası da gelişen ülke para birimleriyle beraber gerileme kaydetti.

Hafta başında pozitif ayrışma tablosu ile başlangıç yapan Türk Lirası’nda seansın ilerleyen zamanlarında yön değişti.

Yeni haftanın ilk işlemleri gerçekleşirken 8,02’nin altını test eden Dolar/TL kuru sonrasında 8,17 düzeyinin üstünü gördü. Dolar Endeksi yükseliş kayıt edilirken, gelişen ülke para birimlerinde düşüşe geçen Meksika pesosu ve Türk Lirası öncülük etti.

Türkiye’nin risk primi 465 baz puandan işlem alırken, gösterge tahvil faizi %19,28 düzeyinde.

Türk Lirası Hakkında TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun İlk Açıklaması

TCMB Kavcıoğlu, başkanlık görevinde bulunduğu günler içinde ilk faiz kararının verileceği Nisan ayında veya sonraki aylarda realizasyon Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında “hemen faiz düşeceği önyargısını” doğru bulmadığını ifade etti.

Soruları yazılı olarak cevaplayan Kavcıoğlu, “Nisan veya daha sonraki aylarda PPK kararı ile ilgili hemen faiz indirilecek biçimde önyargılı bir yaklaşımı uygun bulmuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“Yeni devirde de istikrarımızı kurumsal bir para politikası düşüncesi ile beraber enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak biçimde almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Kavcıoğlu, “Bu çerçevede şu zamana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de takip edeceğiz” diye konuştu.

Görev değişikliğinin yapılmasından sonra ilk defa bir konuşma sağlayan Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın %5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu ifade etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL’de rekor

Published

on

By

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL'de rekor

TCMB’nin faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında hareketlilikler arttı.

TCMB, 27 ay aradan sonra ilk defa faizi yüzde 6,5 oranında artırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı. Piyasalarda genel beklenti faizin yüzde 20 – 25 bandında olması yönündeyken açıklanan oranın bir nevi beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Faiz kararın açıklanmasının ardından dolar, 24 TL bandına adım atarken yeni rekor seviyesini an itibarıyla 25,24 TL olarak belirledi ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. Euro/TL ise yukarı yönlü ivmede 26,65 seviyesine kadar yükseldi. Gram altın, faiz kararı sonrası ilk hamlede 1.500 TL’ye kadar yükseldikten sonra 1.490 TL seviyelerinde hareket etmeye başladı.

BIST 100 de faiz kararı sonrası yükselişini hızlandırırken günlük yüzde 2 bandında yükselişle 5.300 puan seviyelerine kadar yükseldi.

Continue Reading

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

Dolar

Dolar yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar, küresel piyasalarda gerileme yaşarken dolar/TL’de gün içinde yatay seyretse de gece seanslarında ani yükselişler görülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 18,86 seviyesine yükselerek rekor seviyeyi gördü.

Euro ve frank kuru rekor tazeledi

Fed’in faiz artış hızını en düşük seviyeye çekeceği Şubat’ta 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışına gideceği beklentisinin ardından dolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine indi. EURUSD, bu gelişme ile dün 1,0762 ile yine 7 ay sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Paritedeki yükselişin etkisiyle EUR/TL geçtiğimiz gün 20,22’ye çıkarak Aralık 2021’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans