Connect with us

Global

NFT Olan Makale Yarım Milyon’a Satıldı

Published

on

NFT Olan Makale Yarım Milyon’a Satıldı

NFT olarak satılan bir makale yarım milyondan alıcısına kavuştu. ABD’nin ileri gelen gazetelerinden New York Times’ta bir makale, eşsiz dijital varlıkların alınıp satıldığı NFT üstünden 563 bin dolara alıcı buldu.

New York Times köşe yazarı Kevin Roose, ‘Bunu Blockchain olarak satın alın’ başlıklı olan bir köşe yazısını NFT olarak 563 bin dolara satışa sundu.

Roose, gazetedeki yazısında dijital varlıkların satılma işlemlerinin gerçekleştiği NFT sistemine vurgu yaparak, “Normalde köşe yazılarımda satış yapma onayım yok. Fakat bu seferki bir istisna, çünkü satılık olan yazının kendisi. Bunun sebebi, kripto para birimi furyasının yeni birimi olan NFT’lerin serbest dönen dünyasına ortak olmaya karar vermiş olmam.” İfadelerinde bulundu.

Sosyal medya hesabından yaptığı tweetli paylaşımında takipçilerine seslenen Roose, “Teklif verin, gazetenin 170 senelik tarihindeki ilk NFT‘ye sahip olabilirsiniz.” cümlesini kullandı.

Daha sonra Roose’nin makalesi, kendisine ‘Farzin’ ismi veren bir koleksiyoncu aracılığı ile 536 bin dolar değerinde kripto para ile satın alındığı görüldü.

Yine Twitter hesabında, satış sonrasındaki şaşkınlığını ifade eden Roose, “Hala bunun olduğuna gerçekten inanmıyorum.” diye belirtti.

Roose, satış sonrasında elde edilen geliri bir sosyal yardımlaşma kurumuna aktaracağını kaydetti.

”Takas edilemez jeton” manasına gelen NFT (Non-fungible token), benzersiz dijital öğelerin sahipliğinin satın alınmasına veya satışının yapılmasına ve blok zinciri kullanılarak bunlara kimlerin sahip olduğunun takip altında tutulmasına olanak sağlıyor. NFT, teknik olarak görselleri, çizimleri, canlandırmalı videoları, şarkı veya video oyunlarındaki öğeleri de içinde barındıran dijital her şeyi kapsıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans