Connect with us

Global

NFT Olan Makale Yarım Milyon’a Satıldı

Published

on

NFT Olan Makale Yarım Milyon’a Satıldı

NFT olarak satılan bir makale yarım milyondan alıcısına kavuştu. ABD’nin ileri gelen gazetelerinden New York Times’ta bir makale, eşsiz dijital varlıkların alınıp satıldığı NFT üstünden 563 bin dolara alıcı buldu.

New York Times köşe yazarı Kevin Roose, ‘Bunu Blockchain olarak satın alın’ başlıklı olan bir köşe yazısını NFT olarak 563 bin dolara satışa sundu.

Roose, gazetedeki yazısında dijital varlıkların satılma işlemlerinin gerçekleştiği NFT sistemine vurgu yaparak, “Normalde köşe yazılarımda satış yapma onayım yok. Fakat bu seferki bir istisna, çünkü satılık olan yazının kendisi. Bunun sebebi, kripto para birimi furyasının yeni birimi olan NFT’lerin serbest dönen dünyasına ortak olmaya karar vermiş olmam.” İfadelerinde bulundu.

Sosyal medya hesabından yaptığı tweetli paylaşımında takipçilerine seslenen Roose, “Teklif verin, gazetenin 170 senelik tarihindeki ilk NFT‘ye sahip olabilirsiniz.” cümlesini kullandı.

Daha sonra Roose’nin makalesi, kendisine ‘Farzin’ ismi veren bir koleksiyoncu aracılığı ile 536 bin dolar değerinde kripto para ile satın alındığı görüldü.

Yine Twitter hesabında, satış sonrasındaki şaşkınlığını ifade eden Roose, “Hala bunun olduğuna gerçekten inanmıyorum.” diye belirtti.

Roose, satış sonrasında elde edilen geliri bir sosyal yardımlaşma kurumuna aktaracağını kaydetti.

”Takas edilemez jeton” manasına gelen NFT (Non-fungible token), benzersiz dijital öğelerin sahipliğinin satın alınmasına veya satışının yapılmasına ve blok zinciri kullanılarak bunlara kimlerin sahip olduğunun takip altında tutulmasına olanak sağlıyor. NFT, teknik olarak görselleri, çizimleri, canlandırmalı videoları, şarkı veya video oyunlarındaki öğeleri de içinde barındıran dijital her şeyi kapsıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans